TİK raporlarını sunmadığımdan ilişiğimin kesilmesi

Korkut79

Öğrenci
İyi günler. Ben doktora öğrencisiyim. Doktora programı kapsamında hazırlanan TİK (tez izleme komitesi) ile ilgili bir sorum olacaktı. Ben doktora eğitimine 2009 yılında başladım ve 2018 yılı itibari ile de hala devam etmektedir. 2011 yılında tez aşamasına geçtim. 2011 yılından itibaren de 7 adet TİK (tez izleme komitesi) raporu sundum. En son 2014 yılının Aralık ayına ait raporu sundum. Bu tarihten bu zamana kadar da her 6 ay da bir sunulması gereken TİK raporunu sunmadım. Gerek YÖK’ün gerekse de bağlı bulunduğum üniversitenin lisansüstü yönetmeliğinde şöyle bir madde var;
YÖK Lisanüstü yönetmeliği Tez Önerisi Savunması madde 21 4.bent;
“Tez önerisi kabul edilen öğrenci için tez izleme komitesi, Ocak-Haziran ve Temmuz-Aralık ayları arasında birer defa olmak üzere yılda en az iki kez toplanır. Öğrenci, toplantı tarihinden en az bir ay önce komite üyelerine yazılı bir rapor sunar. Bu raporda o ana kadar yapılan çalışmaların özeti ve bir sonraki dönemde yapılacak çalışma planı belirtilir. Öğrencinin tez çalışması, komite tarafından başarılı veya başarısız olarak belirlenir. Komite tarafından üst üste iki kez veya aralıklı olarak üç kez başarısız bulunan öğrencinin yükseköğretim kurumu ile ilişiği kesilir.”
Bu maddeye son cümlesine göre bağlı bulunduğum üniversite enstitü birimi ilişiğimin kesileceğini söyledi. Ancak madde de komite tarafından başarısız bulunursa ibaresi var ancak ben başarısız bulunmadım, TİK toplantılarına katılamadım. Bu durumda enstitünün ilişiğimi kesmesi doğru bir karar mıdır?
İlişiğimin kesilmesi durumunda ne yapabilirim. Bu konuda bilgisi olan birisi cevaplarsa çok sevinirim. Yardımınıza ihtiyacım var. Teşekkürler.

Mr December

Baş Editör
Hocam ensitütüler TİK konularına çok dikkat etmeye başladı. Yapmadığınız TİK'leri başarısız olarak kabul ederlerse ilişiğinizi keseceklerdir maalesef.

Korkut79

Öğrenci
Yalnız şöyle bir madde de var;
Doktora tezinin sonuçlandırılması kısmı madde 22, 3.bent te;
“Öğrencinin tezinin sonuçlanabilmesi için en az üç tez izleme komitesi raporu sunulması gerekir.”
Ben bu şartı sağlıyorum. Bu durumdan faydalanarak mahkeme yoluyla bir sonuç elde edebilir miyim?
Veya bu konuda nasıl bir yol izlersem doktoraya devam edebilirim?
Teşekkürler

santo98rini

Öğrenci
Yök yönetmeliklerinde yeni kararlar için, bazen şöyle ifadeler de yer alıyor. "Bu yönetmelik çıktığında, herhangi bir programa kayıtlı olanlar kapsam dışındadır" gibi. Bu açıklama da dip notlarda yer alıyor. Son yönetmelikde böyle bir açıklama yok mu ? Dikkat ettiniz mi ?

santo98rini

Öğrenci
Yalnız şöyle bir madde de var;
Doktora tezinin sonuçlandırılması kısmı madde 22, 3.bent te;
“Öğrencinin tezinin sonuçlanabilmesi için en az üç tez izleme komitesi raporu sunulması gerekir.”
Ben bu şartı sağlıyorum. Bu durumdan faydalanarak mahkeme yoluyla bir sonuç elde edebilir miyim?
Veya bu konuda nasıl bir yol izlersem doktoraya devam edebilirim?
Teşekkürler

20.Nisan 2016 tarihli yönetmelikde şöyle bir geçici madde var. Bu sizi kurtarmıyor mu ?
GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Bu Yönetmelikle ge􀆟rilmiş hükümlerin uygulaması ve belirlenmiş süreler yönetmeliğin yürürlüğe girdiği
tarihinden i􀆟baren başlar.

