ÖYP Doktora Azami Süre

goggles

Araştırma Görevlisi
Merhaba Arkadaşlar;

Kadromun bulunduğu X üniversitesi 50d den 33a ya alma kriteri olarak ''doktora yeterlilik sınavını geçmek'' şartını koymuştu. Ben bu şartı sağlıyordum hatta doktoram bitmek üzereydi. Benim mağduriyetim ''doktorada azami bitirme süresi'' ile ilgili. Şuan Y üniversitesinde doktorada 6 senemi doldurdum ve 6 aylık tez düzeltme süresi aldık. Bu 6 aylık süreyi de kafamıza göre değil, daha tez savunma sınavına girmeden Y üniversitesinin enstitüsüne danışarak aldık. Şayet 6 aylık düzeltme süresi alırsak bu benim gerek öğrencilik gerekse memuriyetime olumsuz bir yansıması olurmu diye sorduk. Çünkü ÖYP Yönetmeliğinde de bu açıkça belirtilmemiş. 12 yarı yıl içinde başarılı olmak gerekiyor yazıyor. Tez düzeltmesinin bu 12 yarı yıla dahil/hariç olacağı açıkça belirtilmediği için enstitüye telefonla sorduk. Enstitü 6 ay düzeltme süresi alabiliyorsunuz gerek öğrencilik gerekse memuriyetime olumsuz bir yansıması olmaz denildi. Bende 6 senemin içinde savunma sınavıma girdim ve 6 ay düzeltme süresi aldım.

Sınavdan 3 ay sonra (tabi sınavdan sonra öğrenciliğimde devam ediyor maaşta alıyorum 3 ay maaşım yattı) kadromun olduğu X üniversitesi Y üniversitesini arıyor benim yeterliliği geçip geçmediğimi soruyor. Ona göre 33a ya geçireceklerini YÖK e liste göndereceklerini söylüyor. Y üniversiteside benim yeteliliği çoktan geçtiğimi savunma sınavıma dahi girdiğimi ayrıca 6 ay düzeltme süresi aldığımı belirtiyor. Bunun üzerine X üniversitesi neden 6 ay ek süre verdiniz, 6 senede bitiremediyse kadrosunu bize aide etmeniz gerekirdi yönetmliğe aykırı hareket ettiniz diyor. Y üniversitesi hatasını farkedip kadromu X üniversitesine gönderiyor.

50d den 33a ya geçişler için son gün olan 29 Aralık günü X üniversitesinin 33a kriterini sağlamama rağmen sırf Y üniversitesi enstitüsünün beni ve danışman hocamı yanlış yönlendirmesi sonucu aldığım 6 aylık düzeltme süremi gerekçe göstererek 33a ya alınmayıp 50 d de bırakıldığımı öğrendim. Yeni yıla bu şekilde girdim. Bu durumu YÖK ede dilekçemde belirttiysem de Y üniversitesinin enstitüsü hatayı kendilerinde görmek istemiyorlar. Onlara telkinde bulundum bu hatayı siz yaptınız düzeltmekte size düşer diye ama sonuç yok. Sanırım mahkemeye gitmekten başka çarem kalmadı. Bir kaç sorumu cevaplarsanız çok sevinirim:

1: Ben bu durumda şuan Y üniversitesinin bulunduğu şehirde yaşıyorum. Hem Y hemde X üniversitelerini ayrı ayrımı idare mahkemelerine dava etmem gerekiyor? Hem maddi hem manevi davamı açmalıyım?
2: 1 Ocak itibari ile maaşım kesilecekmi? Yoksa Tezimi enstitüye teslim edene kadar maaş almaya devammı edeceğim. Şuan 50d liyim fakat Y üniversitesinde bulunuyorum. Kadrom X üniversitesine gitmiş olacakki beni 50 d de bırakmışlar.
3: Şayet mahkeme 1-2 yıl sürerse ve benim lehime sonuçlanırsa bu 1-2 yıllık magduriyetimden dolayı ödenmeyen maaşlarımı toplu olarak alabilecekmiyim?

Teşekkürler...
Bence 50d de kalmaniz sizin icin iyi olmus. 33a ya gecirselerdi zorunlu hizmet ve senet aktif hale gelecekti. Yonetmelige gore de 6 yilda bitiremediginiz icin kadrodan ilisiginiz kesilecek ve senet odemek durumunda kalacaktiniz. 50 d de oldugunuz icin en azindan senetten kurtuldunuz. Benim fikrim bu yonde.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

chemeng85

Öğrenci
Bence 50d de kalmaniz sizin icin iyi olmus. 33a ya gecirselerdi zorunlu hizmet ve senet aktif hale gelecekti. Yonetmelige gore de 6 yilda bitiremediginiz icin kadrodan ilisiginiz kesilecek ve senet odemek durumunda kalacaktiniz. 50 d de oldugunuz icin en azindan senetten kurtuldunuz. Benim fikrim bu yonde.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hocam yalnız bir durumu göz ardı ediyorsunuz. Benim bu doktorayı 6 yılda bitiremememin nedeni benden kaynaklı değil. Enstitünün beni yanlış yönlendirip 6 ay düzeltme süresi alabilirsiniz demesinden kaynaklı. Ordaki memurun yüzünden neden ben 33a kadromdan mahrum oluyorumki. Ben X üniversitesine gidip çalışmak istiyorum. Bu saatten sonra belli bir yaşı almışım nerde iş bulabilirim.

finduilas

Profesör
Hocam yalnız bir durumu göz ardı ediyorsunuz. Benim bu doktorayı 6 yılda bitiremememin nedeni benden kaynaklı değil. Enstitünün beni yanlış yönlendirip 6 ay düzeltme süresi alabilirsiniz demesinden kaynaklı. Ordaki memurun yüzünden neden ben 33a kadromdan mahrum oluyorumki. Ben X üniversitesine gidip çalışmak istiyorum. Bu saatten sonra belli bir yaşı almışım nerde iş bulabilirim.

Ben anlamadım, nasıl sizden kaynaklı değil? Enstitü sorun olmaz deseydi 6 ay düzeltme almayacak mıydınız? Düzeltme öğrencinin isteğine göre verilen bir şey mi? Okulu uzatmışsınız işte, bu nasıl okulun hatası oluyor?

Tapatalk kullanarak iPod touch aracılığıyla gönderildi

chemeng85

Öğrenci
Ben anlamadım, nasıl sizden kaynaklı değil? Enstitü sorun olmaz deseydi 6 ay düzeltme almayacak mıydınız? Düzeltme öğrencinin isteğine göre verilen bir şey mi? Okulu uzatmışsınız işte, bu nasıl okulun hatası oluyor?

Tapatalk kullanarak iPod touch aracılığıyla gönderildi

Aynen öyle hocam, Enstitü böyle bir hakkınız yok deseydi tezi o şekilde verecektik. Tez tamamdı aslında birkaç çalışma ile daha kapsamlı tez olsun diye düşünmüştük.

finduilas

Profesör
Aynen öyle hocam, Enstitü böyle bir hakkınız yok deseydi tezi o şekilde verecektik. Tez tamamdı aslında birkaç çalışma ile daha kapsamlı tez olsun diye düşünmüştük.
Sonuc olarak okulu siz uzattiniz, okulu 6 yilda bitirmeniz gerektigini de biliyordunuz, her yerde yazili. Hala nasil enstitunun hatasi oluyor anlamis degilim. Dava acmanizdan da bir sey cikacagini sanmiyorum, tezinizi uzatan okul degil, kendiniz uzatmissiniz.

Sent from my SM-N950U using Tapatalk

chemeng85

Öğrenci
Sonuc olarak okulu siz uzattiniz, okulu 6 yilda bitirmeniz gerektigini de biliyordunuz, her yerde yazili. Hala nasil enstitunun hatasi oluyor anlamis degilim. Dava acmanizdan da bir sey cikacagini sanmiyorum, tezinizi uzatan okul degil, kendiniz uzatmissiniz.

Sent from my SM-N950U using Tapatalk

Hocam yönetmelikte tez düzeltme si için verilen 6 aylık sürenin azami süreye dahilmi hariçmi olduğu açık bir şekilde belirtilmemişki. Biz enstitüye bunu danıştık.

newmember

Öğrenci
Hocalarım merhaba, Yök tez uzatma süresinin azami süreye dahil edilmemesine karar vermiş,
"Doktora öğrencilerine verilecek en fazla altı aylık sürenin azami süreye dahil edilmemesi uygun görülmüş olup, söz konusu karar ilgi (a) yazımızla üniversitelere duyurulmuştur."
http://sosbilens.ankara.edu.tr/files...ği-1-.pdf

Gelişmelere sevinmekle birlikte ilişiği kesilen bir Öyp'li olarak geçmiş mesajları üzülerek okuyorum, zamanında Yök bu yönde görüş bildirmediği için mağdur olan hocalarımızın durumları ne olacak, haklarını kimden alacaklar?

Elifff85

Öğrenci
Merhaba düzeltme için verilen süre oyp doktora öğrencisini kapsadığına dair resmî bir yazı var mı? Bilgi verebilirseniz çok memnun olacağım.verdiginiz linkteki yazılara baktım ama göremedim.

felsefeci21

Öğrenci
Merhabalar, şimdiye kadar olan yazışmalara baktım ama sadece 2013'te Yök'ün bir yazısında ÖYP geçtiği ve dahil edilmemesi yazıyor. Ancak bu ülkede her şey değişiyor. ÖYP yönetmeliğinde YÖK'ün eğitim-öğretim yönetmeliğine tabii olduğumuz yazıyor ve 2019'da YÖK iki üniversiteye 'azami süreye dahil edilmemesi' ve 'tezi hakkında düzeltme kararı verilen ve azami öğrenim süresini dolduran öğrencilerin ikinci tez savunmasının dönem içerisine denk gelmesi durumunda öğrencilere kayıt hakkının verilmesi; öğrencilik hakkından yalnızca uzatma süresi boyunca yararlanması gerektiği sonucuna varıldığı bildirilmiştir.' yazıları mevcut. Bu konuda hukuki olarak destek alıp olumlu-olumsuz bir sonuç alan var mı?

Ekli dosyalar

• tez-duzeltme-sureci-azami-sure.pdf
    98.9 KB · Görüntüleme: 2
  • Unknown.jpeg
    Unknown.jpeg
    86.6 KB · Görüntüleme: 3