Yöksis Girişinin Yapılması

crr

Öğrenci
Merhaba. Ben çalıştıığm bir üniversiteden istifa edip başka bir üniversiteye geçiş yaptım. Yeni başladığım yer yöksis kaydımın eski üniversitemde gözükmesi nedeniyle sorun oluştuğunu, bir an önce oradaki kaydımın silinmesi gerektiğini söyledi. İstifa ettiğim yeri aradığımda sürecin ne kadar süreceğini bilmediklerini söyledler. Yöksis girişimin yeni kurumumda geç yapılacak olması bir sorun teşkil eder mi?

crr

Öğrenci
20 gün çalışıp istifa ettiğim yer çıkışımı yapmayacağını söylüyor. İstifa dilekçemi vermeme ve 2 aylık deneme süreci içerisinde istifa etmiş olmama rağmen böyle bir tavır takınıyorlar. Bu nedenle yeni başladığım üniversite yöksis girişimi yapamıyor. Ne yapmam gerektiğiyle ilgili tavsiye verebilecek olan var mı?

crr

Öğrenci
Arkadaşlar 1.5 aydır YÖKSİS çıkışımı yapmayan üniversiteye ne yapılabilir? COVID sürecini bahane ederek toplantıların yapılamadığını ve bu nedenle çıkışımın verilemediğini söylüyorlar. Ancak yeni başladığım yer de 1.5 aydır YÖKSİS girişimi yapamadığı için sürecin sıkınıtıya girdiğini söylüyor. Cimer ve YÖK'e yaptığm şikayetlerden elbette bir sonuç alamadım. Bir tavsiyesi olan var mı?

alperboz

Öğrenci
Merhabalar Hocam,

YÖKSİS kaydımın silinmesiyle 3 ay kadar uğraşmışlığım olduğu için size birkaç şey söyleyebilirim bu konuda. Birincisi eski çalıştığınız üniversitenin YÖKSİS kaydınızı silmesi birkaç dakikalık bir işlemdir. İkincisi, eğer bunu yapmak istemezse yapmaz, işi aylarca uzatabilir, hiçbir cezai yaptırım da almaz.

İlk başta YÖK'ü aradım, biz karışmıyoruz dediler. CİMER'e yazdım, bir seneden fazla sürdü ilk cevabı vermeleri. Boşuna CİMER'den cevap beklemeyin. En sonunda KDK'ya başvurdum. 3-4 hafta içinde geri döndüler sağolsunlar ama o zamana kadar iş çözülmüştü zaten. Sorunumu 3 ayın sonunda kendim çözmüş oldum. Eski okulda aramın iyi olduğu ve bu işte aracı olabilecek hocalardan rica ederek çözdüm ben. Siz 20 gün çalıştığınız için böyle bağlantılar kuramamış olabilirsiniz büyük ihtimalle.

İki öneri sunabilirim. Şuan hemen KDK'ya başvurabilirsiniz.. Başvuru sırasında ismimi gizle seçeneğini tıklamayın, isminizin görünür olması gerekiyor. İkinci önerim de, üniversite dışından sizin yakın olduğunuz ve eski üniversitedeki birileriyle temasa geçip sizin adınıza ricada bulunabilecek sağlam hocalardan birine başvurabilirsiniz. Özel üniversitelerde herkes birbirini tanır, özellikle yaşlı hocaların bağlantıları kuvvetlidir.

Gelişmeleri paylaşırsanız sevinirim. Bu konuyu takip ediyor olacağım. Ayrıca eski üniversitenizin ismini özelden paylaşabilirseniz daha önceden çalıştığım bir yerse fikir verebilme ihtimalim olabilir. Kolaylıklar diliyorum.

crr

Öğrenci
Merhabalar Hocam,

YÖKSİS kaydımın silinmesiyle 3 ay kadar uğraşmışlığım olduğu için size birkaç şey söyleyebilirim bu konuda. Birincisi eski çalıştığınız üniversitenin YÖKSİS kaydınızı silmesi birkaç dakikalık bir işlemdir. İkincisi, eğer bunu yapmak istemezse yapmaz, işi aylarca uzatabilir, hiçbir cezai yaptırım da almaz.

