YLSY Yaş Sınırı ?

xkare

Araştırma Görevlisi
Yaş sınırının değişmesi için girişimde vs bulunan var mı acaba ? Yaşımı küçültsem 1-2 yıl problem olur mu ?

sidneh

Profesör
Genelde küçültmeler için küçültmeden önceki yaş dikkate alınır yazar yönetmeliklerde ama YLSY'de böyle bir şey var mı bilmiyorum.

xkare

Araştırma Görevlisi
''
1) Bayan adaylar için 1984 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olmak,
2) Erkek adaylar için 1986 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olmak; alanı ile ilgili (tezli veya
tezsiz) yüksek lisans derecesine sahip olanlar veya askerliğini yapmış erkek adaylar için 1984 ve daha
sonraki yıllarda doğmuş olmak,
(Her ne sebeple olursa olsun 18 yaşından sonra yaş düzeltmesi yaptırmış olanların yaşlarının hesabı,
düzeltmeden önceki doğum tarihine göre yapılır.)
''

Pff demekten kendimi alıkoyamıyorum doğrusu !

sos

Öğrenci
Merhaba, ben yüksek lisans öğrencisiyim ve tez aşamasındayım. Doktora için başvuruda bulunmayı planlıyorum. Yaş sınırlamasında değişiklik olur mu? Bir de yüksek lisansı bitirmeden başvuracağım için lisans mezunu olarak mı kabul edilirim?

m3sut

Öğrenci
Hazır konu açılmışken bende sorayım. :) Bu dönem yüksek lisans a başladım. Temmuzda YLSY açılırsa başvurmayı düşünüyorum. YLSY'de herhangi bir kadroya yerleştirildiğim takdirde yüksek lisansımı bırakmak zorunda mıyım?

Mr December

Baş Editör
Hazır konu açılmışken bende sorayım. :) Bu dönem yüksek lisans a başladım. Temmuzda YLSY açılırsa başvurmayı düşünüyorum. YLSY'de herhangi bir kadroya yerleştirildiğim takdirde yüksek lisansımı bırakmak zorunda mıyım?

Gidene kadar devam edebilirsiniz ama YLSY'nin işlemleri biraz meşakatli. Forumda yeterince bilgi var bakabilirsiniz.

Merhaba, ben yüksek lisans öğrencisiyim ve tez aşamasındayım. Doktora için başvuruda bulunmayı planlıyorum. Yaş sınırlamasında değişiklik olur mu? Bir de yüksek lisansı bitirmeden başvuracağım için lisans mezunu olarak mı kabul edilirim?

Haliyle lisans mezunu olarak kabul edileceksiniz.

sos

Öğrenci
Haliyle lisans mezunu olarak kabul edileceksiniz.[/QUOTE]

Peki mezun olduktan sonra başvuru yapsam yaş sınırlaması değişir mi? Zira şu an tam sınırdayım.

edius

Araştırma Görevlisi
arkadaşlar yaş sınırı mebin olmazsa olmaz sınırlamalarından biri önümüzdeki dönemde bunun devam edeceğini tahmin ediyorum, tabi sistem bu şekilde devam ederse. Tabi önümüzdeki sene yaş bayanlar için askerliğini yapmayan erkekler için 1987 olacak. Bu şartların dışındaysanız kabul göreceğinizi sanmıyorum. Geçen sene reddedilenler listesinde bol sayıda ay farkıyla kaybeden aday mevcuttu.
Alımlar genellikle lisans mezunu alımı olduğu için yüksek lisansınıza hiç bakmıyorlar, bu sistemin amacı zaten yüksek lisansı dışarda yaptırmak. o yüzden yaş bu senede birçokları için sıkıntı olacak. En azından yüksek lisansını yapmış olup doktora için gitmek isteyenlerin bu sınırlamadan muaf tutulmaları gerekir diye düşünüyorum.

mekatron21

Öğrenci
arkadaşlar yaş sınırı mebin olmazsa olmaz sınırlamalarından biri önümüzdeki dönemde bunun devam edeceğini tahmin ediyorum, tabi sistem bu şekilde devam ederse. Tabi önümüzdeki sene yaş bayanlar için askerliğini yapmayan erkekler için 1987 olacak. Bu şartların dışındaysanız kabul göreceğinizi sanmıyorum. Geçen sene reddedilenler listesinde bol sayıda ay farkıyla kaybeden aday mevcuttu.
Alımlar genellikle lisans mezunu alımı olduğu için yüksek lisansınıza hiç bakmıyorlar, bu sistemin amacı zaten yüksek lisansı dışarda yaptırmak. o yüzden yaş bu senede birçokları için sıkıntı olacak. En azından yüksek lisansını yapmış olup doktora için gitmek isteyenlerin bu sınırlamadan muaf tutulmaları gerekir diye düşünüyorum.

Bu sistemin amacı sadece "yüksek lisansı dışarıda yaptırmak" değil. Yanlış bilgi vermeyelim lütfen. "YURT DIŞINA LİSANSÜSTÜ ÖĞRENİM GÖRMEK ÜZERE GÖNDERİLECEK ADAYLARI SEÇME VE YERLEŞTİRME " ibaresi var klavuzun kapagında...Burdaki "Lisansüstü" ibaresini, yüksek lisans olarak algılayanlar var bu yanlış. Ayrıca Yaş sınırı konusunda 2012 klavuzunda şöyle bir ibare var : Erkek adaylar için 1986 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olmak; alanı ile ilgili (tezli veya tezsiz) yüksek lisans derecesine sahip olanlar veya askerliğini yapmış erkek adaylar için 1984 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olmak.... Demekki sadece bir yaş sınırı yokmuş. lisans ve yüksek lisans bitirmiş olma durumuna göre iki yaş sınırı var...

gulinece

Öğrenci
2013 ylsy yaş sınırı

ben 01.02.1982 doğumluyum ama yüksek lisansımı tamamladım. doktora için başvurmak istiyorum. yaş sınırı bu kadar aşağı çekilir mi acaba?

A

Akademik Forum

Guest
ylsy

merhaba ben 08.09.1982 doğumluyum. yükseklisans öğrencisiyim. doktora için başvurabilir miyim ?

delen__1905

Öğrenci
Bu sistemin amacı sadece "yüksek lisansı dışarıda yaptırmak" değil. Yanlış bilgi vermeyelim lütfen. "YURT DIŞINA LİSANSÜSTÜ ÖĞRENİM GÖRMEK ÜZERE GÖNDERİLECEK ADAYLARI SEÇME VE YERLEŞTİRME " ibaresi var klavuzun kapagında...Burdaki "Lisansüstü" ibaresini, yüksek lisans olarak algılayanlar var bu yanlış. Ayrıca Yaş sınırı konusunda 2012 klavuzunda şöyle bir ibare var : Erkek adaylar için 1986 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olmak; alanı ile ilgili (tezli veya tezsiz) yüksek lisans derecesine sahip olanlar veya askerliğini yapmış erkek adaylar için 1984 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olmak.... Demekki sadece bir yaş sınırı yokmuş. lisans ve yüksek lisans bitirmiş olma durumuna göre iki yaş sınırı var...

hocam ylsy değerlendirme kriterlerine bakınız yüksek lisansınız ile ilgili bir değerlendirme yok lisans not ortalamanız alınır tabi yüksek lisans yapmak mülakatta ek bir avantaj sağlar o başka burdaki iki madde askerlikle ilgili maddeler yoksa sizin dediğiniz gibi düşünürsek askerlik yapmak ile yüksek lisans yapmak aynı değerde birşey gibi olur