Korkut79

Öğrenci
İlişik kesilmesi konusunda ciddi koşuşturmaca yaşadığımdan mesajları yeni görüyorum. Kusura bakmayın. Santo98rini;
Dediğiniz geçici maddeye ayrıca bakacağım. Öncelikle şuna değinmek istiyorum İlişiğimin önceden kesilmesi gerekli olduğu halde kesmemesi nedeniyle enstitü sekreterliğinin hatası olduğunu anladım. Şöyle ki eğer ben 2 TİK sunmadığım için ilişiğim kesilecekse çoktan kesilmiş olması lazımdı. Ve ilişiğim çok öncesinde kesilse idi 24 Haziran genel seçimlerinden önce çıkan 18.05.2018 tarihli resmî gazetede yayımlanan “öğrenci affı”ndan faydalanıp aftan tekrar dönebilirdim ancak ilişiğim hala kesilmemiş durumda olduğundan bu hakı kullanamamış oldum dolayısıyla burada enstitü sekreterliğinin ciddi bir hatası bulunmaktadır. Ayrıca bugün enstitü sekreteri ile tekrar görüştüğümde enstitü sekreterliği bu konuyu enstitü midürü ile görüştüğünü enstitü müdürünün öncesinde yapılmayan TİK ler ile ilgili öğrencilerini mağdur etmeyeceklerini eğitimlerine devam edebileceklerini önümüzdeki eğitim dönemlerinde TİK konusunda dikkatli olmaları konusunda bölümlere bir yazı göndereceklerini söylemeleri üzerine 2, 3 gündür yaşadığım sıkıntıyı atlattım. Şuan için ilişik kesilmesi konusu kapanmış oldu. Ancak ilişiğim kesilse olmuş olsaydı mahkemede hakkımı yukarıda belirtmiş olduğum hususta arayacaktım. İlgilenen siz değerli bilim insanlarına teşekkür ederim.
[MENTION=23831]mR.[/MENTION]December, [MENTION=98014]eskilerden biri[/MENTION], [MENTION=103147]santo98rini[/MENTION] ilgileriniz için teşekkür ederim.
[MENTION=103147]santo98rini[/MENTION] size ayrıca teşekkürü bir borç bilirim. Sağolun.

Korkut79

Öğrenci
Teşekkürler

- - - Güncellendi - - -

İlişik kesilmesi konusunda ciddi koşuşturmaca yaşadığımdan mesajları yeni görüyorum. Kusura bakmayın. Santo98rini;
Dediğiniz geçici maddeye ayrıca bakacağım. Öncelikle şuna değinmek istiyorum İlişiğimin önceden kesilmesi gerekli olduğu halde kesmemesi nedeniyle enstitü sekreterliğinin hatası olduğunu anladım. Şöyle ki eğer ben 2 TİK sunmadığım için ilişiğim kesilecekse çoktan kesilmiş olması lazımdı. Ve ilişiğim çok öncesinde kesilse idi 24 Haziran genel seçimlerinden önce çıkan 18.05.2018 tarihli resmî gazetede yayımlanan “öğrenci affı”ndan faydalanıp aftan tekrar dönebilirdim ancak ilişiğim hala kesilmemiş durumda olduğundan bu hakı kullanamamış oldum dolayısıyla burada enstitü sekreterliğinin ciddi bir hatası bulunmaktadır. Ayrıca bugün enstitü sekreteri ile tekrar görüştüğümde enstitü sekreterliği bu konuyu enstitü midürü ile görüştüğünü enstitü müdürünün öncesinde yapılmayan TİK ler ile ilgili öğrencilerini mağdur etmeyeceklerini eğitimlerine devam edebileceklerini önümüzdeki eğitim dönemlerinde TİK konusunda dikkatli olmaları konusunda bölümlere bir yazı göndereceklerini söylemeleri üzerine 2, 3 gündür yaşadığım sıkıntıyı atlattım. Şuan için ilişik kesilmesi konusu kapanmış oldu. Ancak ilişiğim kesilse olmuş olsaydı mahkemede hakkımı yukarıda belirtmiş olduğum hususta arayacaktım. İlgilenen siz değerli bilim insanlarına teşekkür ederim.
[MENTION=23831]mR.[/MENTION]December, [MENTION=98014]eskilerden biri[/MENTION], [MENTION=103147]santo98rini[/MENTION] ilgileriniz için teşekkür ederim.
[MENTION=103147]santo98rini[/MENTION] size ayrıca teşekkürü bir borç bilirim. Sağolun.

by_tegmen

Öğrenci
Teşekkürler

- - - Güncellendi - - -

Merhabalar, sizinle görüşmemiz mümkün mü? Benzer bir sorun yaşıyorum.