Sonuçları Görüntülenen Anket: Sahte Akademisyenin Yönlendirildiğini veya Kollandığını Düşünüyor musunuz?

Oy
11. Sizin bu ankete oy verme yetkiniz yok
 • Evet, kesinlikle kollanmıştır. Bu kadar sene ortaya çıkmaması enteresan.

  9 81,82%
 • Hayır, kimse anlayamazdı.

  2 18,18%
Bulunan 1 den 3 - Toplam 3
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen aDNA

Sahte Akademisyeni Hırsı Yakmış

Genel Güncel Olaylar Forumunda Sahte Akademisyeni Hırsı Yakmış Konusunu İncelemektesiniz

Cuma Aydın, Açıköğretim Fakültesi’ni yarıda bıraktı. Bilgisayarı iyi biliyordu. Sahte belgelerle Kastamonu Üniversitesi’nin işe alım ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Sahte Akademisyeni Hırsı Yakmış

  Cuma Aydın, Açıköğretim Fakültesi’ni yarıda bıraktı. Bilgisayarı iyi biliyordu. Sahte belgelerle Kastamonu Üniversitesi’nin işe alım sınavlarına girdi, kazandı, önce öğretim üyesi, ardından bölüm başkanı oldu. Olay ancak, Aydın’ın bölüm başkanı olmasına rağmen bir de Mustafa Kemal Üniversitesi’ne başvurmasıyla anlaşıldı. Üniversite, diplomasıyla ilgili bilgi isteyince, Aydın’ın foyası ortaya çıktı.

  KASTAMONU’da yaşanan ‘sahte öğretim üyesi’ skandalı, popüler bilgisayar korsanı grubu ‘RedHack (Kızıl Hackerler)’ sayesinde ortaya çıktı. Grup, YÖK’e yönelik siber saldırıda ele geçirdiği 10’a yakın üniversiteye ilişkin belgeleri ‘Twitter’ üzerinden paylaştı. Binlerce belge arasında yer alan dosyalardan biri de Kastamonu Üniversitesi’ne ilişkindi. Soruşturma raporları ve davalara konu olan 396 sayfalık dosyanın baş aktörü, Hatay Altınöz nüfusuna kayıtlı Cuma Aydın’dı (33). Dosyadan elde edilen belgelere göre olay şu şekilde yaşandı:

  SAHTE DİPLOMALI BAŞKAN

  YÖK, Kastamonu Üniversitesi’ne öğretim üyesi alınacağı ilanı verdi. Açıköğretim Fakültesi’nden ‘terk’ olsa da bilgisayarlarla arası iyi olan Cuma Aydın, sahte diplomalarla başvuruda bulundu. 31 Kasım 2010’da üniversitenin yaptığı sınavı kazanan Aydın’ın öğretim üyeliğine atama kararnamesi, 27 Aralık’ta imzalandı. Cuma Aydın, 3 bin 300 lira maaş ile Araç Meslek Yüksekokulu (MYO) Bilgisayar Teknolojileri bölümünde derslere girmeye başladı. Kısa süre sonra da, Araç MYO Bilgisayar Teknolojileri Bölümü’ne Bölüm Başkanı olarak atandı. Kastamonu Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Bahri Gökçebay imzalı atama kararının tarihi 25 Şubat 2011’di. Sahte diplomayla kısa sürede bölüm başkanı olan Cuma Aydın’ı yakan ise, yaptığı bir ‘hata’ oldu. Aydın, bölüm başkanı olarak atanmadan kısa süre önce, 4 Ocak 2011’de, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) İskenderun Meslek Yüksek Okulu’na da başvuruda bulundu. MKÜ, Aydın’ı sınava almadan önce, ibra ettiği diplomaya göre, Teknik Eğitim Fakültesi’nden mezunu olduğu Fırat Üniversitesi’nden bilgi istedi.

  ‘BİZDE ÖYLE BİR İSİM YOK’

  Fırat Üniversitesi başvurunun yapıldığı gün olan 11 Ocak’ta MKÜ’ye yanıt verdi: “Hayır bizde böyle bir isim öğrencilik yapmadı.” Bunun üzerine MKÜ Rektörlüğü, önce kendi içinde bir sorgulamaya gitti. Bünyesindeki MYO’ların ikisinden, Harbiye ve Antakya MYO’dan ‘kara’ haber geldi. Cuma Aydın, daha önce her iki MYO’da da ders vermişti. Rektörlük durumu 18 Ocak 2011’de YÖK’e bildirdi. YÖK gelen yazıya ilişkin 23 Şubat’ta hem tüm üniversiteleri hem bakanlığı Cuma Aydın konusunda uyardı. YÖK’ün uyarı yazısına, aynı gün Kastamonu Üniversitesi’nden yanıt geldi: “Cuma Aydın öğretim üyemiz.”

