YDS Almanca Eşdegerlilik ve Onayı

Nuray31

Öğrenci
Merhaba Arkadaslar,
2003 senesinde Almanyada DSH sinavina girdim ve kazandim simdi Türkiyede doktora yapmak icin ALES sinavina hazirlaniyorum sorum bu DSH belgesini YDS esdegerlilik belgesi olarak kullanabilir miyim? 10 yildir Almanyada yasiyorum yani Almancam cok iyi fakat tekrar bir sinav stresi yasamak istemiyorum ösymnin acikladigi belgede 2005ten itibaren gecerli belgeler diye bir sey okudum ösym yi aradim tarih sinirlamasi yok falan dediler ama kafami daha cok karistirdilar bu konuyla alakali bilgisi olan arkadaslar yardimci olursa sevinirim simdiden tesekkürler

Sercan

Profesör
Merhaba Arkadaslar,
2003 senesinde Almanyada DSH sinavina girdim ve kazandim simdi Türkiyede doktora yapmak icin ALES sinavina hazirlaniyorum sorum bu DSH belgesini YDS esdegerlilik belgesi olarak kullanabilir miyim? 10 yildir Almanyada yasiyorum yani Almancam cok iyi fakat tekrar bir sinav stresi yasamak istemiyorum ösymnin acikladigi belgede 2005ten itibaren gecerli belgeler diye bir sey okudum ösym yi aradim tarih sinirlamasi yok falan dediler ama kafami daha cok karistirdilar bu konuyla alakali bilgisi olan arkadaslar yardimci olursa sevinirim simdiden tesekkürler

Hocam öncelikle ÖSYM o sınava denklik veriyor mu? Eğer denkliği varsa ve dil belgenizin üzerinde belirli bir geçerlilik süresi, tarihi yazmıyorsa kullanabilirsiniz. Gerçi sizinkisi Almanca, yazsa bile kimsenin anlayacağını sanmıyorum. :eagerness:

Aşağıya en güncel ÖSYM yabancı dil eşdeğerlik tablosunu ekliyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 4207

Nuray31

Öğrenci
Sorun da bu zaten ösym her sene gecerliligi olan sinavlari degistiyor son güncellenmis esdegerlilikte DSH yok ama ondan öncekinde vardi telefonda sordum bunu bana dedikleri hangi kuruma basvuracaksaniz o kurumla görüsün ve hangi tarihte sinava girdiyseniz onunla karsilastirin ya da ben dogru anlamadim acikcasi kafam karisti ama sunu cok iyi anladim tarih sinirlamasi yok dedi ama yayinladigi belgede varmis gibi duruyor

Sercan

Profesör
Sorun da bu zaten ösym her sene gecerliligi olan sinavlari degistiyor son güncellenmis esdegerlilikte DSH yok ama ondan öncekinde vardi telefonda sordum bunu bana dedikleri hangi kuruma basvuracaksaniz o kurumla görüsün ve hangi tarihte sinava girdiyseniz onunla karsilastirin ya da ben dogru anlamadim acikcasi kafam karisti ama sunu cok iyi anladim tarih sinirlamasi yok dedi ama yayinladigi belgede varmis gibi duruyor

Doğru demişler. YL ve Doktora başvurularında artık üniversitelere kalmış bir durum yabancı dil eşdeğerliği. Sizin girdiğiniz DSH sınavının YDS'ye eşdeğer olduğunu gösteren tarihteki eşdeğerlik tablosunu çıktı olarak, doktora yapmak istediğiniz okula belgeler ile birlikte verin hocam. Zaten bunun haricinde yapabileceğiniz fazla da birşey bulunmuyor malesef. :culpability:

rhein

Öğrenci
Merhaba,

Ben de Almanya'da hem DSH hem de testdaf'a girmiştim. Testdafın denkliği var ancak ne yazık ki DSH'nın yok.

A

Akademik Forum

Guest
esdegerlilik almak

merhaba arkadaslar,
gecerliligi olan sinavlar icin esdegerlilik veya denklik belgesi almak icin ne yapilmasi gerekiyor. bu konuda bilgisi olan var mi? ben nette arastirdim ve hic bir sey bulamadim.sadece sinavlarin puan türünden karsiliklari var .

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
merhaba arkadaslar,
gecerliligi olan sinavlar icin esdegerlilik veya denklik belgesi almak icin ne yapilmasi gerekiyor. bu konuda bilgisi olan var mi? ben nette arastirdim ve hic bir sey bulamadim.sadece sinavlarin puan türünden karsiliklari var .

Eşdeğerlik ya da denklik belgesi almıyorsunuz artık, görevliye kendi belgenizi veriyorsunuz onlar da ÖSYM'nin sitesinden bakıp işleminizi yapıyor.

A

Akademik Forum

Guest
cevabiniz icin tesekkür ederim.ama benim belgem almanca.bu durumda ceviri mi yaptirmam lazim?

osmanli28

Öğrenci
dil kursu belgelesi denkliği

Yanınızda noterden yapacağınız yeminli tercüme de bulunsun elbetteki.

merhabalar arkadaşlar ben 2011 yılında avusturya da viyana üninin kendi dil kursundan almış olduğum b2 dil belgelerim konusunda fikir alışverişinde bulunmak istedim.

avusturya dönüşünde 2014 yılında dil puanı gerekli bir işlemim vardı. yüksek lisans sonrası doktara vb durumlarda kullanmak için sınavlara girdim ancak paslılık ve test sınavlarına uzak kalma işlemi sonucu baraj puanını dahi geçemedim. sonraları baya canımı sıktı bu durum ve bastım denklik merkezine gittim. oradan denklik için başvuru yaptım. Başvurum sonucunda tarafıma bir mektup geldi açıklma içerisinde denkliğimin kabul edilmediği belgemin geçersiz olduğu yazıyordu. benimde iyice şevkim kırıldı ve işe güce sardım kendimi. zamanla da ihtiyaç kalmadığı için unuttum gitti. bu sene o ihtiyaç yeniden gündeme geldi. internet ten bimer e şikayet mayatinde bir eposta attım. içerikte belgemin neden ve ne amaçla kabul edilemeyeceği denklik verdikleri kurumların sınavlarından daha zor aşamalardan geçerek bu belgeyi aldığımı vs anlattım. 1 gün sonra ki bu beni baya şaşırttı buradan bimeri tebrik etmek gerekli tarafıma bir eposta geldi ve içerikte 2012 yılında almış olduğunuz belgelerin tarafımızca türkiyeden kursun bir talepte bulunmadığı ve temsilcisinin olmadığı bu nednele kabul edilemeyeceği ancak 2011 yılında almış olduğum belgeler için ise YÖK ile diyalog kurmam gerektiği yazıyordu. kendimce bana bir ışık yaktılar gibi düşünüyorum. eşim öğretmendir. kendisi bu konuyu enlemesine araştırdı ve bana bir kaç noktada belgelerin yurtdışından türkiyeye gelmesi gerektiğini onlarında yök e gönderilmesi gerektiğini belirtti. bende yök ü arayarak durumu anlattım karşınıza hoş bir ses tonlu bayan çıkkıyor. gayet kibar nazik ve bilgili ancak denklik noktasında tüm sorularımı hakkıyla yanıtlayıp beni tatmin eden cevaplar vermiş olsa da 1 soru hari cevap veremedi. onun cevabı için ise tüm belgelerin ivedilikle tarafımıza gönderilmesi ricamız olur dedi . şimdi bir umut beklemeye geçtim. inşallah olur da bende sizlere izlediğiz metodu anlatır bu yds vs sınav streslerinden kurtuluruz.

herkese iyi günler dilerim.