Dilbilgisi TEST YOUR GRAMMAR-7 By Saithoca

saithoca

Doçent
1. The man asking for you said you owed him ---- of money.

A) some
B) so much
C) such a few
D) an awful lot
E) a large number

2. Much to the shock of the police, there were only three boys of age in the night club and ---- were under age.

A) another
B) the other
C) the others
D) a few other
E) several of whom

3. The countries in North America are far larger than ---- in Europe.

A) little
B) such
C) much
D) those
E) such as

B

baklava

Guest
hocam bence 1.soruda lot few ve number ifadeleri sayılabilenler için kullanılıyor para sayılamıyor ve owe borçlu olmak demek fazla para olması lazım o yüzden ben so much derdim...2. soruda zamir kullanımı gerekli were ile devam ediyor çünkü another tekil isimlerle kullanıldığı the other 2 şey ifade ederken kullanıldığı için olmaz yeterli sayı belirticek a few de mantıksız sahiplik anlamı olmadığı için whomda gereksiz bence zamir olarak kullanılabilen the others dır...3.soru ülke sayılabildiği için little yanlış those uzak zamanda çoğul ifade ettiği için yanlış much sayılamayanlarda kullanıldığı için yanlış kıyaslama var such as gibi örnekleme yapmak için kullanılan yapıda yanlış olur bence cevap such dır..cevaplarım:1 so much,2 the others,3 such doğru cevaplar nedir hocam?teşekkürler

SYÇK

Öğrenci
hocam bence 1.soruda lot few ve number ifadeleri sayılabilenler için kullanılıyor para sayılamıyor ve owe borçlu olmak demek fazla para olması lazım o yüzden ben so much derdim...2. soruda zamir kullanımı gerekli were ile devam ediyor çünkü another tekil isimlerle kullanıldığı the other 2 şey ifade ederken kullanıldığı için olmaz yeterli sayı belirticek a few de mantıksız sahiplik anlamı olmadığı için whomda gereksiz bence zamir olarak kullanılabilen the others dır...3.soru ülke sayılabildiği için little yanlış those uzak zamanda çoğul ifade ettiği için yanlış much sayılamayanlarda kullanıldığı için yanlış kıyaslama var such as gibi örnekleme yapmak için kullanılan yapıda yanlış olur bence cevap such dır..cevaplarım:1 so much,2 the others,3 such doğru cevaplar nedir hocam?teşekkürler
hocam sadece 3. soruyu açıklayabilirim.. bence cevabı 'those' olacak countries yerine kullanılacak..
gerçek sonuçları bende bekliyorum..

B

baklava

Guest
hocam sadece 3. soruyu açıklayabilirim.. bence cevabı 'those' olacak countries yerine kullanılacak..
gerçek sonuçları bende bekliyorum..

syçk hocam ben hep those u these in uzak zamanlı past zamanlı kullanımı diye öğrendim zaman present ya orda tabi yanlış biliyor olabilirim sait hocam açıklarsa sevinirim teşekkür ederiz sait hocam...

saithoca

Doçent
syçk hocam ben hep those u these in uzak zamanlı past zamanlı kullanımı diye öğrendim zaman present ya orda tabi yanlış biliyor olabilirim sait hocam açıklarsa sevinirim teşekkür ederiz sait hocam...

Merhaba arkadaşlar doğru cevapları üzerinde belli ettim. Lütfen en yukarıya bakınız. Kırmızı renkle ve bold olarak vurguladım :)

- - - Güncellendi - - -

Sevgili baklava cevaplar yukarıda kırmızı renk ile ve bold ile vurgulandı.

- - - Güncellendi - - -

1. The man asking for you said you owed him ---- of money.

A) some
B) so much
C) such a few
D) an awful lot
E) a large number

Boşluktan sonar “of money” denmiş ve dikkat ederseniz “of” ile “money (Noun Phrase)” arasında such, the , my , this, our, those gibi bir BELİRTEÇ yok. Dolayısıyla boşluğa gelecek olan QANTIFIER (sayı sıfatı) devamında NP aldığında “belirteç” şartı koşmayan türden olacak. Yani,

GROUP -1 [Devamında NP’i direk alabilenler ve “of” alması da BELİRTEÇe bağlı olanlar]

A-some money [correct] D-many books [correct]

B-some of this money [correct] E-many of these books [correct]

C-some of money [incorrect] F-many of books [incorrect]

GROUP -2 [Devamında NP’i direk alamadığı için BELİRTEÇ olsun olmasın NP (ismin önünde) MUTLAKA “of” alanlar]

A- plenty/a lot money [incorrect] D- a number people [incorrect]

B- plenty/a lot of money [correct] E- a number of people [correct]

C- plenty/a lot of money [correct] F- a number of such people [correct]

Dolayısıyla, sorumuzu şu şekilde açıklarız.

A) some of THIS money

B) so much of THIS money

C) such a few of THESE bookS

D) doğru cevap

E) a large number of MY friendS

- - - Güncellendi - - -

3. The countries in North America are far larger than ---- in Europe.

A) little
B) such
C) much
D) those
E) such as

a-My books are more expensive than your books are. [Deep Structure]

b-My books are more expensive than THOSE of yours. [Surface Structure]

“b” cümlesinde geçen THOSE “a” cümlesinde geçen BOOKS kelimesinin yerine kullanılan ZAMİR dir.

c-Our house was not as large as their house was. [Deep Structure]

d-Our house was not as large as THAT of theirs. [Surface Structure]

“d” cümlesinde geçen THAT “c” cümlesinde geçen HOUSE kelimesinin yerine kullanılan ZAMİR dir.

Gelelim sorumuza :

e- The countries in North America are far larger than THE COUNTRIES THAT ARE in Europe.[Deep Structure]

f- The countries in North America are far larger than THOSE in Europe.[Surface Structure]

“f” cümlesinde geçen THOSE “e” cümlesinde geçen THE COUNTRIES kelimesinin yerine kullanılan ZAMİR dir.

Türkçesi de şu: Kuzey Amerika’da bulunan ülkeler Avrupa da BULUNANLARDAN çok daha büyüktür.