Tubitak 2214-A/ 2020 2. DÖNEM BAŞVURU

simgeer

Öğrenci
Arkadaşlar merhabalar,

Ben de 2214a ile İngiltereye gitmeyi planlıyorum Sheffield Üniversitesi'nde bir hocadan kabul aldım. Fakat öğrenim ücreti ödemem gerekip gerekmediği konusunda çelişkide kaldım sonuçta oraya visiting researcher olarak gidiyoruz. Fiyatlar da yıllık 30,000 sterlin gibi uçuk fiyatlar. Bu konuyla ilgili bilginiz varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim.

polatk

Öğrenci
Arkadaşlar merhabalar,

Ben de 2214a ile İngiltereye gitmeyi planlıyorum Sheffield Üniversitesi'nde bir hocadan kabul aldım. Fakat öğrenim ücreti ödemem gerekip gerekmediği konusunda çelişkide kaldım sonuçta oraya visiting researcher olarak gidiyoruz. Fiyatlar da yıllık 30,000 sterlin gibi uçuk fiyatlar. Bu konuyla ilgili bilginiz varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim.

Kabul aldığın üniversiteye sorman daha sağlıklı olur ya da kabul aldığın hocaya. Ben de Bath Üniversitesinden kabul aldım orada bir ücret istemiyorlar.

f.gurbuz

Öğrenci
Kabul aldığın üniversiteye sorman daha sağlıklı olur ya da kabul aldığın hocaya. Ben de Bath Üniversitesinden kabul aldım orada bir ücret istemiyorlar.

Hocam merhaba,

Tübitak bursu için yurtdışından davet edilmemiz gereken üniversitenin ilk 500 de olma şartı var mı? tübitak başvuru kılavuzunda böyle bir şeye rastlamadım ama öyle mi olmalı?

Bir de yurtdışındaki hocayla temasa geçerken yani onunla çalışmak isteme konusunu ve davet edilme konusunu nasıl dile getiriyorsunuz, usul nedir?

Son düzenleme:

MeLB

Öğrenci
Merhaba Arkadaşlar,

Benim başvuru sürecinde bazı konularda kafamı karıştıran bazı şeyler var. Daha önceden bursu kazanan veya aşağıda belirttiğim konular hakkında bilgisi olan arkadaşlar bu konularda bilgilerini paylaşırlarsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ediyorum.

1. Kaynakları kaynakça olarak 1-2 sayfa olacak şekilde mi sisteme yüklememiz gerekiyor yoksa tüm kaynakları pdf olarak tek tek sisteme yüklememiz mi gerekiyor?

2. Davet mektubu ıslak imzalı veya e-imzalı mı olması gerekiyor mail olarak alınan davet mektupları geçerli oluyor mu?

3. Benim tez öneri başlığım çok genel ama araştırma konusu daha belirli bir konu. Araştırma Önerisinin Başlığı tez önerisiyle aynı mı olması gerekiyor?

4. Davet mektubunda belirtilen araştırma konu başlığı ile araştırma önerisinin başlığının aynı olması gerekiyor mu?

anhelo

Öğrenci
Merhabalar, geçen başvuruda kabul aldım. Umarım yardımcı olabilirim.
1. Kaynakları ayrı bir pdf olarak sisteme yüklüyorsunuz. APA formatında hazırlarsanız iyi olur. Ayrıca, ekleri de kaynakçaya dahil edip yükleyebilirsiniz.
2. Davet mektubu imzalı/e-imzalı olması yeterli. Ancak, alındığı yerin antetli kağıdına hangi konuda çalışacağınızı, araştırma yapacağınız konunun açık adı, araştırma süresi tarihleri ve hocanın/fakültenin iletişim bilgilerinin olması gerekli.
3. Yazacağınız proje önerisinde tez konunuza atıf yaparsanız sıkıntı olmaz. Ben tez konumu biraz daha genişletip sunmuştum. Önemli olan doktora sürecinde neden bu konuyu seçtiğinizi açıklamanız ve doktora sürecinize nasıl katkıda bulunacağını iyice belirtmeniz.
4. Davet mektubunda yer alan araştırma konusu ile araştırma önerisinin başlığı aynı olmalı. Sonuçta o daveti belirttiğiniz konuda araştırma yapacağınız için alıyorsunuz.
5. Tübitak belirtilen burs miktarı dışında uçak biletlerini karşılıyor. Bunun haricinde diğer ücretleri siz karşılıyorsunuz.
6. Tavsiyem tez konunuz alanında çalışan ve yayını fazla olan hoca bulmanız. İngiltere iyi bir seçim olabilir ancak size verilen burs miktarı düşük gelebilir, ya da çalıştığınız hocanın bu alanda yayını az olabilir. Ben kaynakçaya ek olarak daveti aldığım hocanın ing ve tr CV ve yayın listesini koyup, yapacağım araştırma ile çıkardığı yayınları koyu harflerle iyice belirtmiştim.
7. Mümkün olduğunda şekil, tablo, diyagram ekleyin arkadaşlar. Hakemler sizin konunuza yakın seçilse de proje yazımında sanki bu alanda bilgisi olmayan birisine yazar gibi yazın. Tavsiyem tübitak sayfasında yer alan proje örneklerini incelemeniz.
8. Üniversitenin ilk 500 olma şansı gibi bir durum söz konusu değil. Ben tayvan'a başvurdum. Hem çevre alanında iyiler hem de çalıştığım hoca bu alanda ilk 10'da. Bence gideceğiniz üniversitenin kapasitesine/olanaklarına ve hocanın yayın indeksi önemli. Hocanızın kazandığı ödül fln varsa çalıştığı alanda koyun derim.
9. Tübitak formatında kırmızı ile açıklamalar silinerek iletilecek. Düzgün format ve anlaşılır şekilde olduktan sonra geçme oranı yüksek olabilir.
10. En önemli kısım neden yurtdışında araştırmaya devam etmek istediğiniz. Bunu çok iyi şekilde yazmanız lazım. Örn. benim çalıştığım konuda hocanın AB ödülü vardı, modellemeler 3. şahıs ve üniversitelere kapalıydı. Açık açık yazdım. Ardından da bu modeller ile çalışabilmem ve tezimi bitirebilmem için .... hoca ve bölüm ile çalışmam gerektiğini söyledim. Bunu genişletip çok iyi şekilde yazmanız lazım. Ayrıca hocanın Scopus taki profilini koyun. Orada hangi alanlarda çalıştığı ve hangi alanlarda kaç yayını olduğu, indeksi görülüyor. Screenshot alıp ek bilgi olarak koydum.
11. Çoğu kişinin yaptığı hata bence yöntem kısmını, riskleri ve iş paketlerini tutarlı yazmamak.İş akış diyagramı koyarsanız alanınızda çalışmayan biri ne yapacağınızı anlayabilir. Örnek tübitak projelerinde var.
12. Benim çalıştığım alan çoklu disiplinerarası. Doktora tezinizin neden önemli olduğunu vurgulayın.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Ben direk Tübitak örnek projelerinde belirtilen şekilde yazdım. 20 sayfanın 20'sini de doldurdum. Yetmedi, Ek olarak kaynakça ile verdim :)

