Yök 200 Bursu ve dersten Kalma

adandpr

Öğrenci
Selam Arkadaşlar,

Yök 100/ 2000 bursu alıyorum ve ders dönemindeyim. Seçmeli bir dersten bu dönem kesin kalacağım. Bursum kesilir mi?

Teşekkürler

moonbless

Öğrenci
Hocam, öncelikle bursiyer değilim ancak yakından takip ediyorum. sadece dersten kalmanız halinde bursunuz kesilmez, ancak programdan başarısız olma vs. gibi durumlarda kesilir. Bursiyer olarak bursla ilgiili usul ve esaslar ile lisansüstü eğitim öğretim yönetmeliklerine tabisiniz. Bağlantıya bakarsanız (https://yuzikibinbursu.yok.gov.tr/Documents/AnaSayfa/100_2000_Usul_Esaslar.pdf) bursun sonlandırılacağı durumlar:
"Bursun sonlandırılması
MADDE 8- (1) Disiplin cezası alan öğrencilerin burs ödemeleri hemen sonlandırılır.
(2) Bursiyerin, başka bir üniversiteye/başka bir programa/alt alana yatay geçiş yapması
durumunda 100/2000 YÖK Doktora Bursu sonlandırılır.
(3) Öğrenciler, Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği ve doktora eğitimini aldıkları
yükseköğretim kurumunun ilgili yönetmelik, yönerge ve kararlarına uymakla yükümlüdür.
Söz konusu mevzuat kapsamında başarısız olanların ve/veya ilişiği kesilenlerin burs
ödemeleri hemen sonlandırılır.
(4) Kamu görevinden çıkarılmış veya olağanüstü hal döneminde alınan tedbirler
nedeniyle görevine son verilmiş olanlar ile Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca
Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya
gruplarla irtibatı bulunduğu anlaşılanların burs ödemeleri hemen sonlandırılarak ödenen
burslar yasal faiziyle kendilerinden tahsil edilir."

Yönetmelikte doktora ders dönemini 4 yarıyılda tamamlama şartı var, bu süreyi aşmadıysanız enstitü tek dersten kaldığınız için ilişiğinizi kesemez, dolayısıyla burs devam eder. ki benzer durumda bursiyer tanıyorum, devam ediyor. Bu arada bölüme ve enstitülere güvenmeyin hocam, yanlış yönlendirebilirler, mobbing yapabilirler (ki bursiyerleri taşeron araştırma görevlisi gibi çalıştıran bölümler aslında mobbing yapıyorlar; yönetmelikte "kendilerine doktora çalışmalarında katkı sağlamak amacı ile sınırlı olmak üzere" yükümlülüklerden sorumludur yazıyor) böyle bir durumda yönetmelikleri okuyup dayanak sorun mutlaka. Esasen YÖK bursun sizin başarı durumunuzu doğrudan takip etmiyor, anabilim dalında burs aldığınız alanla ilgili bir kordinatör hoca ismi istemiştir YÖK ama onların da bilgisi olmayabilir işleyişten. Onun dışında YÖK'le aranızda bağlı olduğunuz enstitü ve kurumda varsa eğer rektörlüğe bağlı YÖK bursları birimi ile muhatap olur.