Bulunan 1 den 4 - Toplam 4

Yeni söylenti: Döner Sermaye Katkı Payları kaldırılıyor!

Genel Güncel Olaylar Forumunda Yeni söylenti: Döner Sermaye Katkı Payları kaldırılıyor! Konusunu İncelemektesiniz

Anadolu Üniversitesi kelimenin tam manasıyla bir skandallar üniversitesi haline geldi, Prof. Dr. Davut Aydın’ın rektörlüğü ...

 1. #1
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  668

  Yeni söylenti: Döner Sermaye Katkı Payları kaldırılıyor!

  Anadolu Üniversitesi kelimenin tam manasıyla bir skandallar üniversitesi haline geldi, Prof. Dr. Davut Aydın’ın rektörlüğü döneminde. İhtiyaç olmamasına rağmen hiçbir öğretim üyesine sorma gereği duyulmadan alınan son model bilgisayarlardan güya sınavla alınacak öğretim elemanın isminin gazeteye verilen ilanda neşredilmesine, AÖF (Açık Öğretim Fakültesi) öğrencilerine, parasını aylar önce ödedikleri kitapların gönderilememesinden bütünleme sınavlarının iptal edilmesine kadar türlü türlü olay, türlü türlü skandallarla birlikte anılmaya başlandı Anadolu Üniversitesi. Ben üniversitede yaşanan onca şeyi bir dram olarak nitelendiriyorum ama söyler misiniz bana, yaşanan onca olumsuzluk kimin umurunda?

  Üniversitede hemen her gün bir skandal yaşandığı için doğal olarak söylentiler de eksik olmuyor. Geçtiğimiz hafta “Üniversite Genel Sekreteri Çetin Kaya’nın istifa ettiği, AÖF Sekreteri Mesut Kükrer’in de görevinden ayrılarak rektör danışmanlığına getirildiği” söylentileri ile çalkalanmıştı ortalık. Üniversite Rektörlüğü bu konu üzerine aynı gün bir açıklama yaptı ve söylentilerin önü alındı: “13 Şubat 2013 tarihinde yerel bir gazetede yayınlanan ve Genel Sekreter Çetin Kaya’nın istifa ettiği iddiasına ilişkin haber gerçeği yansıtmamaktadır. Genel Sekreter Çetin Kaya görevini sürdürmektedir. Bilgilerinize sunulur.”

  Rektörlüğün açıklamasında AÖF Sekreteri Mesut Kükrer’in görevinden ayrıldığı yönündeki iddialarla ilgili herhangi bir bilgilendirme bulunmuyordu. Bu yüzden söylentilerin hiç değilse bir kısmının doğru olduğunu düşüncesi yayıldı kamuoyunda.

  ŞİMDİ DE ‘DÖNERLER KALKIYOR’ SÖYLENTİSİ
  Dün Anadolu Üniversitesi ile ilgili oldukça ilginç bir söylenti daha kulağımıza geldi. Söylentilerin dallanıp budaklanarak yayılması ve öğretim üyeleri arasında huzursuzluk meydana getirmesi muhtemeldi. Böyle bir sonucun engellenmesi ancak bu konuda da Rektörlüğün bir açıklama yapması ve şüpheleri gidermesine bağlıydı. Bu yüzden söylentiyi duyduğumuz kadarıyla kamuoyunun ve Anadolu Üniversitesi Rektörlüğünün dikkatine sunmak istedik.

  İddialara göre “Rektör Prof. Dr. Davut Aydın hem Fen Fakültesinde hem de Mühendislik Fakültesinde tüm akademisyenleri toplayarak bir konuşma yapmış. Aydın, 1 Nisan 2013 tarihinden itibaren döner sermaye katkı paylarının kaldırılacağını söylemiş. 1 Nisan’da akademisyenlere dönerden ödenecek para ödenmeyecekmiş. Sadece AÖF’ye doğrudan katkı yapanlara, yani editörlük vesaire yapanlara ödeme yapılacakmış.”

  Doğrusu söylentinin içinde “1 Nisan” tarihi geçtiği için bize bir nevi 1 Nisan şakası gibi geldi. Herhalde üniversitedeki öğretim üyeleri böyle bir iddianın gerçek değil şaka olmasını arzu ederler. Zira döner sermaye katkı payı öğretim üyelerinin özellikle araştırma görevlileri gibi çok yüksek ücret alamayanları için tam bir can suyu gibi. Diyelim ki bir araştırma görevlisi 2 bin 300 lira maaş alıyor, onun yanında bin lira da ‘döner’ alıyor. İddialar doğruysa Nisan ayından itibaren Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinin önemli bir bölümü dikkate değer bir gelir kaybı yaşayacak demektir.

  Tabii böyle bir söylenti ortaya çıkmışsa muhtemelen hızla yayılmıştır ve yayılıyordur. Öğretim üyeleri arasında bir huzursuzluk, bir can sıkıntısı meydana getirmiştir. Özellikle de editörlük vesaire gibi görev alanların dönerlerinin kesilmeyecek olmasına karşın kendi paylarının kesileceğine dair iddialar onları öfkelendirmiştir. Zira bu söylentilerden “Üniversite yönetiminin sadece kendisine yakın hissettiği öğretim üyelerinin gelirlerine dokunmayacağı” gibi bir çıkarımda bulunmuş olabilirler!
  Bana kalırsa Anadolu Üniversite yönetimi, bu konuda planlanan bir tasarrufun olup olmadığını, eğer varsa nasıl gerçekleşeceğini açıklayarak bir an önce söylentilerin önüne geçmeli.
  Söylentiler, tersine bir açıklama olmadan ne kadar çok yaşarsa o kadar çok huzursuzluk çıkarırlar. Öğretim üyelerinin huzursuz olduğu bir üniversitede de herhalde çok da sağlıklı bir eğitim verilemez!

  kaynak:2EYLÜL l Eskişehir 2Eylül Gazetesi Haber Sitesi

 2. #2
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  505
  Çeşitli rivayetler var ama kimse kesin bir şekilde ne olacağını, sistemin nasıl işleyeceğini bilmiyor.

 3. #3
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647
  zaten son taslakların birinde aöf'nin anadolu'dan alınıp birkaç yere mi, her yere mi ne, dağıtılmasına dair bi madde vardı. ben o zaman da anadolu'daki paranın birilerini rahatsız ettiğini düşünmüştüm. bence oranın döner sermayesi bi yerlere gerçekten batıyor.

 4. #4
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.182
  Alıntı kaamos Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  zaten son taslakların birinde aöf'nin anadolu'dan alınıp birkaç yere mi, her yere mi ne, dağıtılmasına dair bi madde vardı. ben o zaman da anadolu'daki paranın birilerini rahatsız ettiğini düşünmüştüm. bence oranın döner sermayesi bi yerlere gerçekten batıyor.
  Erzurum'da açıköğretime başladı zaten. İyi para birilerine batması doğal

Benzer Konular

 1. ÖYP'de Döner Sermaye Var mı?
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan sserter
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 11-02-2015, 00:22
 2. Anadolu Üniversitesi AÖF Döner Sermayesi Kaldırılıyor mu?
  Üniversite İstatistikleri forum içinde, yazan Lıjin
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 23-01-2015, 13:55
 3. YÖK'ün 'döner sermaye' yönetmeliğinde değişiklik
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 12-07-2014, 19:08
 4. YÖK Kaldırılıyor mu?
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 23-01-2013, 09:22
 5. Katkı payları kalktı ama bu ne?
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan bahadıroktay
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 12-09-2012, 23:01

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git