Bulunan 1 den 5 - Toplam 5
Ağaç Şeklinde Aç4Beğeni
 • 1 gönderen aDNA
 • 1 gönderen relaxy
 • 2 gönderen asaasa

MAAŞ KONUŞULDU! YÖK Başkanı Üniversiteler Bölge Toplantıları’nda

Genel Güncel Olaylar Forumunda MAAŞ KONUŞULDU! YÖK Başkanı Üniversiteler Bölge Toplantıları’nda Konusunu İncelemektesiniz

Prof. Dr. Çetinsaya, İzmir’deki üniversitelerin rektörleriyle biraraya geldi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Talking MAAŞ KONUŞULDU! YÖK Başkanı Üniversiteler Bölge Toplantıları’nda

  Prof. Dr. Çetinsaya, İzmir’deki üniversitelerin rektörleriyle biraraya geldi.

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Türkiye’nin önemli bir dönüm noktasında olduğunu belirterek, çözüm sürecinde üniversitelerin sürece pozitif katkı yapmasının en büyük beklentileri olduğunu söyledi.
  Çetinsaya, Katip Çelebi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen 4. Üniversiteler Bölge Toplantısı kapsamında İzmir’deki üniversitelerin rektörleriyle biraraya geldi. Prof. Dr. Çetinsaya, İzmir’deki üniversitelerin sorunlarını, çözüm yollarını masaya yatıracaklarını, rektörlerin dile getirmek istedikleri konuları, YÖK ile ilişkilerini konuşacaklarını belirtti.
  Bölgesel toplantıların bu sene Türkiye’nin önemli bir dönüşüm dönemine denk geldiğini kaydeden Çetinsaya, “Ülkemizin önemli bir dönüşüm olan çözüm süreci içerisinde bu toplantıları anlamlı buluyorum, bu sürecin bir parçası olarak da toplantıları devam ettiriyorum” dedi.
  Gökhan Çetinsaya, Türkiye’nin çok önemli bir dönüm noktasından geçtiğini hatırlatarak, “Bu noktada üniversitelerimizin pozitif katkı yapması en büyük beklentimiz. Akademisyenler, öğrenciler olarak hem aydın, vatandaş sorumluluğumuz var hem de üniversitelerin topluma hizmet etme fonksiyonları olarak sürece mutlaka pozitif katkı yapmaları bekleniyor. Bu sürecin pozitif etkilerinden faydalanması bekleniyor üniversite içi ilişkilerin. Bu konularda arkadaşlarımla değerlendirmeler yapacağız” diye konuştu.

  Akademisyenlerin özlük hakları

  Çetinsaya, “profesörlerin maaşlarının iyileştirilmesine yönelik YÖK’ün bir planlaması var mı?” şeklindeki soru üzerine şöyle konuştu:
  “Muazzam bir gayretimiz var. Bu konu gerçekten çok önemli. Bu konuda çalışma yapılmasını isteyenlere şükranlarımı sunuyorum. Yükseköğretim camiamızın en önemli sorunlarından bir tanesi özlük hakları meselesidir. Bu artık ‘muadillerimizin gerisinde kaldık’ meselesinin ötesinde bir mesele. Türkiye’deki ücret skalaları düşünüldüğünde gerçekten camiamız çok geri kalmıştır. Bu artık 2023 Türkiye’sinin meselesidir diye düşünüyorum. Eğer Türkiye 2023 hedeflerini tutturacaksa, 2023’te özlediği hedefleri yakalayacaksa mutlaka en parlak beyinleri akademiye çekmeli, öğretim elemanı, öğretim üyesi yapmalı. Ülkemizde küreselleşme ile muazzam bir rekabet alanı var. Önde gelen üniversitelerimizin birinin bilgisayar mühendisliğinden mezun olmuş bir öğrencinin özel sektörde kaç para alacağını hiçbirimiz tahmin edemeyiz. Ama herhangi bir bakanlığın, kamu kuruluşunun uzman yardımcılığı sınavını kazandığında asistan olarak aldığından iki katını aldığını biliyoruz. Doğal olarak biz bu ortamda üniversitelere parlak beyinleri çekemiyoruz. Eğer ülkemizin, yükseköğretim alanımızın ilerlemesini istiyorsak mutlaka öğretim elemanlarının ve üyelerinin özlük haklarının çağdaş standartlarda, Türkiye’mizin bugünkü siyasi, iktisadi, sosyal gelişimine uygun standartlarda olması yükseköğretim camiası olarak en büyük beklentimizdir.”
  Prof. Dr. Çetinsaya, akademisyenlere yeşil pasaport verilmesine yönelik çalışmaların sorulması üzerine de konunun gündemde olduğunu, bu konuda çözüm ışığı ortaya çıkmasından dolayı son derece mutluluk duyduğunu söyledi. Çetinsaya, çözüm sürecinin yaşandığı bir dönemde üniversitelerde öğrenci grupları arasında zaman zaman olaylar çıktığının hatırlatılması üzerine de “Allah’a şükür bu olayların mümkün olduğu kadar az olduğunu görünce ben seviniyorum. Üniversite ve şiddet kavramları asla biraraya gelemez. Bizlerin akademisyenler, öğrenciler, camia olarak toplumsal sorunlarda farklı yorumlarımız olabilir ama bunları mutlaka akademik gelenekler ve demokratik usuller içinde dile getirmemiz gerekir” şeklinde konuştu.


