YLSY - Kefalet ve Yüklenme Senetleri

tugbaozturk

Öğrenci
Arkadaşlar az önce facebook grubundan bir arkadaş söyledi. Meb kefillerin son 1 yıl çalışıyor olmasını istiyormuş .Doğru mu bu lütfen biliyorsanız söylermisiniz?

Arkadaşlar acil cevap lazım :( bu çalışma belgesinde yer alan kurum numarası nedir hocam ya ben kefillerden çalışma belgesi aldım fakat göremedim o numarayı emekli sicil numarası var ama diğerini göremedim bir de diğer evrakları çıktı alıp elle doldursak sorun olur mu? Şimdiden teşekkür ederim herkese

sevd

Öğrenci
Arkadaşlar acil cevap lazım :( bu çalışma belgesinde yer alan kurum numarası nedir hocam ya ben kefillerden çalışma belgesi aldım fakat göremedim o numarayı emekli sicil numarası var ama diğerini göremedim bir de diğer evrakları çıktı alıp elle doldursak sorun olur mu? Şimdiden teşekkür ederim herkese

iş yerlerinin de bir sicil numarası oluyor. eğer sgk dökümü aldıysanız onun üzerinde kurum no olarak yazıyor. ama iş yerine onu sorup öyle teslim edin derim çalışma belgesini.

Arkadaşlar merhaba bir şey soracaktım ben yüklenme ve kefalet senetlerini hallettim bana bir asıl ve bir suret verildi ikisi de noter onaylı tabi sizlerin senetler de bu şekilde mi acaba?

tugbaozturk

Öğrenci
Memur kefiller icin gecerli o bildigim kadariyla.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sidneh Hocam özelde çalışanlar için çalışma sürelerinin son 1 yılını aynı yerde geçiriş olmalı diye bir söylenti vardı... Milli eğitime gidip öğrendim ilginiz için teşekkür ederim :)

- - - Güncellendi - - -

Memur kefiller icin gecerli o bildigim kadariyla.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu bilgiyi burada da paylaşalım

1) Belgelere aslı gibidir kaşesini herhangi bir devlet kurumundan vurdurabilirsiniz lise, halk eğitim... vb. Aslında bizde vurabiliriz fakat kişi başı 4-6 belge ve 1000 küsür kişi olduğu için yapmıyoruz dedi.
2) Yurt dışına çıkmak için herhangi bir dil puanı yada dil seviyesi aranmıyor. Tarihler 7 subatta açıklanacak bizim amacımız mart nisan gibi göndermek fakat durum ne gösterir henüz belli değil, bekleyin dendi.
3) Eğer dili 6 ay değilde 2 3 ayda verirsek kalan süreden sorumlu olmuyormuşuz.
4) Babası enekli işletme sahibi olan Pınar Banu arkadaşım prim kesintisinin miktarına göre durum değişir dediler detay bilmediğim için bu kadar öğrenebildim. Aynı şekilde Fatma Eryıldız bu cevap sizin sorunuz içinde geçerli. Bana sordukları soru ne kadar kesinti yapılmış idi.
5)SGK dan alınacak belge için internetten olmaz diye bir zorunluluk yok onu da kabul ederiz ama SGK dan olması daha iyi dedi.
6) Kefillerin son 1 yıllık durumuna gelelim. Öyle bir zorunluluk yok görmek istediğimiz kişinin sürekliliği dediler. Yani kişi biraz orda biraz burada çalışıp mı doldurmuş yoksa istikrarlımı çalışmış onu görmek istiyoruz... Derken biz kabul ederiz ama Maliye Bakanlığı kabul etmeyebilir kefilinizi dedi ( bu durumda ne olur hakkımızı kayıp mı ederiz dedim/ Evet dedi)... Bunu üzerine maliye bakanlığını aradım Bakanlık gelir idaresine yönlendirdi beni durumu tğm detayıyla anlattım ordan oraya ordan oraya derken kimse en son bir kişi böyle bir madde yönetmeliğimizde yok siz nerden çıkardınız niye bizi arayıp böyle bir soru soruyorsunuz dedi. Ardından bilmediğini ve kimin bildiğinide bilmediğini söyledi. Maliye bakanlığına gidecektim fakat hastaneden rapor almakla uğraştığım için gidemdim, aslında yetişemedim. Hala raporda alamadım bu arada.
7) KYK borcu için borç ödeme tarihimiz başlamadan o ay girmeden önce
üstüne bastıra bastıra 1 gün bile geçirmeyin dediler. Her 1 yılda dilekçe vermek kaydı ile toplam 10 yıl boyu erteletebiliyormuşuz. Okula ara vermemizin yada sigorta girşimizin olmasının önemi yokmuş. Olur ki yanlışlık oldu sistemlerinde çalışan olrak görünüyoruz, bize verdiğimiz adresten- yada ailemiz- ulaşıyorlarmış. Boyle bir durumdada çalışmadığımızı kanıtlayan belgeyi posta yada başkasının aracılığıyla gönderebiliyormuşuz

shy

Öğrenci
Arkadaşlar kefillerin Sgk dökümü her ihtimalde gerekli mi? Benim kefillerim uzun yıllardır memur şartları da sağlıyorlar alayım mı?

GT-I8190 cihazımdan gönderildi

anti1990

Öğrenci
hocam şöyle bir sorum var

Ben şimdi doktoraya gıtmek için kefalat imzaladım diyelim ama sonradan doktora için gitmekten vazgeçip, yüksek lisans için gitmeye karar versem. MEB bunu kabul eder mi?

Not: Yüksek Lisans öğrencisiyim, TEZ aşamasındayım. Yüksek Lisans daha bitmedi

Teşekkürler

sidneh

Profesör
Arkadaşlar kefillerin Sgk dökümü her ihtimalde gerekli mi? Benim kefillerim uzun yıllardır memur şartları da sağlıyorlar alayım mı?

GT-I8190 cihazımdan gönderildi

Hocam çalışma belgelerinde belirtilen yıl şartların üstündeyse gerekmiyor diye biliyorum.

hocam şöyle bir sorum var

Ben şimdi doktoraya gıtmek için kefalat imzaladım diyelim ama sonradan doktora için gitmekten vazgeçip, yüksek lisans için gitmeye karar versem. MEB bunu kabul eder mi?

Not: Yüksek Lisans öğrencisiyim, TEZ aşamasındayım. Yüksek Lisans daha bitmedi

Teşekkürler

Bunu MEB'e sorsanız daha iyi olur hocam.

A

Akademik Forum

Guest
Arkadaşlar merhaba,
Kefillerimden biri şehir dışında ve evli. Diğeri de yaşadığım şehirde ve evli. İkisinin aynı anda aynı noterde olma imkanı yok. Ben şehir dışına gidip arkadaşımdan vekalet alsam olur mu? Ama böyle bir durumda eş muvafakati ne olacak? Eşinden de mi vekalet almalıyım? Çok acele cevaba ihtiyacım var, yardımcı olursanız çok sevinirim.