Dilbilgisi TEST YOUR GRAMMAR-1 BY saithoca

PaNDoX

Öğrenci
Sait Hocam cevap kanmca "B"

Few people have so influenced my life as my new girlfriend has.

so few diye bir şey var
ama as few diye bir şey yok
sadece few başa gelmiş

Çok az kişi hayatımı yeni kız arkadaşım kadar etkilemiştir

B

baklava

Guest
cevaplarımız hep aynı pandox hocam ama as as kalbı genelde olumlu cümlelerde kullanılırken so as kalıbı genelde negatif anlamlarda kulannılır ben oyüzden so diyorum few orda yapıca olumlu anlamca negatife yakın bir anlam verdiği için ben so diyorum cevapları yazacakmısınız??

Podof

Araştırma Görevlisi
Emin olmamakla birlikte A şıkkını düşünüyorum çünkü cümledeki negatif anlam diğer insanların bu kadar etkilememiş olması ile ilgili. Kız arkadaşın etkisi mevcut, as.. as kalıbı da kız arkadaşın etkisini nitelemeli sanki burada.
Ama kafam karıştı yanıtı alabilirsek çok sevinirim :)

sakura

Öğrenci
cevap such değil mi ben kalıpları pek bilmem ama anlam olarak "çok az insan hayatımı kız arkadaşımın etkilediği kadar etkilemiştir" gibi bir anlam çıkmıyor mu

saithoca

Doçent
Few people have ---- influenced my life as my new girlfriend has.

A) as
B) so
C) more
D) such
E) the most

Sevgili arkadaşlar,

Bu tip sorularda DEEP STRUCTURE'ı görmek lazım. SURFACE STRUCTURE çoğu zaman yetersiz kalıyor.

Many people have influenced my life and my girlfriend has influenced my life too veya so has my girlfriend [My girlfriend is one of these people.

However, few of these people have influenced my life SO/AS MUCH AS my girlfriend has. In other words, "Few people have SO influenced my life AS my new grifriend has".