Bulunan 1 den 6 - Toplam 6
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen aDNA

Kabinede dört bakan değişti

Genel Güncel Olaylar Forumunda Kabinede dört bakan değişti Konusunu İncelemektesiniz

Başbakan Erdoğan, dün hükümette 4 bakanı değiştirerek sınırlı bir revizyona gitti. Mardin milletvekili Muammer Güler ...

 1. #1
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  10-2012
  Nerden
  Muğla- Es Es
  Mesaj
  167

  Post Kabinede dört bakan değişti

  Başbakan Erdoğan, dün hükümette 4 bakanı değiştirerek sınırlı bir revizyona gitti. Mardin milletvekili Muammer Güler İçişleri Bakanlığı’na, Adana milletvekili ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Eskişehir milletvekili Nabi Avcı Milli Eğitim Bakanlığı’na, Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu Sağlık Bakanlığı’na getirildi. Kabineden ayrılan isimler ise İdris Naim Şahin, Ertuğrul Günay, Ömer Dinçer ve Recep Akdağ oldu. Afrika gezisi dönüşü “Her an her şey olabilir” diyerek kabinede revizyon yapacağı sinyali veren Başbakan Erdoğan dün beklenen değişikliğe imza attı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le haftalık olağan görüşmesine elinde listeyle giden Erdoğan, beklenenden daha sınırlı bir revizyona imza attı.
  Görüşmeden sonra kabine değişikliği, ilk kez basın toplantısı yerine yazılı açıklama ile duyuruldu. 25 bakandan 4’ünü değiştirerek partiçi sarsmayan Erdoğan’ın, yerel, genel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi 3 dönem kuralını da gözeterek dengeli bir değişiklik yaptığı kulislerde konuşuldu.

  En kısa süreli bakan
  Erdoğan, gaflarıyla kamuoyunda büyük tartışma yaratan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e yeni kabinesinde görev vermedi. Erdoğan’ın değiştirdiği isimler arasında en kısa süreyle bakanlık yapan isim Şahin oldu. 12 Haziran seçiminden sonra 6 Temmuz 2011’de bakanlık koltuğuna oturan Şahin, 1.5 yıl sonra görevi devretti. Şahin, son kurultayda, MKYK listesine de girememişti. “Şahin” çıkışlarıyla özellikle Kürtler’in tepkisini çeken Şahin’in, gafları ve toplumsal olaylara yönelik açıklamaları da tepki almıştı. Ankara kulislerinde uzun süre İstanbul gibi bir kentte valilik yapan ve Erdoğan’la da bu dönemde yakın çalışan Muammer Güler’in, hem devlet kademelerindeki tecrübesi, hem de terör sorununun çözümü konusundaki kapsayıcı yaklaşımları nedeniyle tercih edildiği yorumları yapıldı. Güler, İçişleri Komisyonu Başkanı’yken geçen Büyükşehir Tasarı’ndaki performansıyla parti içinde beğeni toplamıştı.Güler’in Mardin kökenli olması da bu görevlendirmede etkili oldu.

  Günay mesajla duyurdu
  Görev verilmeyen bir başka isim ise “soldan transfer” olarak nitelenen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay oldu. Günay, başta Kars’taki “ucube heykel” tartışması ve Türkan Saylan olayı olmak üzere bir çok konuda Erdoğan’la ters düşmesiyle dikkati çekmişti. Günay’ın değişiklik açıklaması yapılmadan önce twitter hesabından “Turizm alanında çalışan bütün arkadaşlarıma görev sürem içinde bana yaşattıkları başarılı sonuçlar için içten teşekkür ederim” diye yazması kulislerde “tepki gösterdi” yorumlarına yol açtı. Erdoğan’ın değişiklik öncesi Günay’la bir telefon görüşmesi yaptığı da konuşuldu. Günay’ın yerine gelen Ömer Çelik ise yıllardır Erdoğan’a danışmanlık yapan ve yanında yer alan bir isimlerdendi. 3 dönem kuralı gereği bir daha milletvekili adayı olamayacak olan Çelik’in bakanlık görevine atanması kulislerde konuşuluyordu.
  Koltuğunu kaybeden bir diğer isim ise Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer oldu. Erdoğan’ın yıllardır yanında yer alan ve Çalışma Bakanlığı da yapan Dinçer’e atanamayan öğretmenler konusunda çok tepki gelmişti.

