Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 14

YDS Puanının Geçerlilik Süresi Olmayacak...

Genel Güncel Olaylar Forumunda YDS Puanının Geçerlilik Süresi Olmayacak... Konusunu İncelemektesiniz

YDS Puanının Geçerlilik Süresi Olmayacak... Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ÖSYM'nin önceki yıllarda Kamu Personeli ...

 1. #1
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  10-2012
  Nerden
  Muğla- Es Es
  Mesaj
  167

  Post YDS Puanının Geçerlilik Süresi Olmayacak...

  YDS Puanının Geçerlilik Süresi Olmayacak...

  Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ÖSYM'nin önceki yıllarda Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS), Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS) yaptığını; Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) içinde, pek çok kamu kurumu sınavlarında ve Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı'nda (TUS) da yabancı dil testi olduğunu hatırlattı.

  Bu sınavları daha nitelikli hale getirmek amacıyla YDS adıyla birleştirerek yılda 2 kez yapacaklarını dile getiren Demir, ilk sınavın 7 Nisan'da olacağını, ikinci sınavın ise Ekim ayı içerisinde yapılmasının planlandığını belirtti.

  YDS'nin 23 dilde gerçekleştirileceğini ifade eden Demir, sınavın Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça için yılda 2 kez, bunun dışındaki diller için her yıl ilkbahar döneminde yapılacağını söyledi.

  ÖSYM'nin geçen yıl Eylül ayında 2 milyon 850 bin adayı sınava aldığını anımsatan Demir, KPDS ve ÜDS'de aday sayısı toplam 300 bine ulaşsa bile bunun kendileri için sorun yaratmayacağını bildirdi.

  KPDS ve ÜDS'nin geçerliliğinin devam edeceğini dile getiren Demir, ''Mevcut KPDS ve ÜDS'nin geçerlilikleri devam edecek ve yeni gelenler YDS'ye girecek. Bu yıl yapacağımız YDS'nin, KPDS ve ÜDS ile eşdeğerlilikte olmasını sağlayacağız. Dolayısıyla bu sınava geçişte bir sorun olmayacaktır'' diye konuştu.

  Soru sayısı, süre ve içerikle ilgili çalışma yaptıklarını ifade eden Demir, YDS'nin her iki sınavın özelliklerini ortaya koyacağını vurguladı.

  -Elektronik ortamda sınav için çalışmalara başladık-

  YDS ile yabancı dil seviye belirleme sınavlarını daha nitelikli yerlere taşımayı amaçladıklarını dile getiren Demir, ''Bunu geçiş dönemi olarak düşünüyoruz. Önümüzdeki yıllarda ÖSYM'ye ait bir 'sesli soru-sesli cevap', 'görüntülü soru- sesli cevap' şeklinde elektronik ortamda yapılacak sınav için çalışmalara başladık. Oraya taşımak istediğimiz için bu birleştirmeyi, güç toplamayı organize ettik'' şeklinde konuştu.

  YDS'nin belirli bir geçerlilik süresi olmadığını, sürekli geçerli olacağını ifade eden Demir, ''Ancak kurumlar kendi istekleri doğrultusunda süre tanımlayabilir. Yabancı dil tazminatı için süre yine KPDS'de olduğu gibi 5 yıl'' dedi.

  ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan yabancı dil eşdeğerlikleri tablolarının YDS için de geçerli olacağının altını çizen Demir, ''YDS, KPDS gibi tek bir alanda yapılacak. Ancak soru içerikleri tabii ki sağlık bilimleri, fen bilimleri ve sosyal bilimleri kapsayacak şekilde olacak. ÜDS'de yaptığımız gibi bir sağlık bilimleri, sosyal bilimler, fen bilimleri testi hazırlamayacağız. Zaten son 2 yılda yaptığımız ÜDS'lerde de yüzde 50'ye varan kısmı ortak sorulardı'' ifadelerini kullandı.

  -''Endişeye gerek yok''-

  Tıpta Uzmanlık Sınavı'nda ise adayların YDS puanlarının yeterli seviyede olması halinde tercih yapabileceklerini belirten Demir, yeterli puanı alamamaları halinde TUS'ta başarılı olsalar bile tercih yapamayacaklarını kaydetti.

  Devlet Personel Başkanlığı ile protokol hazırlamak üzere olduklarını bildiren Demir, adayların KPSS puanının YDS puanı dikkate alınarak hesaplanmasını istediklerini belirtti.

  YDS, KPDS ve ÜDS'nin ortak özelliklerini taşıyan bir sınav olacağı için bu sınava girecek adayların bilgi seviyesi veya çalışma tarzı şeklinde bir mağduriyetleri olmayacağının altını çizen Demir, ''Burada endişeye gerek yok. Adaylar aynen KPDS veya ÜDS'ye hazırlanır gibi bu sınava hazırlandıklarında sınavı sorunsuz başaracaklardır. Zaten önümüzdeki günlerde bu sınavın içeriğini yansıtan ve örnek sorularla diğerlerinden farklı olmadığını ortaya koyan bir duyurumuz olacak'' diye konuştu.

