YLSY Not Barajı Bu Sene Düşer mi?

everest

Öğrenci
düşmez çünkü yurtdışındaki üniversitelerde master başvurusu için istenen lisans ortalaması 3.00, hatta MEB' in bu sınırı 2.75 yapmasının da dezavantajını yaşayan arkadaşlar var. çünkü ortalaması atıyorum 2.80 olduğu için kabul alamıyor ve daha küçük üniversitelere başvuruyor. küçük üniversitelerden kabul alınca da MEB danışmanı veya Türkiyedeki üniversitesi oraya gitmesini istemiyor çünkü yurtdışı yüksek lisans yapacaksan neden böyle düşük üniversitelere gideceksin diyor. o yüzden madur olan kişiler tanıyorum. bu barajın yükselme ihtimali, düşme ihtimalinden daha fazladır. yükselme ihtimali de çok çok düşük bir ihtimal ancak düşme ihtimaline sıfır diyebilirim.

sirküler

Öğrenci
düşmez çünkü yurtdışındaki üniversitelerde master başvurusu için istenen lisans ortalaması 3.00, hatta MEB' in bu sınırı 2.75 yapmasının da dezavantajını yaşayan arkadaşlar var. çünkü ortalaması atıyorum 2.80 olduğu için kabul alamıyor ve daha küçük üniversitelere başvuruyor. küçük üniversitelerden kabul alınca da MEB danışmanı veya Türkiyedeki üniversitesi oraya gitmesini istemiyor çünkü yurtdışı yüksek lisans yapacaksan neden böyle düşük üniversitelere gideceksin diyor. o yüzden madur olan kişiler tanıyorum. bu barajın yükselme ihtimali, düşme ihtimalinden daha fazladır. yükselme ihtimali de çok çok düşük bir ihtimal ancak düşme ihtimaline sıfır diyebilirim.

peki alim sartlarinda herhangi bir degisiklik olur mu? yoksa sartlar aynen devam eder mi

Suat Uludağ

Öğrenci
Teşekkürler hocam. Bakalım nasıl olacak bu yüksek lisans işi. Üniversitede gece yarılarına kadar çalıştırdılar sonra en yüksek not olarak da 70 verdiler. Nasıl olacak bilmiyorum ama bir şekilde halledeceğim. Tekrardan teşekkürler.

texx33

Öğrenci
Ben Ales puanlarının yani YLSY yerleştirme puanlarının düşeceği kanısımdayım gerçi benim bölümüm gazetecilik açmıyorlar bile kontenjan.

yusmak28

Öğrenci
arkadaşlar mesela makine mühendisliğini bitirdiniz ve not ortalamanız 3.18 alestende 90 aldınız bu burstan sizce yararlanılabilir mi?

art'

Öğrenci
arkadaşlar mesela makine mühendisliğini bitirdiniz ve not ortalamanız 3.18 alestende 90 aldınız bu burstan sizce yararlanılabilir mi?

ortalama zaten kazanma aşamasında 2.75 i geçtikten sonra etkilemiyor. Ales 90 iyi fakat arz talep meselesi yani bu yıl tercih edecek makine mühendislerinin Ales puanı nasıl? ama ben geçen yıl ki puanlara göre pek değişmeyeceğini düşünüyorum. yani geçen yıl makine mühendisliği kaç Ales'le kazanmış bir bakın. çünkü bazı bölümler 70 civarıyla giderken bazıları 95 üstü.

erencumra

Öğrenci
ben matematik mezunuyum,işletmeden de yüksek lisans yaptım. işletme alanından başvurabilirmiyim? 2011 ylsy klavuzunda şöyle bişey var 2012 de yok ama ; LİSANS MEZUNİYET ALANI (Belirtilen alan/alanlarda lisans mezunu
olmak veya ilgili alanda yüksek lisans mezunu olmak gerekir.) ?????