Bulunan 1 den 4 - Toplam 4

Teknik Öğretmenlere Mühendislik Yolu Açıldı

Genel Güncel Olaylar Forumunda Teknik Öğretmenlere Mühendislik Yolu Açıldı Konusunu İncelemektesiniz

Üniversite sınavında yaşanan katsayı uygulaması nedeniylemağdur olan teknik öğretmenlere Üniversitelerarası Kurul’dan müjde geldi. 28 Şubat ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Teknik Öğretmenlere Mühendislik Yolu Açıldı

  Üniversite sınavında yaşanan katsayı uygulaması nedeniylemağdur olan teknik öğretmenlere Üniversitelerarası Kurul’dan müjde geldi.

  28 Şubat darbesinin katsayı uygulamasıyla mağdur ettiği teknik öğretmenlere mühendislik müjdesi geldi. Meclise onlarca dilekçe vererek mühendislik diploması ve devletten kadro isteyen teknik öğretmenlerin talebi Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı tarafından görüşülerek kabul edildi. 50 bin dolayında teknik öğretmen fark dersleri alarak mühendis olabilecek.

  MAĞDURİYETLER GİDERİLDİ

  Sorunu gündeme getiren AK Parti Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Ercan Candan, teknik öğretmenlerin İmam hatip öğrencileri ile birlikte 28 Şubat'ın mağduru olduğunu belirtti. Kendisi de bir teknik öğretmen olan Candan, "Yaklaşık 50 bin dolayında teknik öğretmen meslek liselerini bitirdi ve statüsüz kaldılar. Aslında teknik öğretmenler ile mühendislik öğrencileri yüzde 80-90 aynı eğitimi alıyorlar. Bunların mağduriyetlerinin giderilmesi gerekiyordu. Alınan kararla bu mağduriyet giderilmiş oluyor" dedi.

  Candan, 1992 senesinde çıkan kanunun uygulamaya konulacağının altını çizerek, "Şimdi YÖK'e bu konuda bir yetki verildi. YÖK yapacağı bir sınavla mühendis olmayı hak edenlere üniversitelerdeki teknoloji fakültelerine 1 yıllık tamamlama ve fark dersleri alma imkanı tanıyacak. Bu eğitimlerin akabinde teknik öğretmenler mühendis olabilecek" şeklinde konuştu. Candan, yapılacak uygulama ile hem mağduriyetin giderileceğini hem de fırsat eşitliğinin sağlanacağını dile getirdi.

  Konunun takipçisi olan bir diğer AK Parti vekil olan İstanbul Milletvekili Hakan Şükür de, teknik öğretmenlerin fark dersleri alarak, tamamlama programı ile mühendis olma imkanına kavuştuklarını kaydetti. Teknik öğretmenlerin mağduriyetlerini gidermiş olmaktan dolayı mutluluk duyduklarını ifade ederek hayırlı olmasını diledi.

  2002'DEN BUYANA UYGULANMADI

  Teknik öğretmenlerin mühendis olabilmesi için 1992 yılında çıkarılan 3795 sayılı kanunla problem çözülmeye çalışıldı. Ancak 1992-2002 yılları arasında 100 kadar teknik öğretmen bu programla mühendislik unvanını alabildi. 2002 yılından itibaren ise yeterli talep olmasına rağmen, YÖK öğretim elemanı ve yer yetersizliği gibi nedenlerle ilgili kanunu uygulamadı.

  Ege Üniversitesi Türkiye birincisi

  Ege Üniversitesi, Hollanda’nın Leiden Üniversitesi’nce yapılan “Dünyanın en iyi 500 üniversitesi” listesine girmeyi başardı. Ege, matematik ve bilgisayar bilimlerinde dünya sıralamasında onunculuğa kadar yükselebilen tek Türk üniversitesi oldu.

  Kaynak: BUGÜN

 2. #2
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  755
  O kadar çok üniversite, kontenjan, seçenek var ki; artık mühendis olmak için çok çabalamaya gerek yok. Yeni kurulan, kıyıdaki köşedeki Z üniversitesindeki mühendislik programlarına rahatlıkla girebilirsiniz. Teknik öğretmenlerde mühendis olsun. Herkes olsun.
  Bir kırmızı gül dalı eğilmiş üstüne...

 3. #3
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.182
  İşsiz mühendis ordusu da öğretmenlerin arkasına yerleşsin artık.

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Mesaj
  49
  AK Parti Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Ercan Candan'a
  çok tşk ler, çok faydalı bişiy yapmış; Artık

  teknik öğretmen olup da mühendis ünvanı elde eden arkadaşların devlet kadrolarına atanmasıyla işsizlik azalır,
  teknik öğretmen olup da mühendis ünvanı elde eden arkadaşların sanayi ve piyasadaki yapacağı atılımlarla ülkemizin kişi başına düşen milli gelir artar.

  Ha bu arada müh. fak. den mezun olacak arkadaşlara geçmiş olsun.
  Teşekkürler!

Benzer Konular

 1. Tüm Memurlara Doğu Yolu Göründü
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 08-04-2013, 19:02
 2. Akademisyenler, Öğretmenlere Eğitim Verecek
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 11-02-2013, 13:04
 3. Normal yüksek lisansı öyp kapsamına aldırmak için hangi yolu izleyeceğiz?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan sui
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 22-09-2011, 14:33
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj: 03-01-2011, 11:20
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 03-01-2011, 11:18

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git