  Atama tepkisi almıştı
  Dinçer geçmişte Lokman Ayva başta olmak üzere bazı milletvekilleriyle de tartışmalar yaşamıştı. Başbakanlık Müsteşarlığı da yapan Dinçer’in ismi bir süredir değiştirilecek bakanlar arasında yer alıyordu. Dinçer’in görevden alınmasında eğitim camiasından aldığı tepkiler ile parti içinden gelen şikâyetlerin etkili olduğu yorumları yapıldı. Dinçer’in yerine ise Erdoğan’ın Başbakanlık’ta Başdanışmanlığını da yapan Eşkişehir Milletvekili Nabi Avcı yeni Milli Eğitim Bakanı oldu. Hükümette en çok revizyona uğrayan Milli Eğitim Bakanlığı koltuğuna oturan Avcı, “Hoca” sıfatıyla tanınıyor. TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı olan Avcı’nın 4+4+4 sisteminin komisyondan geçtiği sıradaki performansı da parti içinde beğeni toplamıştı. Avcı’ya komisyon çalışmaları sırasında muhalefet tarafından bant tankı atılmıştı.

  Erdoğan’dan da eskiydi
  Cumhurbaşkanı Gül’ün 2002 yılında kurduğu 58. Hükümetten bu yana Sağlık Bakanı olan Recep Akdağ ise revizyonla koltuğunu kaybetti. Akdağ, 11 yıldır bakanlık koltuğunda oturarak Erdoğan’dan bile daha eski olan bakanlar arasında yer almıştı.
  Akdağ’ın görev süresi boyunca yürüttüğü projelerle Ak Parti’ye oy kazandıran bakanlardan arasında ismi sayılıyordu. Akdağ’ın gidişi kulislerde sürpriz olarak değerlendirildi. Akdağ’ın görevden alınmasının ardından kabinede en uzun süre aynı görevde bulunan tek isim olarak Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım kaldı. Ak Parti kabinelerinde bazı görev değişiklikleri yaşayan ancak bakanlıkları süren diğer iki isim ise Beşir Atalay ve Ali Babacan. Erdoğan’ın milletvekilliğinde son dönemi yaşayan Akdağ’ı bir süre dinlendirmek istediği, yaklaşan yerel seçimler çerçevesinde başka bir kurgulama içinde görev verebileceği belirtildi. Sağlık Bakanlığı’ndaki görev değişikliğinin temelini bu koltuğu Akdağ’dan devralan Mehmet Müezzinoğlu isminin oluşturduğu yorumları da yapıldı.

  GELENLER

  Kaymakamlıktan İçişleri Bakanlığı’na
  İçişleri Bakanlığı’na getirilen Muammer Güler, 1949’da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Güler, ilk kamu görevine Balıkesir’de maiyet memuru (kaymakam adayı) olarak başladı.
  Birçok ilde valilik yapan Güler’in en son görev yeri İstanbul’du. 2011’deki seçimlerde Ak Parti Mardin Milletvekili olarak TBMM’ye giren Güler, İçişleri Komisyonu Başkanlığı’na seçilmişti. Muammer Güler, evli ve iki çocuk babası.

  Kod adı Molla Kasım
  Milli Eğitim Bakanlığı’na getirilen Nabi Avcı, 1953’te Bilecik’te doğdu. ODTÜ İdari Bilimler Fakültesi’ni bitiren Avcı, 1974’te Kültür Bakanlığı’nda memuriyete başladı. Anadolu Üniversitesi’nin kuruluşunda görev yapan Avcı, 2000’de profesör unvanı aldı. TÜBİTAK Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu üyeliği ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanlığı yapan beş çocuk babası Avcı, iki kitap yazdı. . Avcı, “Molla Kasım” takma adıyla mizah yazıları da kaleme aldı.

  Yunanca bilen Sağlık Bakanı
  Sağlık Bakanlığı’na getirilen Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun. Gümülcine’de 1955’te doğan Müezzinoğlu, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Müezzinoğlu, İstanbul Avcılar’da bulunan özel bir hastanenin de kurucusu. Yunanca, İngilizce ve Arapça bilen Müezzinoğlu, evli ve 2 çocuk babası. Yeni bakan Müezzinoğlu, Erdoğan’ın güvendiği ve yıllarca yanında yer alan isimlerden.

  Erdoğan’ın siyasi danışmanıydı
  Kültür ve Turizm Bakanlığı’na getirilen Adana Milletvekili Ömer Çelik, Ak Parti’nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyordu. Adana’da 1968’de doğan Çelik, lisans eğitimini Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde tamamladı. Erdoğan’ın siyasi danışmanlığını da yapan Çelik, iyi düzeyde İngilizce biliyor. Çelik, kabinenin tek bekâr bakanı da oldu.

