Yurtdışında Yüksek Lisans sonrası Türkiye’de Doktora kabülü

Merhaba,

Amerika’da Boston Üniversite’sinde Yüksek Lisans (M.A) yapıyorum.
Program üç sömestr ve son sömestr’de, tez değil “Research paper” zounluluğu var.

Amerika’da, Yüksek Lisans’ı bitirdikten sonra, Türkiye’de bir Üniversiteye Doktora için başvurabilir miyim ?
Yoksa Türk Üniversitelerinde, Doktora’ya başvuru/kabul için Yüksek Lisansımın tezli olması zorunluğu var mı ?
Research Paper,Tez yerine geçiyor mu ?

Teşekkürler

Son düzenleme:

fenx

Öğrenci
Transkriptinizde 7 ders + 1 seminer varsa ve 2 dönem/ders yüksek lisans tezi olarak görünüyorsa doktoraya başvururken tezli yüksek lisans mezunu olursunuz.
Transkriptinizde 9'a yakın ders + 1 seminer varsa ve tez değil araştırma raporu yazdıysanız Tezsiz yüksek lisans yapmış oluyorsunuz ve birçok doktora programı Türkiye'de tezli yüksek lisans istiyor.

Research paper, yüksek lisans tezi yerine geçmemektedir.

Teşekkür ederim

Benim Yüksek Lisans programım 10 ders + 1 Research paper olan bir program
İlk iki sömestr toplam 8 ders , üçüncü sömestr ise 2 ders + Research paper
Bu durumda tezsiz yüksek lisans yapmış kabul ediliyorum diye anlıyorum
Doğru mudur ?

Bu durumda Türkiye’de Doktora’ya kabul edilmemi engelleyen durum, YÖK kanunları mıdır ki bu durumda hiçbir Üniversite beni Doktoraya kabul edemez diye anlıyorum, yoksa Üniversitelerin kendi yönetmelikleri midir ki bu durumda kendi Yönetmeliği izin veren Üniversiteler beni kabul edebilir (mi) ?
Teşekkürler

Son düzenleme:

finduilas

Profesör
Teşekkür ederim

Benim Yüksek Lisans programım 10 ders + 1 Research paper olan bir program
İlk iki sömestr toplam 8 ders , üçüncü sömestr ise 2 ders + Research paper
Bu durumda tezsiz yüksek lisans yapmış kabul ediliyorum diye anlıyorum
Doğru mudur ?

Bu durumda Türkiye’de Doktora’ya kabul edilmemi engelleyen durum, YÖK kanunları mıdır ki bu durumda hiçbir Üniversite beni Doktoraya kabul edemez diye anlıyorum, yoksa Üniversitelerin kendi yönetmelikleri midir ki bu durumda kendi Yönetmeliği izin veren Üniversiteler beni kabul edebilir (mi) ?
Teşekkürler

YOK kanunlari. Turkiye'de doktora yapabilmeniz icin tez yazmaniz gerekiyor.

Tomris87

Öğrenci
Master programımda tez olmadığından, böyle bir şansım yok diye düşünüyorum.

Teşekkür ederim

Lisans mezuniyetiniz ile bütünleşik doktoraya da başvurabilirsiniz. Yerine getirmeniz gereken koşullar tezli yüksek lisans sonrası doktoraya başvurmaktan biraz daha ağır olsa da böyle bir ihtimal de var. Ayrıca büyük ihtimalle yüksek lisansınızın tezsiz olarak denkliğini alıp, Türkiye'de bir üniversitede tez yazarak tezliye çevirme şansı da tanıyor olabilirler. Biraz ayrıntılı araştırmanızı öneririm.