Türk Dili Okutmanlığı Giriş Sınavında Nasıl Sorular Soruluyor?

olciist

Öğrenci
Merhaba sevgili arkadaşlar,
daha önce "nedir ne değildir?" diye düşünürken başvurdum ve ön elemeyi geçtim, çok şükür. 2 gün sonra sınavım var kendimce çalışmalar yapıyorum ama havada kalacağına eminim. Yazılı sınav olacak, neler sorulacak hiçbir fikrim yok. Bu konuda bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlarımdan ricam, bu bilgi ve deneyimlerini paylaşmalarıdır. Hem benim hem de aynı durumda olan başka arkadaşlar için çok yararlı olacaktır.
Vakit ayıran arkadaşlarıma ve hocalarıma şimdiden çok teşekkür ediyorum.

aselhercai

Öğrenci
Merhaba sevgili arkadaşlar,
daha önce "nedir ne değildir?" diye düşünürken başvurdum ve ön elemeyi geçtim, çok şükür. 2 gün sonra sınavım var kendimce çalışmalar yapıyorum ama havada kalacağına eminim. Yazılı sınav olacak, neler sorulacak hiçbir fikrim yok. Bu konuda bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlarımdan ricam, bu bilgi ve deneyimlerini paylaşmalarıdır. Hem benim hem de aynı durumda olan başka arkadaşlar için çok yararlı olacaktır.
Vakit ayıran arkadaşlarıma ve hocalarıma şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Ben bu sınavlara 5 kez falan girdim. Her üniversite ayrı telden çaldı. Mesela Şair Evlenmesi'nin özellikleri, Tevfik Fikret'in Gayya-yı Vücud şiirinin Osmanlıcadan çevrilerek, nesir cümle ve sade cümleye çevrilmesinden tutun da post-modern şiirle ilgili makalelere kadar, epik şiir, Atatürk'ün kadınlara sağladığı haklar gibi konuyla alakasız sorulara kadar geniiiiişş bir yelpazade sorulan sorularla karşılaştım. En akla yatkın sorular olan dilbilgisi çözümlemeleri, Türk Dilinin Dünya dilleri üzerindeki yeri, ek-kök ayrımı, cümleyi öğelere ayırma vs. gibi sorular az da olsa karşılaştığım sorulardandı. Sonuç ne mi oldu? Her zaman "mülakat yasak" olmasına rağmen hepsinde mülakat yapıldı. Ve hocaların görüşüne en uygun olan, torpili en büyük olan kazandı! Sınavın, alesin, ortalamanın aciz kalmasına çok kez şahit oldum! Torpil yok diyenlere söylüyorum, 2 yıl boyunca bu tarz sınavlara girdim, torpilsiz hiç bir yer olamadı! Sonra ÖYP ile torpilsiz atandım, çünkü alesim, ortalamam, dilim yüksekti... Mutluyum :D

Not: Sadece tecrübelerimi anlattım... İnşallah hakkında hayırlısı olsun! Başarılar!

hasan0688

Araştırma Görevlisi
bölümdeki hocaların çalışmalarına bakın hocam genelde kendi alanlarında sormayı sever hocalar.eski ed. sormazlar herhalde çünkü okutmanlıkta bir işe yaramayacak yeni ed. ve dile çalışmakta fayda var bence.osmanlıca çeviri de olabilir.yalnız ben okutmanlık sınavına hiç girmedim hocam araştırma görevlisi sınavlarından edindiğim tecrübeyi aktardım:)bir de kadronun kime tahsis edildiği önemli varsa öyle biri şansınız zor hocam

A

Akademik Forum

Guest
torpil torpil torpil, aynen hocam, unutmayınız ki, üniversitede bir kadro elaman eksikliğinden asla açılmaz, sadece bir torpilli vardır ona özel açılır ve o yerleşir, adaletin asla yoktur orada

A

Akademik Forum

Guest
Adalet in bu mu ülkem

Adalet eşek arılarının delip geçtiği, küçük sineklerin takılıp kaldığı bir örümcek ağından ibaret güzel ülkemizde ancak iyi ki ahiret var. Ne kadar hak yiyerek birilerinin sırtına basarak bir yerlere gelen varsa hepsi öbür dünyada yediği o haram maaşların hesabını yalnızca hakkını yediklerine değil haram yedirdigı için kendi evlad ü iyaline de verecek.