YDS'de teknik uygulamak geçerlimi?

h4ck4n

Öğrenci
Merhaba sayın akademikpersonel.org forumu üyeleri;
Forumda yds bölümüyle ilgili konuları incelediğimde eskiden geçerli olan teknikler artık geçerli değil gibisinden ifadeler kullanılmakta.
YDS konusunda deneyimli arkadaşlar bu konuda bizleri bilgilendirirse çok sevinirim.

NİDA1

Öğrenci
Eski tekniklerdeki değişiklik farkı ösymnin soru stilinde yaptığı değişikliğin sonucu arkadaşım. Eskiden daha fazla teknik hatta belli başlı taktiklerle başarılabilcek olan sınav artık tıpkı ales formatında mantığa ve kelimeye dayanmış. Biraz daha zor sanki ama çalıştıktan sonra başarılamayacak diye birşey yok ;)

h4ck4n

Öğrenci
Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.
Teknik anlatan kitap almayı düşünüyordum, kararsızlığa düştüm şimdi.

47

Moderator
Gerçeği söylemek gerekirse sınavda artık tekniği uygulayan öğrenciler değil Ösym. Öğrenciyi yamultmak, strese sokmak ve zorlamak için her türlü tekniği uyguluyorlar. Yds için teknikler var ise de üst düzey 80 ve üzeri ancak o detayları yakalayabilir. 50 barajını hedefleyen biri için bu taktiklerden bahsetmek yüzmeyi öğrenmeye çalışn birine boğazı yüzerek geçmek için taktik vermek gibi birşey. Ayrıca bu taktikleri öğrenmek büyük bir çaba gerektirse de beklediğiniz soru çıkmazsa (büyük ihtimalle çıkmaz -çıksa da belki bir tane) çalışmalarınız ve emekleriniz boşa gider. Ayrıca bu taktiklere büyük zaman harcarsınız ancak sonra sınavda işinizi görmeyeceği için taktikleri bırakıp normal çalışma düzenine geçersiniz vaktiniz ve enerijiniz boşa gider. Bu bakımdan böyle taktik falan orta düzey öğrenci için hikaye.

En garantili yol, en güvenli yol, en doğru ve olması gereken yol öğrenerek yapmaya çalışmaktır. Öğrenerek bir veya iki seneye en kötü ihtimalle geçersiniz ancak taktiğe güveriseniz 50 yıl sonra bile hala sınav için uğraşıyor olabilirisiniz. Bu sınavın kısa yolu, kestirmesi yok.

h4ck4n

Öğrenci
Güzel cevabınız için teşekkür ederim.
O zaman adam akıllı çalışmaya başlamalıyım. Nisan ayındaki sınava yetişmek için sınavla aynı düzeyde soru hazırlayan hangi yayın evini tercih etmeliyim. Önerebileceğiniz kitap var mı? Çalışma şekli de olabilir.
Seviyem elementary - pre intermediate arası sayılır.

47

Moderator
Güzel cevabınız için teşekkür ederim.
O zaman adam akıllı çalışmaya başlamalıyım. Nisan ayındaki sınava yetişmek için sınavla aynı düzeyde soru hazırlayan hangi yayın evini tercih etmeliyim. Önerebileceğiniz kitap var mı? Çalışma şekli de olabilir.
Seviyem elementary - pre intermediate arası sayılır.

Bu sorduğunuz soru forumda uzun süre tartışılan konulardan biri. Malesef fifikir birliği yok :D
Bu konuları gözden geçirmenizi öneririm.
YDS - Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı

kelebek2015

Öğrenci
Çok haklısınız ben de önceleri teknik dedim vs hep çabaladım ama Ebubekir Hocam buna son noktayı koydu. YDS analizinin tam anlamıyla hakkını veren bir hocas. Çünkü alışılmış yöntemlerle değil, sürekli soru çözmeye odaklı olup herbir soruyu gramatik kurallar ile cümle cümle, kelime kelime analiz etmesi , ayrıca kendi hazirlayip getirdiği ve yine cümle cümle irdeleyip okuduğumuz makalelerin bize çok şey kattigina inaniyor ve bu sayede sınava iyi bir şekilde hazirlanmamizi sağladığını düşünüyorum.
Ebubekir Hocanın dersleri benim için son derece verimliydi. Herşey için tekrar teşekkür ediyorum kendisine. Hocamdan öğrenmeye DEVAM...