Diğer sorularınız olursa tübitak ilgili yere e-mail atmanızı tavsiye ederim. Mümkün olduğunca geri dönüş yapmaya çalışıyorlar. Şansınız açık olsun.

MeLB

Öğrenci
Vakit ayırıp yazdığınız detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim. Benim aklıma takılan sorulara ve hatta ileride bu bursa başvurmayı düşünen kişiler olarak sorun edebileceğimiz her türlü konuda detaylı açıklamalarda bulunmuşsunuz. İlk defa tübitak'la ilgili bir yazı yazacak kişiler için çok yararlı bilgiler.

Sedusss

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba,
İlk kez burs başvurusunda bulunduğum için basit bir soru olacak belki ama cevap verirseniz sevinirim. Yabancı dil belgesini sisteme cam scanner programıyla taratarak yüklemek sorun olur mu? ÖSYM'nin sitesinden doğrudan pdf olarak indiremedim.

Arkadaşlar merhaba,
İlk kez burs başvurusunda bulunduğum için basit bir soru olacak belki ama cevap verirseniz sevinirim. Yabancı dil belgesini sisteme cam scanner programıyla taratarak yüklemek sorun olur mu? ÖSYM'nin sitesinden doğrudan pdf olarak indiremedim.

ekran görüntüsüde olabilir … önemli olan kod kısımlarının gözükmesi...

arkadaşlar başvurular sona erdi. Heyecanlı bir bekleyiş var önümüzde. herkese başarılar. Süreç hakkında bilgi sahibi olan buradan paylaşırsa çok seviniriz.

Marcius

Öğrenci
Merhabalar,

Açıkcası bu bahsettiğiniz mevzu benim için son dakika süprizi oldu. Kabul aldığım üniversite (Strathclyde) 12bin pound civarı ücret (postgraduate research fee) ödemem gerektiğini belirtti. İngiltere'den kabul alan arkadaşlar kabul aldıkları okullara ilişkin bilgilendirme yaparlarsa çok faydası dokunacaktır. Şimdiden teşekkürler.

- - - Güncellendi - - -

Arkadaşlar merhabalar,

Merhabalar,

Açıkcası bu bahsettiğiniz mevzu benim için son dakika süprizi oldu. Kabul aldığım üniversite (Strathclyde) 12bin pound civarı ücret (postgraduate research fee) ödemem gerektiğini belirtti. İngiltere'den kabul alan arkadaşlar kabul aldıkları okullara ilişkin bilgilendirme yaparlarsa çok faydası dokunacaktır. Şimdiden teşekkürler.

buzprensi

Öğrenci
Öncelikle başvuran herkese başarılar dilerim. Kazanmadaki kilit nokta neden yurtdışında yapılması gerektiğini ve özgün değerini iyi ortaya koymanız. Ben 2020/1. dönem kazananları arasındayım. Arkadaşlar, gidebilmek için kazandıktan sonra çalışan 2 kefil bulmak gerekiyor. Kazanan arkadaşlar sizler kefil bulabildiniz mi? Sanırım emekliler kabul edilmiyor. Kazananlar arasında birbirimize karşılıklı kefil olma durumunda TUBİTAK sorun çıkarıyor mu acaba ? Karşılıklı Kefillik konusuna sıcak bakan arkadaşlar bana özelden ulaşabilir mi?

Öncelikle iyi akşamlar arkadaşlar . Sonuçlarla ne durumda bilen var mı acaba. Sistemde güncelleme mi var. Takip için baktığımda farklı gözüküyor sekme .

2020/1 başvurusunda başvuru durumlarında bir gariplik olmuştu sanırım ...hemen akabinde 14 ağustos'ta sanırım açıklandı... 2020/1 formunda goruluyor yazanlarin mesajlarinda ... diğerleri ne durumda acaba ...