  Aynı süreçte Emniyet Genel Müdürlüğü de bilgilendirilmişti. 11 Mart’ta Cuma Aydın evinde gözaltına alındı. Evinde, Fırat Üniversitesi’ne ait 5 adet sahte diploma ve noter tasdikli çeşitli evraklar ele geçirildi. Cuma Aydın’ın gözaltına alınmasından bir gün önce, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Gökçebay istifasını sunarak görevinden ayrıldı.

  8 YIL HAPİS CEZASI

  Kastamonu Üniversitesi’nin 4 yöneticisi Cuma Aydın olayı nedeni ile davalık olmaktan kurtulurken, Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Aydın’a ilişkin kararını 14 Aralık 2011’de verdi. Bir süre tutuklu kalan Aydın’a 8 yıl hapis cezası verilmesine hükmetti. Yargılama sürecinde, Cuma Aydın’ın Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İşletme Bölümü’nü bile bitiremediği ortaya çıktı. Aydın’ın, MYO’larda öğretim üyeliğinden önce çeşitli özel okullarda bilgisayar derslerine girdiği de yargılama sürecinde belirlendi.

  ‘SAHTE BELGEYİ ANLAYAMAZDIK’

  YÖK Denetleme Kurulu, olay üzerine dönemin Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Gökçebay, Genel Sekreter Mehmet Gemalmaz, Yardımcısı Nurten Çakıroğlu ve Personel Dairesi Başkanı Canan Şen hakkında soruşturma başlattı. Prof. Gökçebay, ifadesinde, Cuma Aydın’ın sunduğu evrakın sahteliklerini ne kendisinin ne personelinin anlayabileceğini söyledi. Özeren’in, Prof. Gökçebay hakkında “yönetim görevinden alma”, diğer üç isim içinse bir ay maaş kesme cezası istediği rapor, YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya’nın onayından geçti. Dosyanın 26 Temmuz 2012’de geldiği Danıştay Birinci Dairesi, geçtiğimiz 16 Ekim’de, 4 şüpheli hakkında kamu davasını açmaya yeterli delil olmadığı kararını oybirliği ile verdi.


  Kaynak: Hürriyet
  Son düzenleyen Gamze, 26-02-2015 saat 01:02.
  edius bunu beğendi.

 2. #2
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  505
  Öypyi kazandıktan sonra kayıt yaptırırken ben de fark ettim ki, belgelerde kolaylıkla sahtecilik yapılabilir. Akademik personel birimindeki memurlar belgeleri kontrol ediyorlar, belgelerin sadece "eksik ya da tamam" durumu değerlendiriliyor. Belgelerde eksik bir şey yok ve kriterlere uyuyor ise kimse sahtecilik şüphesiyle belgeleri tekrardan gözden geçirmiyor, gerekli mercilerden teyit almıyor.

  "Evet, kesinlikle kollanmıştır. Bu kadar sene ortaya çıkmaması enteresan." diyen arkadaşlara soruyorum; böyle bir sahtecilik nasıl anlaşılsın? Ayrıca kim böyle bir durumu kollamak ister? Kollayacak olsa elemanının başka üniversiteye belge göndermesine izin verir mi?

  Türkiye'de her üniversitenin diploması farklı, aldığımız sabıka kayıtları, sağlık raporları, askerlik durum belgeleri bile birbirinden farklı. Bütün bu belgelerde sahtecilik yapmak hiç zor değil.

  Bir üniversite akıl etmiş, şahsın üniversitesinden bilgi istemiş, bu bilgi isteme durumu kaç akademisyen için yapılmıştır? %1 mi?

  Ha bunu da geçelim, sayın yök bütün bu atama işlemleri sizin onayınızdan geçiyor. Buradan anlaşılıyor ki, orada sadece imza atmak için duruyorsunuz.

  Bu Cuma Aydın'ı takdir ediyorum, böyle bir açığı görmüş ve sistemimizin "sistemsizliğine" iyi bir ders vermiş. Öğretim üyeleri öyle sadece belgeye göre alınmıyor; arkadaş başarılı,sınavları geçebilmiş. Ders verecek seviyesi de var alkışlanır. Alan bilgisi kesinlikle mükemmel. Kısa bir sürede bölüm başkanı olabilmişse bu şahsın kesinlikle kendi başarısıdır. Başarılı bir insan ama yanlış kulvarda koşmayı tercih etmiş.

 3. #3
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647
  burda yapıldığı gibi diplomada yazan okulu arayıp bilgi istenerek anlaşılsın.

  bu skandal iyi bi ders tabii. ama adamın tutuklanmasının hemen öncesinde rektörün istifasını spekülatif buluyorum. yazık, umarım tez filan yönetmemiştir!

Benzer Konular

 1. Yeni Milli Eğitim Bakanı'na Twitter'da sahte hesap
  Eğlence/Karikatür forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 25-01-2013, 14:26

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git