Ücretli Okutmanlık 2013

necon

Öğrenci
Konya'da ücretli okutmanlık kadrosunda çalışan bir kişinin eline aylık ne kadar geçer ?

Ders saat ücretini , ikinci öğretim ders ücretlerini ve haftalık en az-en fazla kaç saate kadar ders alınacağı hakkında bilgi verebilir misiniz ?

kaamos

Araştırma Görevlisi
ders saat ücreti karşılığında okutmanlıktan alacağınız miktar kaç saat derse girdiğinize ve çalıştığınız yerde ikinci öğr. ücretlerinin ne kadar olduğuna göre değişiyor.
bazı yerlerde ücretliler haftada 20 saatten fazla derse giremiyorlardı; ama her yerde böyle olacak değil. saati 7 - 8 tl.den siz hesap edeceksiniz. ikinci öğr. ders saat ücretlerini bilmiyorum yalnız.

necon

Öğrenci
şurda bir soru sorduk bir kişi dışında cevap yazan yok ! çok saol kaamos ! herkes sohbet kanalında sanırım , bu sebeple ilerleyemiyor bu nedenle maaşımız az diye debeleniyorsunuz ! paylaşımcı Türk milletinin paylaşımcı akademisyenleri ve adayları saolun çok yardımcı oldunuz

Mr December

Baş Editör
şurda bir soru sorduk bir kişi dışında cevap yazan yok ! çok saol kaamos ! herkes sohbet kanalında sanırım , bu sebeple ilerleyemiyor bu nedenle maaşımız az diye debeleniyorsunuz ! paylaşımcı Türk milletinin paylaşımcı akademisyenleri ve adayları saolun çok yardımcı oldunuz

Bilgisi olan biri olsaydı cevaplardı. Konunuz gözden kaçmış olabilir. Bu tepkiyi vermeniz yersiz olmuş.
İkinci öğretim ders ücretleri 30TL civarında.
Ücretli okutmanlık olduğu için fazla birşey kazanabileceğinizi sanmam (ha bire ikinci öğretime girmezseniz tabi).
Maksimum sınır hiç duymadım ama minimum sınır 12 saat olabilir.

sidneh

Profesör

Hocam kendinize gelin, kimse sorduğunuz sorunun içeriğinden haberdar olup da size cevap vermek zorunda değil. Sorunuza cevap verilmediyse demek ki bilinmiyor.

dutxuri

Araştırma Görevlisi

Akademisyen adayı biri de bu konuları pekala bilir- bilmesi gerekir; en azından çıkacağı yolu bir araştırır.
Cevap alamadınız diye böyle tepki veren akademisyen (!) adayı.
Herkes görmeyebilir gerçekten de anasayfada görülmediği müddetçe.
Gündüz derslerinden pek bir şey kazanmazsınız akşam dersleri de gündüz *3'tür yani o da 25 filan oluyor. Hesaplayın işte..
Tek artınız deneyim olmuş olacak, daha sonraki kadro ilanlarında işinize yarayabilecek deneyim.

Arkadaşların dediklerine katılmakla beraber ikinci öğretim ücreti "birimin aldığı karar doğrultusuna" bağlı olmakla birlikte birinci öğretim ücretinin 2 ile 3.2 katı arasında değişmektedir. Sonuç olarak; saatlerinizi tamamen doldurduğunuzda ikinci öğretim var ise aldığınız miktar idare eder. Sadece birinci öğretim ile çok bir ücret alamazsınız.

drummeromer

Öğrenci
Necon, Eylül-2012'den Haziran-2013'e kadar ücretli okutmanlık yaptım. İlk olarak şunu söyliyim, ders ücretleri tüm devlet üniversitelerinde aynı. Yani sabah dersi x üniversitesinde 5 lira, y üni'de 10 lira diye bir şey yok. Fakat üniversitelerin ücretli okutmanlara verdikleri ders saati değişkenlik göstermekte. Misal ben haftada 28 saat derse giriyordum. Ama başka bir arkadaşıma başka bir üni'de 20 saat vermişlerdi. Öğlen 1'e kadar 18 saat; öğlen birden akşam 5'e kadar 10 saat dersim vardı. en fazla aldığım para -1350- TL oldu. Resmi tatil olduğunda para kesildi, 15 tatilde para kesildi... Ve unutma; ücretli okutmanların paralarını üniversite bütçesi karşıladığı için, maaşlar çok üzensiz yatar. Ben eylül 17'de işe başladıktan sonra ilk iki haftalık maaşımı ( maaş kesim tarihi resmi olarak her ayın 1'i olduğu için) ekimin 25'inde almıştım. Sonrakinin ayın 17'sinde, bazen 27 sinde bazense 10'unda diye devam etti...

ozgefdn

Öğrenci
Necon, Eylül-2012'den Haziran-2013'e kadar ücretli okutmanlık yaptım. İlk olarak şunu söyliyim, ders ücretleri tüm devlet üniversitelerinde aynı. Yani sabah dersi x üniversitesinde 5 lira, y üni'de 10 lira diye bir şey yok. Fakat üniversitelerin ücretli okutmanlara verdikleri ders saati değişkenlik göstermekte. Misal ben haftada 28 saat derse giriyordum. Ama başka bir arkadaşıma başka bir üni'de 20 saat vermişlerdi. Öğlen 1'e kadar 18 saat; öğlen birden akşam 5'e kadar 10 saat dersim vardı. en fazla aldığım para -1350- TL oldu. Resmi tatil olduğunda para kesildi, 15 tatilde para kesildi... Ve unutma; ücretli okutmanların paralarını üniversite bütçesi karşıladığı için, maaşlar çok üzensiz yatar. Ben eylül 17'de işe başladıktan sonra ilk iki haftalık maaşımı ( maaş kesim tarihi resmi olarak her ayın 1'i olduğu için) ekimin 25'inde almıştım. Sonrakinin ayın 17'sinde, bazen 27 sinde bazense 10'unda diye devam etti...

Drummeromer ücretli okutmanlik yaptığın süre yüksek öğretim deneyimi yerine geçiyor mu? Yoksa bu durum her üniversiteye göre değişiyor mu? Ben sadece yüksek öğretim deneyimi kazanmak için düşünüyorum ücretli okutmanligi ama eğer yök bunu deneyim olarak saymıyorsa çekilen sıkıntıya değmez bence.

- - - Güncellendi - - -

Nazmi Hocam sizin bu konuda bilginiz var mı? Birçok üniversite ingilizce okutman alım ilanlarında özel şart olarak yüksek öğretim deneyimi istiyor. Peki herhangi bir üniversitede yapılan ücretli okutmanlık yüksek öğretim deneyimi olarak kabul ediliyor mu? Bildiğim kadarıyla bu yolla deneyim kazanıp sonra kadroya başvuranlar var ama bu durum üniversiteye göre değişiklik gösterir mi? Cevaplarsaniz sevinirim.