Bulunan 1 den 3 - Toplam 3

Diploma Verilene İş de Verilmeli

Genel Güncel Olaylar Forumunda Diploma Verilene İş de Verilmeli Konusunu İncelemektesiniz

ERZURUM - TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, bazı yüksekokullardan mezun olan gençlerin iş bulmakta zorlandığını ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Thumbs up Diploma Verilene İş de Verilmeli

  ERZURUM - TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, bazı yüksekokullardan mezun olan gençlerin iş bulmakta zorlandığını belirterek, ''Türkiye, eline diploma verdiği gençlere iş de verebilmeyi başarabilmelidir'' dedi.


  Erzurum'da bulunan Şahin, Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen 2010-2011 akademik yılı açılış töreninde, Atatürk Üniversitesi'nin, Türkiye'deki 154 üniversite arasında, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün adını taşıyan tek üniversite olduğuna dikkat çekerek, ''Sanırım bu sebepsiz değildir. TBMM'nin açılışına giden yolda bir dönüm noktasıdır Erzurum'' diye konuştu.
  Dünyada artık bilim ve teknoloji alanında üstünlüğü elinde bulunduranların sözünün geçtiğini belirten Şahin, şöyle konuştu:
  ''Bugün çağdaşlığın ölçütü bilim ve teknolojidir. Ülkemizin bu yarışta ön sıralarda olması için, bizim bilim üreten, bilimi kullanma becerisini kazandıran ve bunu sosyoekonomik kalkınmaya dönüştürecek çalışmalara hız vermemiz gerekmektedir. Bunun etkin yolu da üniversitelerimizin bilim üretme, teknoloji üretmede dünya ile yarışır hale gelebilmesidir. Bu konuda ülkemizin durumu nedir? Üniversitelerin başarısı ne ile ölçülür? Bunun için AR-GE çalışmalarına bakmamız gerekiyor. Araştırma ve geliştirmeye en fazla pay ayıran üniversitelere sahip olmamız gerekmektedir. Devletimiz, üniversitelere araştırma geliştirme faaliyetleri için en fazla bütçe ayıran konuma gelmelidir. Dünyada parmakla gösterilen bilim insanlarını yetiştirmeliyiz. Üniversitelerin fonksiyonlarından birinin de bu olduğunu düşünüyorum. Ayrıca patent sayısının, üniversitelerin başarısıyla ilgili en önemli ölçütlerden biri olduğunu düşünüyorum. Bu konuda üniversitelerimiz dünya ortalamasını yakalamış değildir.''
  Türkiye'de hangi mesleklerde yetişmiş elemana ihtiyaç duyulduğu konusunda bir araştırma yapılıp yapılmadığı konusunda tereddütleri olduğunu dile getiren Şahin, şunları söyledi:
  ''Bazı yüksekokullardan mezun olan gençlerimiz iş bulmakta çok zorlanıyor. Türkiye, eline diploma verdiği gençlere iş de verebilmeyi başarabilmelidir. Türkiye'nin ihtiyacı olan alanlarda çalışabilecek öğrenci yetiştirilmedir. Üniversiteler, her fakülte açılması talebine, 'evet' dememelidir. Onu gözlemledikten sonra açılmasına izin vermelidirler. Hangi branşta eleman yetiştirileceğini gözlemleyerek izin vermelidir. İşte o zaman diploma verirken iş de verirsiniz.''
  Törende daha sonra, Atatürk Üniversitesi Senatosu kararıyla ''fahri doktor'' unvanı verilen Borusan Holding Kurucusu ve Onursal Başkanı Asım Kocabıyık'a diploması takdim edildi.
  Kocabıyık'a fahri doktora diplomasını veren Rektör Prof. Dr. Koçak, ''Eğitime, Türk milletine önemli hizmetleri olan Asım Bey, insanların örnek alacağı en seçkin şahsiyetlerden biridir. Bu nedenle üniversitemiz, faaliyetlerinin topluma örnek olması dileğiyle Sayın Kocabıyık'ın fahri doktora unvanıyla onurlandırılmasını uygun görmüştür'' dedi.


  Kaynak: AA
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Mesaj
  43
  bencedee

 3. #3
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  465
  Biz 4 kafadar, hacettepeyi bitirdik hocalarımızla vedalaştık ordan trene binip iş başvurusuna gittik adamlarda bize iş verecekti zaten
  My wound neither bleeds, nor heals..The gone forgets, the one behind always hurts...I can't escape, your smell is everywhere..

  Rafet El Roman - Senden Sonra

Benzer Konular

 1. Diploma/Transkriptte YÖK Not Çevrimi Sorunu
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan civilservant
  Cevap: 18
  Son Mesaj: 02-07-2014, 22:07
 2. 2 diploma, kaç seçenek ?
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan Tevekkül
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 27-09-2012, 15:48
 3. Ales te diploma notu
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan karamsar kedi
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 03-07-2012, 16:49
 4. Öyp'de YL-Doktora öğrencilerine Öncelik verilmeli mi?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan shockhan
  Cevap: 210
  Son Mesaj: 06-05-2012, 17:15
 5. diploma notumu cevırınce yukselıyor
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan zehra88
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 15-06-2011, 00:59

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git