İlk başta YÖK'ü aradım, biz karışmıyoruz dediler. CİMER'e yazdım, bir seneden fazla sürdü ilk cevabı vermeleri. Boşuna CİMER'den cevap beklemeyin. En sonunda KDK'ya başvurdum. 3-4 hafta içinde geri döndüler sağolsunlar ama o zamana kadar iş çözülmüştü zaten. Sorunumu 3 ayın sonunda kendim çözmüş oldum. Eski okulda aramın iyi olduğu ve bu işte aracı olabilecek hocalardan rica ederek çözdüm ben. Siz 20 gün çalıştığınız için böyle bağlantılar kuramamış olabilirsiniz büyük ihtimalle.

İki öneri sunabilirim. Şuan hemen KDK'ya başvurabilirsiniz.. Başvuru sırasında ismimi gizle seçeneğini tıklamayın, isminizin görünür olması gerekiyor. İkinci önerim de, üniversite dışından sizin yakın olduğunuz ve eski üniversitedeki birileriyle temasa geçip sizin adınıza ricada bulunabilecek sağlam hocalardan birine başvurabilirsiniz. Özel üniversitelerde herkes birbirini tanır, özellikle yaşlı hocaların bağlantıları kuvvetlidir.

Gelişmeleri paylaşırsanız sevinirim. Bu konuyu takip ediyor olacağım. Ayrıca eski üniversitenizin ismini özelden paylaşabilirseniz daha önceden çalıştığım bir yerse fikir verebilme ihtimalim olabilir. Kolaylıklar diliyorum.

Hocam çok teşekkür ederim ayrıntılı cevabınız için. Sorunu çözdüm. Ama çözmek için rektöre, mütevelli heyeti başkanına 2-3 defa mail attım. Mütevelli başkanı iyi niyetli olmasa sorun daha uzun süre devam edecekti. Bu tarz yerlerde çalışan personel daire memurları inanılmaz sorunlu olabiliyor. Dediğiniz gibi 1 günde yapıldı çıkışım bu kadar uğraştırmaya gerek bile yokmuş demek ki.

alperboz

Öğrenci
Bu konuda karar personel daire başkanında değil aslında. Bazen rektör, çoğu zaman da mütevelli başkanı böyle yapılmasını emrettiği için personel daire başkanı işi yokuşa sürüyor. Sorununuzun bu makamlara yaptığınız talepler sonrasında çözülmesine çok bakmayın, iyi polis kötü polisi oynuyorlar akıllarınca...

Nasıl olursa olsun, sorununuzu halletmenize sevindim. Yeni üniversitenizde başarılar Hocam..

sagacious

Öğrenci
Personel Daire Başkanlıklarından silebiliyorlar. Bu kadar karışık olmaması gerekir.
Peki Yoksiste ve Yok Akademikte artik eski Üni.nin isminin görünmemesi bu işin çözülmesi anlamına gelir sanırım ?

alperboz

Öğrenci
Personel Daire Başkanlıklarından silebiliyorlar. Bu kadar karışık olmaması gerekir.
Peki Yoksiste ve Yok Akademikte artik eski Üni.nin isminin görünmemesi bu işin çözülmesi anlamına gelir sanırım ?