  Öğrencilerin şikayet ve önerileri önemli

  Yükseköğretim alanında hızlı bir büyüme yaşandığını belirten Prof.Dr. Çetinsaya, ülkenin sosyal ve nüfus yapısı, Türkiye’nin 2023 hedefleri ve küresel dünyanın dinamikleri açısından bakıldığında bu büyümenin gerekli olduğunu ifade etti.
  "En büyük hedeflerinin niceliksel büyümeyi niteliksel büyümeyle devam ettirme olduğunu" belirten Çetinsaya, bu konuda öğrencilerin şikayet ve önerilerinin kendileri için önem taşıdığını söyledi. Uluslararasılaşmaya da büyük önem verdiklerini söyleyen Çetinsaya, "Bunun en önemli boyutu öğrenciler. Sizin daha fazla yurt dışına çıkmanız. Mevlana ve Erasmus gibi öğrenci hareketliliğinin yanı sıra diğer ülkelerden üniversite öğrencilerinin Türkiye’ye gelmesi de çok önemli. Daha çok uluslararası öğrenciyi Türkiye’ye ve İzmir’e çekmek için çalışmalar yapıyoruz."
  Podof bunu beğendi.

 2. #2
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  1.629
  ancak bıdı bıdı, icraat yok !!!
  Mr December bunu beğendi.
  Hayat hayal kırıklıklarıyla doludur, tabi akademisyenler için...

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  190
  çetinsaya hocanın samimi olduguna inanıyorum. umarım düşündüklerini gerçekleştirme muradına erer.
  aslında hem kendileri hem biz muradımıza ereriz demek daha dogru.

 4. #4
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  236
  o kadar samimi ki verdiği hiçbir sözü tutmuyor.
  shockhan ve Mr December bunu beğendiler.

 5. #5
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

Benzer Konular

 1. YÖK Başkanı: Üniversiteler Çözüm Sürecine Katkı Veriyor
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 03-05-2013, 14:02
 2. ÖYP Araştırma Görevlileri Toplantıları
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 02-08-2012, 18:54
 3. YÖK Başkanı: İdari Memurlar Akademisyenden Daha Fazla Maaş Alıyor
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan bahtsız_bedevi
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 23-06-2012, 09:41
 4. ÖYP Toplantısında Neler Konuşuldu?
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan love_freedom
  Cevap: 250
  Son Mesaj: 30-05-2012, 01:41
 5. DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ Şehir ve Bölge Planlama Bölümünden lisans, Şehir ve Bölge Planlama veya Bölge Planlama Anabilim Dalında Yüksek Lisans Yapmış yada yapıyor olmak.
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 15-07-2011, 13:26

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git