  GİDENLER

  Gaflarıyla iz bıraktı
  Kabine revizyonunda koltuğunu kaybeden isimlerden İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, görevde kaldığı 1.5 yılda gaflarıyla iz bıraktı. Şahin’in hafızalarda en çok iz bırakan sözleri ise Erzurum’da 5 TEDAŞ işçisinin hayatını kaybettiği gölette incelemelerde bulunduktan sonra sonra Pasinler’de kendisini karşılamaya gelen vatandaşa, “Hadi bir takla at da görelim” ifadeleri oldu.

  Erdoğan’la ters düştü
  Eski CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay, Ak Parti’ye “soldan transfer” olarak geldi. Son dönemde bazı konularda Erdoğan ve bakanlarla ters düşerek tartışmalar yaşayan Günay’ın koltuğunu kaybetmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Ak Partililerin tepki gösterdiği Muhteşem Yüzyıl dizisine ilişkin Günay farklı bir yorum getirerek diziyi değil, dizideki Sultan Süleyman portresini eleştirdi.

  Parti içinden tepki
  Ömer Dinçer, Milli Eğitim Bakanlığı döneminde en büyük tepkiyi atanamayan öğretmenler konusunda gördü. Partiden gelen “Talepleri dikkate almıyor” eleştirileri de bu durumda etkili oldu. Beş adet kitabı ve çok sayıda makalesi yayımlanan Dinçer ile ilgili intihal tartışmaları da yaşanmıştı. İyi düzeyde İngilizce bilen Dinçer, evli ve 3 çocuk babası.

  Gidişi sürpriz oldu
  Hükümetin başarılı bakanları arasında gösterilen Akdağ, grip aşısıyla ilgili Erdoğan ile farklı söyleme girmişti. Akdağ’ın görev süresi boyunca yürüttüğü projelerle Ak Parti’ye oy kazandıran bakanlardan arasında ismi sayılıyordu. Akdağ’ın gidişi kulislerde sürpriz olarak değerlendirildi. Akdağ, görevde olduğu dönemde özellikle tam gün yasası ile doktorlar ve Tabip Odaları ile karşı karşıya gelmişti.

  Gelenlerin Hepsi erkek
  Kabinedeki 4 değişiklik, kabinedeki kadın bakan sayısını artırmadı. Yeni 4 bakan erkekler arasından seçildi. Kabine revizyonununda bazı bakanların farklı bakanlıklara kaydırılabileceği söyleniyordu. Ancak böyle bir kaydırmaya da gidilmedi.

  İSİMLERİ KARIŞTIRDI
  Milli Eğitim Bakanlığı’na getirilen Nabi Avcı, bakan olduktan sonra twitter hesabından yaptığı ilk açıklamada, eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer yerine, yanlışlıkla yeni Kültür ve Turizm Bakanı olan Ömer Çelik’e teşekkür etti. Avcı daha sonra hatasını düzeltti.

  kaynak : Milliyet - Kabinede dört bakan değişti
  Özel cocuklarla birliktysenz
  Sabrınızn gücüne şaşar
  İlk kelimesni duyunca mutluluktn ağlarsınız

 2. #2
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051
  Yeni milli eğitim bakanı yasa hakkında ne yapacak bakalım. Ömer dinçer çok sıcak bakmıyordu..
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 3. #3
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.182
  Alıntı Nazmi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Yeni milli eğitim bakanı yasa hakkında ne yapacak bakalım. Ömer dinçer çok sıcak bakmıyordu..
  Adam 2 adım atsa ölecek gibi duruyor. Sonumuz hayrola.

 4. #4
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Tasarının MEB'e iletilmesinden hemen sonra bakan değişiyor... Evet, paranoyak oldum ben.

 5. #5
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Eski bakan şartlarımız var ve olmadıysa yeniden hazırlarız demişti. BU bakanımız da bu olayın içindeydi. Umarım halef selef kavgası olmaz ve makul düşünerek karar alırlar.
  Niënor bunu beğendi.

 6. #6
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  1.750
  Valla Nabi Avcı 4+4+4'ün ateşli savunucusuydu. Düşünün, bilimsel temeli zayıf olan bir eğitim sistemini savunan biri MEB'in başına geçiyor. YÖK tasarısı da önüne gelecek. Sanırım üzerine soğuk su içeceğiz...

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj: 23-11-2012, 19:39
 2. YÖK'ün Denklik Yönetmeliği Değişti
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 22-07-2012, 12:34
 3. Bakan Bağış'a yumurta atan üniversiteli kıza 5 ay hapis
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 29-06-2012, 16:23
 4. Bakan Yılmaz: Silah altına alınan er ve erbaşlar sigortalanacak
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 29-06-2012, 12:39
 5. Yönetmelik Değişti
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan nehir
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 23-10-2010, 14:50

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git