Bulunan 1 den 4 - Toplam 4

TÜBİTAK, Yayın Başına 5 Bin TL Kadar Teşvik Verecek

Genel Güncel Olaylar Forumunda TÜBİTAK, Yayın Başına 5 Bin TL Kadar Teşvik Verecek Konusunu İncelemektesiniz

TÜBİTAK, bilim insanlarına yayın başına 5 bin liraya kadar teşvik verecek. TÜBİTAK Başkanı Prof. Altunbaşak ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  TÜBİTAK, Yayın Başına 5 Bin TL Kadar Teşvik Verecek

  TÜBİTAK, bilim insanlarına yayın başına 5 bin liraya kadar teşvik verecek. TÜBİTAK Başkanı Prof. Altunbaşak “Yayın sayısındaki başarıyı kalitede de göstereceğiz” dedi.

  TÜBİTAK, akademisyenlerin makale sayısından çok içeriğinde kalitenin arttırılması için araştırmacılara her ay maaş gibi destek verme kararı aldı. Türkiye’deki araştırmacıların uluslararası dergilerde yer alan bilimsel yayınlarında önemli bir artış olmasının yanı sıra kalitenin de arttırılması için bilim insanlarına destek vereceklerini açıklayan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, “Yayın sıralamasında 10 yılda 8 basamak birden yükselen Türkiye, yeni dönemde yayınların kalitesine odaklandı. Kaliteli yayın sayısının arttırılması için bilim insanlarına 5 bin liraya kadar teşvik vereceğiz” dedi.

  MAKALESİNE ATIF ALANA ÖDÜL

  Uluslararası yayın sayıları sıralamasında 2000 yılında 26’ncı sırada yer alan Türkiye’nin 2011 yılında 18’inciliğe yükselme başarısı gösterdiğini açıklayan Prof. Dr. Altunbaşak, Türk bilim insanlarının bu başarısında TÜBİTAK Uluslararası Bilimsel Yayınları Teşvik Programı’nın (UBYT) yazarlara sağladığı teşviklerinde de önemli rol oynadığını belirtti.

  Altunbaşak, uluslararası yayın sayısı artışının başarı kalite sıralamasına yeterince yansımadığını vurgulayarak, şunları söyledi:

  “Yayın kalitesinin göstergesi olan uluslararası atıf sayısı bakımından Türkiye bugün 27’nci sırada yer alıyor. Yayın sayısı sıralamasında 10 yılda 8 basamak yükselen Türkiye, atıf sayısı sıralamasında ise sadece 4 basamak yukarı çıkabildi. Geçmişte birbirine paralel olarak artan iki kategori arasındaki makas giderek açıldı. Yayın sayısı artışındaki başarının kaliteye de yansıması için önemli bir adım attık. UBYT programının geçmiş 20 yıllık verilerini tek tek analiz ettik, programı yeniden tasarlayarak yayın kalitesinin arttırılması amacıyla yazarlara yapılan ödemeleri önemli ölçüde yükselttik.”

  Prof. Dr. Altunbaşak, kaliteli yayınları teşvik eden bir yapıya dönüştürülen Uluslararası Bilimsel Yayınları Teşvik Programı’na göre, uluslararası temel atıf dizinleri tarafından taranan dergilerin çeşitli parametreler kullanılarak değerlendirileceğini söyledi. Başkan Altunbaşak, “Dergilerde yer alan yayınlara, kalite puanlamasına göre 500 ile 5.000 TL arasında değişen teşvikler verilecek. Program dünden itibaren uygulamaya konuldu” dedi.

  TEŞVİK 4 KATINA ÇIKTI

  TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Altunbaşak, 1993 yılından itibaren bilim insanlarına verdikleri teşvik miktarını yapılan değişiklikler ile 4 katına kadar çıkardıklarını belirterek, şu açıklamayı yaptı:

  “Geçmişte yayınlar Fen ve Sosyal Bilimler olarak iki ayrı kategoride değerlendiriliyordu. Kategorilerin altında ise A, B ve C grupları yer alıyordu ve teşvik miktarı bu gruplara göre belirleniyordu. Yani 80 puan alan ile 100 puan alan aynı grupta yer alıyor ve aynı teşvik miktarına layık görülüyordu. Yeni sistemde iki ana kategori ile birlikte gruplar da kaldırıldı. Böylece yayın hangi dergide yer almışsa ona göre puanlandırılacak ve puan başarısına göre teşvik alacak.”


  Kaynak: Hürriyet

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  113
  Şöyle genel bir şekilde haberi okuyan herhangi bir vatandaşta aklında ilk uyanacak duygu "OO Akademisyenler de Götürüyor Parayı, vay bee 5000 TL, iyi para alıyor bunlar..."

  Kusura bakmayın herhangi bir sokaktan geçen bir vatandaşın sokak jargonu ile bu haberi okuduktan sonra yapacağı klasik yorumu yazdım. Gel gelelim ki, ortalama olarak her akademisyen kendi branşı ile alakalı dergilerin teşvik ücretlerini incelediğinde görecek ki; genel anlamda teşvik miktarları düşürülmüştür. Çok kaliteli dergiler dışında, ki bu dergiler bir akademisyenin akademik hayatında 1 veya 2 yayın yapabileceği dergiler, diğer dergilerden alınacak ücretler ortalama olarak azalmış ve 250 TL (yazar başına) alt limiti getirilmiştir.

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  11-2011
  Mesaj
  6
  Konuyla ilgili değil ama forum konu başlıklarından nereye yazacağımı bilemedim. 7 nisan'da gerçekleşen YDS ve onun ardından olan 21 nisandaki ALS görev paralarımız hala aktarılmamıştır. YDS'den bu yana neredeyse 1 ay olacak ve böyle bir bekletmeyi neden yapıyorlar anlamıyorum.

 4. #4
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051
  Alıntı delifadime Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Konuyla ilgili değil ama forum konu başlıklarından nereye yazacağımı bilemedim. 7 nisan'da gerçekleşen YDS ve onun ardından olan 21 nisandaki ALS görev paralarımız hala aktarılmamıştır. YDS'den bu yana neredeyse 1 ay olacak ve böyle bir bekletmeyi neden yapıyorlar anlamıyorum.
  Bu sefer gerçekten uzattı ÖSYM, TUS bile yatmış diyorlar hala YDS'den haber yok.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

Benzer Konular

 1. DNA'lar Kanseri Ele Verecek
  Sohbet/Muhabbet Konuları forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 28-03-2013, 09:14
 2. Akademisyenler, Öğretmenlere Eğitim Verecek
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 11-02-2013, 13:04
 3. YÖK ÖYP Kapsamında Eğitim Verecek Üniversiteleri Hangi Kriterlere Göre Belirliyor?
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan drahmin
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 15-08-2012, 14:34
 4. Tercih Verecek Elektrik-Elektronik Müh Mezunları Buraya
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan gajmer72
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 21-12-2011, 23:20
 5. Cevap: 1
  Son Mesaj: 29-08-2011, 09:55

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git