  -''Adaylardan LYS-5 dışında bir sınava girmelerini istemiyoruz''

  Lisans Yerleştirme Sınavı'ndaki (LYS), yabancı dil testi olan LYS-5'in kapsamının farklı olduğuna dikkati çeken Demir, ''LYS 1-2-3 gibi LYS-5'i de adaylara vereceğiz ve üniversite yerleştirmelerinde LYS-5'i esas alacağız. Adaylardan LYS-5 dışında bir sınava girmelerini istemiyoruz'' dedi.


  haber : YDS puanının geçerlilik süresi olmayacak - Sabah - 10 Ocak 2013
  ssume, emre_5553 ve Cashmere bunu beğendiler.

 2. #2
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  "Bunu geçiş dönemi olarak düşünüyoruz. Önümüzdeki yıllarda ÖSYM'ye ait bir 'sesli soru-sesli cevap', 'görüntülü soru- sesli cevap' şeklinde elektronik ortamda yapılacak sınav için çalışmalara başladık. Oraya taşımak istediğimiz için bu birleştirmeyi, güç toplamayı organize ettik."

  ÖSYM kendini ETS ve British Council'la bir tutmaya başlamış. =) Tabii bu böyle olsun isterim, kendi ülkemin sınav merkezi olduğu için ama bir de somut ispatını görebilirsem daha mutlu olacağım o zaman. =)
  gul_89 ve Cashmere bunu beğendiler.

 3. #3
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  335
  ''ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan yabancı dil eşdeğerlikleri tablolarının YDS için de geçerli olacağının altını çizen Demir, ''YDS, KPDS gibi tek bir alanda yapılacak. Ancak soru içerikleri tabii ki sağlık bilimleri, fen bilimleri ve sosyal bilimleri kapsayacak şekilde olacak. ÜDS'de yaptığımız gibi bir sağlık bilimleri, sosyal bilimler, fen bilimleri testi hazırlamayacağız. Zaten son 2 yılda yaptığımız ÜDS'lerde de yüzde 50'ye varan kısmı ortak sorulardı'' ifadelerini kullandı.''

  Şu paragrafın açıklamasını biri yapabilir mi? ben anlamadım. Yani sözelci, sayısalcı aynı sorulardan mı sorumlu olacak? KPDSye hiç girmediğim için soruyorum, soru sistemi nasıl oluyor?

 4. #4
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  ÜDS'de alanın tek farkı paragraflardı, fen bilimlerinde sayısal, sosyal bilimlerde sözel, sağlık bilimlerinde tıbbi gibi. Şimdi öyle olmayacak, genel kültür tarzında paragraflar olacak. Eski KPDS sınavlarındaki paragrafları inceleyebilirsiniz hocam.

 5. #5
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.182
  Sadece çok tırt demek istiyorum
  Cashmere bunu beğendi.

 6. #6
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  1.750
  KPDS gibi olacak özetle.
  Cashmere bunu beğendi.

 7. #7
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  58
  eski üds puanlarının süresinde bi kısıtlama var mı acaba yeni düzenleme ile???

 8. #8
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  "Mevcut KPDS ve ÜDS'nin geçerlilikleri devam edecek ve yeni gelenler YDS'ye girecek. Bu yıl yapacağımız YDS'nin, KPDS ve ÜDS ile eşdeğerlilikte olmasını sağlayacağız. Dolayısıyla bu sınava geçişte bir sorun olmayacaktır."

  Burada açıkça yazıyor hocam.
  Cashmere bunu beğendi.

 9. #9
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  1.750
  YDS ile birlikte temmuz ÖYP puanlarında pek yüksek olmayabilir. Çünkü birçok kişi özellikle yeni mezunlar "ÜDS'de olmazsa, mayısta KPDS var" mantığıyla çalışmalarını planlamışlardır muhtemelen. YDS'nin nisanda olacak olması bu hesapları bozar. O bakımdan şimdiden sıkı çalışmalılar.
  Cashmere bunu beğendi.

 10. #10
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  335
  belkide yök yabancı dilin payını azlatır belli mi olur?

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. ÜDS Geçerlilik Süresi
  YDS / Yabancı Dil Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan osmanaba
  Cevap: 34
  Son Mesaj: 10-05-2017, 15:01
 2. KPDS Geçerlilik Süresi Ne Kadardır ?
  YDS / Yabancı Dil Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 86
  Son Mesaj: 03-12-2015, 22:04
 3. ÜDS Geçerlilik Süresi
  YDS / Yabancı Dil Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan 50serhat50
  Cevap: 39
  Son Mesaj: 24-07-2015, 21:53
 4. Ales'in Geçerlilik Süresi Nedir?
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan meryem26
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 19-09-2013, 13:11
 5. ÖYP puanı geçerlilik süresi
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan msttrk
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 17-06-2011, 11:59

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git