Bulunan 1 den 7 - Toplam 7
Ağaç Şeklinde Aç8Beğeni
 • 1 gönderen Mr December
 • 1 gönderen makrizi
 • 3 gönderen Cashmere
 • 3 gönderen chimeneyes

TBMM' de 3100 TL'ye Üniversiteli 22 Temizlikçi Çalışıyor

Genel Güncel Olaylar Forumunda TBMM' de 3100 TL'ye Üniversiteli 22 Temizlikçi Çalışıyor Konusunu İncelemektesiniz

Meclis'te 4 yıllık üniversite mezunu 22 hizmetlinin çalıştığı açıklandı. Soru önergesi sahibi CHP'li Müslim Sarı, ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  TBMM' de 3100 TL'ye Üniversiteli 22 Temizlikçi Çalışıyor

  Meclis'te 4 yıllık üniversite mezunu 22 hizmetlinin çalıştığı açıklandı. Soru önergesi sahibi CHP'li Müslim Sarı, "Yanıt, çok dramatik bir tabloyu yansıtıyor. Benzer görüntüler başka kurumlarda da var. Türkiye'de eğitim iyi planlanmıyor" dedi.

  TBMM'de düşündüren "eğitim" tablosu... Meclis'in kadrolu hizmetlilerden 22'sinin, dört yıllık üniversite mezunu olduğu ortaya çıktı. Alanlarında iş bulamadıkları için parlamentonun temizlik hizmetlerinde istihdam edilen "diplomalı" hizmetlilerin aylık ortalama gelirlerinin ise 3100 TL olduğu öğrenildi.

  TBMM'de "hizmetli kadrosu" ile işe alınan ve asli görevleri Meclis'in temizlik gibi işleri yapmak olan personelin eğitim durumu, CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı'nın soru önergesine verilen yanıtta yer aldı. Dört maddelik önergenin son maddesinde, "TBMM kadrosunda üniversite mezunu olup, hizmetli olarak kaç kişi çalışmaktadır" sorusu yöneltildi. Önergeyi TBMM Başkanı Cemil Çiçek adına yanıtlayan Başkanvekili Mehmet Sağlam, Meclis "hizmetli kadrosu" ile görev yapan personel arasında dört yıllık yükseköğretim mezunu 22 kişi bulunduğunu açıkladı. Bir bölümü Açık Öğretim fakültelerinden mezun olan kadrolu hizmetlilerin, mezun oldukları alanlarda iş bulamadıkları için temizlik işlerinde görevlendirilmek üzere hizmetli olmayı kabul ettikleri öğrenildi.

  3100 TL MAAŞ

  Meclis Başkanvekili Sağlam'ın verdiği yanıtta sözü edilen üniversite mezunu 22 hizmetlilerin, "yardımcı hizmetler" sınıfında oldukları, bir başka ifadeyle "temizlik hizmetleri" alanında istihdam edildikleri de öğrenildi.

  Ünİversİtelİ temizlik personelinin aktif olarak hangi işlerde görevlendirildikleri ve aylık ne kadar ücret aldıkları konusuna ise Meclis Genel Sekreterliği açıklık getirdi. AKŞAM'a bilgi veren Meclis Genel Sekreterliği, Meclis'te halen 215'i kadrolu, 142'si 4/C'li (sözleşmeli) olmak üzere 357 "yardımcı hizmetli" personel bulunduğunu, bu personele ek olarak, "hizmet satın alma" yoluyla 246 temizlik elemanının da görev yaptığını bildirdi.

  TamamI "yardımcı hizmet" sınıfında olan dört yıllık yüksek okul mezunu 22 personelin aylık ortalama 3 bin 100 TL maaş aldığını da belirten Genel Sekreterlik, "Üniversite mezunu arkadaşlarımız, önemli bir kısmı hizmet alımı suretiyle yürütülen temizlik işlerini gözetmekte, başka bir ifadeyle onlara yöneticilik yapmaktadır. Az bir kısmı hizmetli olarak çalışmaktadır. Yeni bina hizmete girdiğinde halen hizmetli olarak çalışanlara da hizmetlileri denetleyecek bir görev verilmesi düşünülmektedir" açıklaması yaptı.

  DRAMATİK BİR TABLOYU YANSITIYOR

  Meclis'teki hizmetlilere ilişkin soru önergesinin sahibi CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı, "bana gelen yanıt, ülkemiz adına çok dramatik bir tabloyu yansıtmaktadır" dedi. Sarı, "Bu tablonun sorumluluğunu sadece TBMM'ye ve sadece bu döneme bağlamak doğru değil. Benzer fotoğraflar, diğer kurumlarımız için de geçerli" dedi. AKŞAM'a konuşan Sarı, şunları söyledi: "Soru önergeme verilen yanıt, ülkemizde eğitimin iyi planlanmadığının da açık bir göstergesidir. Herkesi üniversiteye yönlendiren bir sistem var, ama üniversite mezunlarıyla ekonominin gerçekleri arasında inanılmaz uçurumlar bulunuyor. Neredeyse herkes üniversite mezunu, herkes iktisadi idari bilimler mezunu, ama asgari ücretle çalışmaya razı oldukları halde iş bulamıyorlar. Öte yandan da OSTİM'e gidiyorsunuz, 3-4 bin lira maaşla vinç operatörü bulamıyorsunuz. Çarpık bir durum söz konusu. Bu nedenle eğitim ve ekonomi bağlantısının ciddi şekilde planlaması gerekir."

  Kaynak: AKŞAM

 2. #2
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.182
  Bende istiyorum haha
  miss.esra bunu beğendi.

 3. #3
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  392
  iyiymiş. ne güzel kalite artmış. temizlikte son nokta yüksek lisans tez konuları da "TBMM sınırları çerçevesinde maddi ve manevi temizliğin incelikleri" hakkında.
  Doktora tezleri de "Beyinsizlerin tespit ve temizliği" olacakmış..
  biz de isterük
  ahmet09 bunu beğendi.

 4. #4
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  588
  bana versinler o işi, doktorayı falan bırakır yaparım, oh mis

 5. #5
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  473
  Milletvekillerinin ilkokul mezunu olduğu/olabildiği meclise güzel oturmuş bu tablo...
  aDNA, makrizi ve Niënor bunu beğendiler.
  Bir garip akademisyen...

 6. #6
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  1.352
  kesin oraya da eş dost almışlardır ya sanmıyorum başka türlü onca maaşı vermezler.

 7. #7
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  102
  haha ne güzel, ben bir araştırma görevlisi olarak doktora aşamasında bir araştırma görevlisi olarak o parayı maaş olarak hesabımda görmedim hiç, borç olarak gördüm gerçi de Başvursak mı ki
  aDNA, miss.esra ve Cashmere bunu beğendiler.

Benzer Konular

 1. Üniversiteli Kız, Tuvalette Doğurduğu Bebeği Çöpe Attı
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 28-02-2013, 11:56
 2. Cevap: 36
  Son Mesaj: 29-01-2013, 14:55
 3. Yök Ne yapmaya Çalışıyor
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan love_freedom
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 18-12-2012, 22:32
 4. Bakan Bağış'a yumurta atan üniversiteli kıza 5 ay hapis
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 29-06-2012, 16:23

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git