Tabii ki Personel Daire Başkanlıklarından silebiliyorlar ve bu kadar karışık değil :)

Eski çalıştığınız yer YÖKSİS kaydınızı sildiğinde, hemen ardından yeni bir üniversite sizin YÖKSİS kaydınız yapmazsa, yani boşta kalırsanız YÖK AKADEMİK'ten silinirsiniz, aramalarda adınız çıkmaz. Sizin YÖKSİS'te kayıtlı email adresinize şöyle bir mail gelir:

"X ÜNİVERSİTESİ universitesinden ayrilma islemi gerceklestirildi. Dolayisiyla Yoksis kullanici hakkiniz pasif hale getirildi. Yoksis'te bir universite tarafindan akademisyen olarak atandiginizda Yoksis kullanici hakkiniz tekrar aktif hale gelecektir."

sagacious

Öğrenci
Hocam 50dli bir Arş. Gör. olarak 35. madde ile görevlendirildiğim kurumda lisansüstü eğitimimi tamamladım ve oradan ilişiğimi kestirdim. Yöksisten kontrol ettiğimde hala 35. madde ile görevlendirilmeden önce ilk kadromun olduğu kurumda görünüyordum. Kadromun olduğu kurumun personel işlerini arayarak ilişiğimin kesildiğini ancak hala sistemde göründüğümü söyledim. Sileceklerini söylediler. 1 aylık bir süreçten sonra Yöksis'e girdiğimde en sonunda sistem benim müdahaleme açıldı ve kendim manuel olarak silebildim ama e mail adresime bir geri bildirimde bulunulmadı. Artık hiç bir yerde ismim görünmüyor.... Yakın zamanda her hangi bir kuruma başvurma gibi bir durumum da yok... Benimkisi sadece eksik bir şey yapmamış olmak, bu yüzden süreci sizlere sordum.

alperboz

Öğrenci
"en sonunda sistem benim müdahaleme açıldı ve kendim manuel olarak silebildim" böyle bir şeyi daha önce hiç duymamıştım. İlginç geldi bu durum ama içiniz rahat olsun Hocam. Arattığınızda isminiz çıkmıyorsa silme işlemini yapmışsınız demektir. Başka yapılması gereken bir şey yok. Önceki YÖKSİS kaydımın silinmelerinde bana da mail ile bildirim gelmemişti, sadece en son silme işleminde (yaklaşık 1 ay önce) böyle bir mail geldi.

sagacious

Öğrenci
Okulu ısrarları arayışlarım sonunda "Tamam Hocam isminiz silinecek" dendi ve akabinde "dur şunu bir kontrol edeyim" dedim ve daha önce hiç bir şekilde benim müdahaleme açık olmayan kısım açıldı ve okulu silebildim. Şimdi hiç bir yerde ismim görülmüyor. ...Görüşleriniz için size de teşekkür ederim Hocam. Belki aynı durumda olan ve buraları okuyan birilerine yardımcı oluruz. Kolaylıklar dilerim.

Determine

Öğrenci
Merhaba, ben de benzer bir sorun yaşıyorum. Eskiden çalıştığım vakıf üniversitesi maaşımı ödemediği için noterden haklı fesih yapmıştım ancak 1 ay olduğu halde hala YÖKSİS çıkışımı yapmadı.

Üniversiteyi pek çok kez hem aradım hem gittim konuştum hep yapacağız dediler veya dava açın öyle yaparız diyip geçiştirdiler. Kaç kere mail attım ancak dönüş yapmadılar. Çok şükür yeni çalışmaya başladığım kurum hiçbir sıkıntı yaratmadı ama şimdi devleti kazandım, oraya geçmeyi düşünüyorum ve devlet üniversitesiyle görüştüğümde söyledikleri ilk şey YÖKSİS çıkışınızı yaptırın...

Ben Cimer'e yazdım, YÖK'le görüştüm bize dilekçe yollayın dediler o yüzden YÖK'e bugün dilekçe yolladım, şimdi yukarıdaki arkadaşın mesajına istinaden KDK'ya da başvurdum. Bakalım hangisinden sonuç alabileceğim. Bu işin başka bir yolu yok mu? Savcılığa suç duyurusunda bulunmayı bile düşünüyorum. Sonucunda beni sigortam olmadığı halde kendi bünyelerinde hala çalışıyor gösteriyorlar, bu evrakta sahteciliğe ve sigortasız eleman çalıştırmaya girmeli.