Bulunan 1 den 3 - Toplam 3

İlkokul Mezunlarının İş Bulma Şansı Üniversiteliden Daha Yüksek

Genel Güncel Olaylar Forumunda İlkokul Mezunlarının İş Bulma Şansı Üniversiteliden Daha Yüksek Konusunu İncelemektesiniz

İŞKUR verilerine göre, işverenler beden gücü gerektiren işlerin yanı sıra büro işlerinde de ilköğretim mezunlarını ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  İlkokul Mezunlarının İş Bulma Şansı Üniversiteliden Daha Yüksek

  İŞKUR verilerine göre, işverenler beden gücü gerektiren işlerin yanı sıra büro işlerinde de ilköğretim mezunlarını tercih ediyor.

  TÜRKİYE İş Kurumu’nun (İŞKUR) şirketlerin talep ettiği işçilerle ilgili yaptığı araştırmada, 12 yıllık zorunlu eğitim projesini destekler nitelikte sonuçlar çıktı. Açık bulunan yani firmalar tarafından talep edilen işçilerin ‘eğitim durumlarına’ ilişkin araştırmada, işverenlerin en çok ‘meslek lisesi’ en az ise lisans ve lisansüstü eğitim mezunu işçi aradığı belirlendi. İŞKUR, işverenlerin nasıl işçi aradıklarını tespit etmek için 159 bin 862 işyerinde bir anket yaptı. Ankette, işverenlere aradıkları işçilerin eğitim seviyelerinin ne olmasını istedikleri de soruldu. Gelen cevaplar ise hem yetkilileri hem de işsizleri şaşırttı. İşverenlerin açık işler için en çok meslek lisesi mezununu tercih ettikleri görüldü. Ankette ikinci olarak en çok işaretlenen şık ise ‘eğitim durumu fark etmez’ oldu. Üçüncü sırada ise, ilk öğretim mezunu işçiler tercih edildi. Dördücü sırada ise ‘genel lise’ mezunu işsizler tercih edilirken, en son sırada ise lisans ve lisansüstü eğitim mezunları çıktı.

  Büro elemanlarında da tercih aynı

  İşverenlerin meslek lisesi ve ilköğretim mezunu kişilerden yana tercihinin nedenleri de masaya yatırıldı. Söz konusu tercihin beden gücü gerektiren işleri kapsamadığı da ortaya çıktı. İşverenlerin, büro memuru olarak nitelendirilen işçi alımlarında da meslek lisesi, ilköğretim mezunu kişileri tercih etmesi dikkat çekti. Bazı işverenler ise büro elamanı gibi işler için ‘eğitim seviyesi fark etmez’ diyor.

  Kaynak: STAR
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  peri han
  Misafir
  özel sektörde çalışıyorum ve gördüm ki yukarıda tanım tamamen doğru. gece gündüz mesai yapıyorsun işçi bize kıyasla çalıştığı her saatin hesabını sorabiiliyor ve ben onların bu haklarını gözetmek zorundayım fakat ben onların hak ve hukugunu üstleri olarak korurken beni savunan kimse yok.benim hakkım, hukuğum?? o kadar çalışmaya benim elimde olan sadece-sorumluluk bilinci-(tesellisi)
  tabi sektörlede alakalı fakat işlerine gelmediği zaman bana söyledikleri ve güvendikleri tek nokta var ;" bana her yerde iş var, ben işsiz kalmam" ee doğru diyor.

 3. 08-07-2012, 21:37

  Misafir


 4. #3
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  800
  Söz konusu tercihin beden gücü gerektiren işleri kapsamadığı da ortaya çıktı. İşverenlerin, büro memuru olarak nitelendirilen işçi alımlarında da meslek lisesi, ilköğretim mezunu kişileri tercih etmesi dikkat çekti. Bazı işverenler ise büro elamanı gibi işler için ‘eğitim seviyesi fark etmez’ diyor.
  İşte problem bu. Böyle olduğu sürece de kimse iş bulamayacak iş alanları da öylesine yapılmaya devam edecek. Meselk lisesi neden gelişmiyor elbette gelişmez elbette sadece başarısız adam meslek lisesine gider. Sen istediğin kadar anlat , sekreter olmak için BURO YÖNETİMi, pazarlamacı ya da mağazasa satış elemanı olmak için pazarlama mezunu olma şartı koy bak bakalım meslek liseleri nasıl işliyor Ya da ara eleman nasıl bulunuyor...
  Sen ara eleman yetiştirme herkesin üniversiteye gireceği kadar kontenjan aç sonrada üniversite okuyan adamdan ara eleman işi bekle... Kimse yapmıyor işsizim diye gezmeyi tercih ediyor...

Benzer Konular

 1. Cevap: 2
  Son Mesaj: 22-01-2013, 00:15
 2. Atandığın Yerden Başka Yerde Yüksek Lisans Programı Şansı
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan m.a.g.NUM
  Cevap: 11
  Son Mesaj: 24-12-2012, 12:15
 3. AÖF İngilizce Ögretmenligi için Yüksek Lisans Şansı
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan SKapanci
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 07-08-2012, 22:58
 4. Cevap: 8
  Son Mesaj: 19-08-2011, 01:05
 5. Meslek Yüksekokullarında Çift Diploma Şansı
  Üniversite İstatistikleri forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 28-10-2010, 00:23

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git