Dilbilgisi Tense acil

nihalrtvs

Öğrenci
Merhaba arkadslar. Benim tenselerde surkli yanlisim cikiyr. Daha yeni yds ye calismaya basladim. Zaman uyumu sorularina yaklasiminiz nasil. Past past present presnt vs klasik boyle yapiyrm. Ama bazi sorularda past present oluyr. Since mesela. Kisacasi sunu merk ediyrum. Her pastla her past olmuyr mu ya da present icin de ayni sey gecerli? Allah askina biri bu konu hakkinda yardimci olabilir mi; (
Netten calisacagim yer vr mi bu konu hakkinda? tesekkurler simdiden...

Son düzenleme:

excellent

Öğrenci
Merhaba arkadslar. Benim tenselerde surkli yanlisim cikiyr. Daha yeni yds ye calismaya basladim. Zaman uyumu sorularina yaklasiminiz nasil. Past past present presnt vs klasik boyle yapiyrm. Ama bazi sorularda past present oluyr. Since mesela. Kisacasi sunu merk ediyrum. Her pastla her past olmuyr mu ya da present icin de ayni sey gecerli? Allah askina biri bu konu hakkinda yardimci olabilir mi; (
Netten calisacagim yer vr mi bu konu hakkinda? tesekkurler simdiden...
Rh+ ile calisabilirsin.

nihalrtvs

Öğrenci
Her zaman dedigim gibi herkes kendi seviyesini belirler. Nefesini bu yasa gelmiste hala konu ile ilgisiz seyler icin ugrasanlarla harcama hocam. Zira dunyanin bu tarz insanlara da ihtiyaci var ki iyi niyetlilerin kiymetini bilelim. Ayrica bana turkceni duzelt diyr kendi yorumundaki imla hatalarina bakmiyr. Guldurdu beni sagolsun;)))

nanofly

Öğrenci
İngilizce öğrenmek için önce Türkçeyi iyi bilmek lazım. Ben yazacaktım ama arkadaş önce davranmış :)
Konuyu açan kişi past tensin geçmiş zaman, past perfect tensin -mişli geçmiş zaman olduğunu bilecek kadar Türkçe bilse sorunu büyük ölçüde çözecekti.

- - - Güncellendi - - -

Ama insanlığa faydam olsun diye ELS dergilerimin linkini veriyorum.
https://onedrive.live.com/redir?res...97&authkey=!AJFwoypQZOSXxzw&ithint=folder,pdf
Eğer indirmede sorun yaşarsanız, paylaşım ayarlarını düzeltmem için, buradan bildirin.

- - - Güncellendi - - -

Ama yapıcı olmak adına, kısaca anlatmak gerekirse past perfect tense, past tensin de geçmişi demektir (geçmişin geçmişi). Yani bir olay olduğunda başka bir olay olmuş bitmişti demek için past perfect tense kullanılır.

- - - Güncellendi - - -

Her zaman dedigim gibi herkes kendi seviyesini belirler. Nefesini bu yasa gelmiste hala konu ile ilgisiz seyler icin ugrasanlarla harcama hocam. Zira dunyanin bu tarz insanlara da ihtiyaci var ki iyi niyetlilerin kiymetini bilelim. Ayrica bana turkceni duzelt diyr kendi yorumundaki imla hatalarina bakmiyr. Guldurdu beni sagolsun;)))

Arkadaş gayet iyi niyetli bir eleştiri yapmış. Sorunun kaynağını görebilmek için bu yaşa gelmiş olmak gerekiyormuş demek. Sistemin içindeyken sorunların kaynağını göremeyip sadece eleştiri yapanları yargılamak sonuç vermiyor maalesef.

A

Akademik Forum

Guest
Merhaba nihalrtvs

tense soruları tüm konuları içeriyor olduğu için ösym burdan çok soru soruyor. Yani tüm konular bittikten sonra tam anlamaya başlayacaksınız. Nacizane 19 yıllık öğretmenlik deneyimim bunu gösteriyor.

Ö

Özgür Hoca

Guest
Tense soruları

Merhaba, ben Özgür Hoca ( www.ozgurkarakashoca.com )
Konunun Türkçe dilbilgisi ile alakası yoktur, kişi ilkokul mezunu ya da yabancı değilse. Ayrıca İngilizcede bir zamanın genellikle birden fazla anlamı vardır ve birbirleriyle örtüşebilmektedir. Örneğin bahsi geçen Past Perfect -di, dı da olabilmektedir, -mıştı da olabilir, -yordu da.
Tense sorularını doğru yapabilmek için eskiden 1 ay çok iyi bir hocadan zaman dersi almış olmak yeterliydi. Past Perfect - Past, Past - Past, Past Perfect - Would V1, Present - Present, Present - Will V1 ve Present Perfect - Will V1 fazlasıyla yeterli oluyordu. Ancak son yıllarda sınavların zorlaşmasıyla birlikte 3.000 den az olmaması gereken kelime bilgisi zorunluluğu, anlama becerisinin gramerin de çok önüne geçmesi ve ayrıca sınav sırasında üst düzey dikkat ve performans ta gerektiği için hazırlık sürecinizi çok kelime öğreten (3.000 - 5.000), daha ilk haftadan çok çeşitl sınav uygulayan (Normal, 10 puan zor, 20 puan zor) ve ayrıca grameri de çok öz ama çok kapsamlı olarak öğreten bir programla geçirmeniz hayati önem taşımaktadır. Sitemi incelemenizi tavsiye ederim. Başka sorunuz olursa sitemin mailinden ya da sitemde belirtilen telefon numaralarından bana ulaşabilirsiniz.

A

Akademik Forum

Guest
zaman sorusuna cevap

Merhaba, ben Özgür Karakaş Hoca. Sorduğunuz soru için en az beş hafta formasyon alınmalı ama kimse yanıt vermediği ve Allah aşkına dediğiniz için günde en az 5 dersle aşırı yoğunluğuma rağmen yanıtlayayım:
YÖKDİL, YDS gibi çoktan seçmeli sınavlarda zaman sorularını kabaca ikiye ayırmak mümkündür: 1. Zaman uyumu soruları (örnek: Past - