Yabancı Dil Okutmanlığı Sınav Soruları

goldfinch

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba,

Foruma yeni üye oldum, öncelikle emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Dİl Okutmanlığı ilanlarına başvurmak istiyorum, bildiğim kadarıyla alınacak kadronun dört katı kadar kişi sayısı ön -değerlendirmeye çağrılıyor.
Eğer bu değerlendirmeyi geçersek, giriş sınavı yapılıyor.

Bu giriş sınavında İngilizce için ne tür sorular soruluyor, bilginiz varmı?

Şimdiden teşekkürler

erzincan

Öğrenci
Sen de hoş geldin aramıza. :) Bir dilci olarak ben de pek bilmiyorum ama okutman olan arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla sınavda genelde ELT Methods'tan sorular çıkıyormuş. Mesela Inductive Approach nedir, teknikleri nelerdir? Ya da yorum da çıkabilir "size göre en iyi ELT metodu nedir?" diye.

fearless

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba,

Foruma yeni üye oldum, öncelikle emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Dİl Okutmanlığı ilanlarına başvurmak istiyorum, bildiğim kadarıyla alınacak kadronun dört katı kadar kişi sayısı ön -değerlendirmeye çağrılıyor.
Eğer bu değerlendirmeyi geçersek, giriş sınavı yapılıyor.

Bu giriş sınavında İngilizce için ne tür sorular soruluyor, bilginiz varmı?

Şimdiden teşekkürler

Hocam, sadece ingilizce yeterliliğini ölçen sınavlar da olabiliyor ingilizce okutmanlığı için. Bir nevi toefl gibi..

Hirohito

Öğrenci
Sınav sorularının pek bir önemi yok. Niye mi?

Okutman alımlarında bilindiği üzere ön değerlendiremden sonra %30 ALES, %30 mezuniyet notu, %30 Giriş Sınavı ve %10 dil puanı dikkate alınır.

Karabük Üniversitesi'nde tecrübe şartı olmayan ilan için 4 kadro açılmış ve 4 asil 4 yedek belirlenmiştir.

%30 sınav puanı hariç (yani %70 üzerinden) listede olan adayların puanı ve sıralaması aşağıda belirtildiği gibidir.
1. 53,971 - Asil
2. 58,904 - Asil
3. 57,479 - Asil
4. 61,336 - Asil
5. 61,102 - Yedek
6. 59,933 - Yedek
7. 59,679 - Yedek
8. 61,418 - Yedek

Her nasıl oluyorsa sınavı çok iyi geçmiş olamasına rağmen %70 üzerinden 63.8 ortalama yapan bendeniz bu listede yer alamıyorum.

Aradığımda da sınav sonucu açıklamıyoruz, personele sorun, orası yabancı dillere sorun vs gibi safsatalarla karşılaşıyoruz.

Bu Karabük'ten ne olur?

ismaelamr

Öğrenci
merhaba arkadaslar; bn yeni mezun oluyorum. okutmanlık sına ve puanları konusunda biraz tecrubesizim. ales puanım : 91, kpds : 91, mezuniyet: 81.6 acaba bu puanlarla bir okutmanlık kadrosuna yerleşmem mumkun mu siszce. bilgilendirebilirseniz sevinirim. Kolay gelsin..

goldfinch

Öğrenci
Arkadaşlar tekrar merhabe;
konu hakkında daha net bilgisi olan yok mu; ingilizce dil eğitimi alanı dışındakilerin bu sınavlara hazırlıkta kullabilecekleri materyaller nelerdir?
Teşekkürler

Hande

Öğrenci
Selamlar, ben de başvuracağım bu sene ege bölgesindeki üniversitelere.
Ön değerlendirmelerde puanlarım fena değil, ama sınavlarda ne sorulur pek fikrim yok geçen sene arkadaşlarıma learning and teaching approaches konularından sormuşlardı.
goldfinch bence http://www.iolpmezunu.com/f67/ şöyle sitelere bir göz at. 10 dk dır üniversitede bu derste kullandığımız kitabı düşünüyorum adı aklıma gelmiyor. gelince yazarım çok iyi bir kitaptı, bir kadın yazmıştı. bilen söylesin lütfen...

instructor

Öğrenci
okutmanlık bilim sınavlarında çoğunlukla 2 tip soru sorulur biri öğretim yöntem ve ilkeleri diğeri ise genel elt soruları. bu iki tip soruların yer aldığı bir sınavda yapılabilir veya tek tip... bu konuda da tek tip tercih edilir yapılır.
örnek: aü soruları: 1- communicative approach 2- constructivism 3. deductive vs inductive teaching
örnek: ıü soruları: 1- characteristics of an effective english teacher 2-best teaching method
örnek:akü soruları: 1- teaching young learners vs adult learners 2- why english why here 3- best teaching method
kadronun sahibi varsa ve ön sıralamaya girmişse ağzınla kuş tutsan olmaz. sınavda o seni geçer bir şekilde. ama kadronun sahibi yoksa iyi olan kazanır.

goldfinch

Öğrenci
merhaba hande ; teşekkür ederim cevabın için
ben de ege'deki üniversitelere başvurmayı düşünüyorum fakat alan dışı olduğum için giriş sınavına karşı büyük bir endişem var.
Senin ön-değerlendirme için ortalaman kaç? Kıyı bölgelerine talep fazla oluyor, umarım gireriz
Verdiğin siteye göz atıyorum yararı olacak, tekrar teşekkür ederim.

Hande

Öğrenci
merhaba hande ; teşekkür ederim cevabın için
ben de ege'deki üniversitelere başvurmayı düşünüyorum fakat alan dışı olduğum için giriş sınavına karşı büyük bir endişem var.
Senin ön-değerlendirme için ortalaman kaç? Kıyı bölgelerine talep fazla oluyor, umarım gireriz
Verdiğin siteye göz atıyorum yararı olacak, tekrar teşekkür ederim.

rica ederim, ortalamamı hesaplamadım. ales 92, kpds 95, ortalamam 3.30/4.00 ön değerlendirmeyi geçer miyim bilmiyorum.
bir senedir meb deyim ingilizceden uzak kaldım resmen. sınav endişelendiriyor beni o yüzden.
inşallah herkesin gönlüne göre olur.

zha

Öğrenci
merhabalar
ufuk üniversitesi okutmanlık sınavıyla ilgili bilgisi olan var mıdır? daha önce girmiş birileri gibi?
şimdiden teşekkür ederim :)