YLSY Zorunlu Hizmet Hakkında....

Onur Hakim

Öğrenci
Arkadaşlar YLSY Zorunlu hizmet süresi hakkında birkaç sorum olacak, bilenler bu konuda bizi aydınlatırsa çok iyi olur. şimdiden teşekkürler..

Şimdi YLSY bursu ile yurt dışına gittiğimizde 6 aylık yurt dışı dil kursundan sonra kendimiz bir üniversiteden burs bulup meb bursunu iptal edersek, zorunlu hizmet süresi düşer mi yoksa gene 5 yıl mı?

Bir de bu konuda daha önce okuduklarımdan senetin imzalanma amacının yurt dışına beyin göçünü önlemek olduğunu çıkardım doğru mudur? Çünkü kurum adına gittikten 1-2 yıldan sonra ben başka bir devlet kurumuna geçmek istediğimde bunu yukarıdaki şarta bağlı olarak gerçekleştirebilir miyim?Ya da tazminatı ödemek mecburiyetinde miyim? (GEÇMEK istediğim başka bir devlet kurumu bunu özellikle belirteyim)

NOT: Umarın ne demek istediğimi anlatabilmişimdir. Sadece bu konuda bilgi almak istiyorum malum tazminat miktarları oldukça yüksek, başka bir kuruma geçtiğimizde( geçebilir miyiz bilmiyorum) tazminat ödemeden çalışarak ödemek mümkün mü onu öğrenmek istiyorum.

ziraat42

Moderator
1- Zorunlu hizmet sürenizin düşeceğini sanmıyorum. Çünkü zorunlu hizmet alacağınız burs miktarı ile değil yurt dışında geçirdiğiniz süre ile ilgili.
2- Dönmek istemezseniz yada başka bir kuruma geçmek isterseniz size yapılan masrafları faizleri ile birlikte ödersiniz.

Onur Hakim

Öğrenci
yani bu durumda 6 aylık dil eğitiminden sonra bir yerden burs bulursam başka bir kuruma geçmek istediğimde sadece bu 6 aylık masrafın tazminatını ödemek durumunda olacağım değil mi?

Örneğin bu durumda yüksek lisans eğitimi bittiğinde kurumda çalışmaya başlarsam; farzedelim 2 yıl geçti ben başka bir kuruma geçmek istiyorum ne olacak devletin 6 aylık masrafını ben 2 yıl çalışarak ödemiş sayılmıyor muyum?

Aslında okuyunca bende garipsiyorum ne soruyorum diye ama ne yapayım kafama takıldı uyuyamıyorum.. adoration:

ziraat42

Moderator
yani bu durumda 6 aylık dil eğitiminden sonra bir yerden burs bulursam başka bir kuruma geçmek istediğimde sadece bu 6 aylık masrafın tazminatını ödemek durumunda olacağım değil mi?

Örneğin bu durumda yüksek lisans eğitimi bittiğinde kurumda çalışmaya başlarsam; farzedelim 2 yıl geçti ben başka bir kuruma geçmek istiyorum ne olacak devletin 6 aylık masrafını ben 2 yıl çalışarak ödemiş sayılmıyor muyum?

Aslında okuyunca bende garipsiyorum ne soruyorum diye ama ne yapayım kafama takıldı uyuyamıyorum.. adoration:

Sadece 6 aylık değil. Örneğin; yurt dışında dil kursu+yl eğitimi için 3 yıl kaldınız diyelim. Zorunlu hizmetiniz 6 yıl olur. Isterseniz hiç devletten burs almayın süre değişmez. Ne kadar süre kaldıysanız 2 katı.