Zorunlu hizmet

kumbara

Öğrenci
Merhaba, sormak istediğim 2 soru var sizlere;

1. Dil puanı 65 altında olanlar dil eğitimine giderken kesinlikle senet imzalıyorlar mı? Birkaç yerde "artık imzalatmayan üniversiteler var" diye gördüm ama ne kadar doğru bilemiyorum.

2. Malumunuz atama yapıldıktan sonra dil eğitiminin başlama süresi 1-2 ayı buluyormuş. Bu süre içerisinde yerleştirildiğimiz okulda görev yapıyoruz. Bu görev zorunlu hizmete giriyor mu ya da daha sonra zorunlu hizmetten düşülebiliyor mu? Yani örneğin dil eğitiminden önce 2 ay görev yaptık, ardından dil eğitimine gidip 6 ay görevlendirme ile dil eğitimi aldık. Ardından 4 ay mı zorunlu hizmet yapmamız gerekiyor yoksa 6 ay mı?

Teşekkürler.

Merve

Baş Editör
Merhaba, sormak istediğim 2 soru var sizlere;

1. Dil puanı 65 altında olanlar dil eğitimine giderken kesinlikle senet imzalıyorlar mı? Birkaç yerde "artık imzalatmayan üniversiteler var" diye gördüm ama ne kadar doğru bilemiyorum.

2. Malumunuz atama yapıldıktan sonra dil eğitiminin başlama süresi 1-2 ayı buluyormuş. Bu süre içerisinde yerleştirildiğimiz okulda görev yapıyoruz. Bu görev zorunlu hizmete giriyor mu ya da daha sonra zorunlu hizmetten düşülebiliyor mu? Yani örneğin dil eğitiminden önce 2 ay görev yaptık, ardından dil eğitimine gidip 6 ay görevlendirme ile dil eğitimi aldık. Ardından 4 ay mı zorunlu hizmet yapmamız gerekiyor yoksa 6 ay mı?

Teşekkürler.
1. İmzalıyorsunuz.
2. Dil eğitiminden sonra üniversiteye dönüp 6 ay çalıştığınızda zorunlu hizmeti yapmış oluyorsunuz.

kumbara

Öğrenci
Teşekkür ederim. Yani zorunlu hizmet olarak adlandırılması için öncelikle görevlendirme yapılmalı, aksi taktirde atıyorum görevlendirmeden önce 1 yıl dahi görev yapsanız bu zorunlu hizmet adı altına alınamaz?

donovan

Öğrenci
ÖNEMLİ!! ÖYP TAAHHÜTNAME VE KEFALET SENEDİ HAKKINDA(yanlış yere konu açtıysam kusura bakmayın çünkü acil bir soru)

Arkadaşlar hepinize merhaba. Bildiğiniz üzere bugün saat 17:30 'da kapanacak tercihler.

Çok önemli bir sorum olacaktı:

Kadromuzun bulunduğu üniversitede yüksek lisans ve doktora programı yok. Dolaysıyla bizi diğer bir üniversiteye görevlendiriyorlar. Gönderirken de senet imzalatıyorlar kefillerle beraber. Doktora sonrası da geri dönüyoruz zorunlu hizmet kapsamında.

Başka bir üniversitede yüksek lisans + doktoraya devam ederken -atıyorum- bu zorunlu hizmeti yapmamızı engelleyecek şekilde sağlık problemlerimiz oldu.[YÖNETMELİKLERİN HİÇBİRİNDE BU YAZMIYOR; ÇOK ARAŞTIRDIM] Mesela doktoranın 2.yılındayken vefat durumu oldu, sakat kalındı vb. gibi nedenlerle zorunlu hizmet yerine getirilemeyecek duruma geldi. Bu durumda bize, o ana kadar yapılan masraflar kefillerden mi karşılanıyor? Yoksa senet hükümleri vefat durumu olduğu için veya çok ciddi sağlık durumu olduğu için(sakat kalma vb.) iptal mi ediliyor?

Malumunuz üzere kefil bulmak çok zor; bulunduğunda da sorumluluk yüklemek daha zor.

Umarım cevap yazarsınız. Bu benim için önemli çünkü. Hayatın binbir türlü hali var sonuçta. Bu kadar ağır şartlara imza atarken insan herşeyi düşünüyor.

Şimdiden çok teşekkür ederim.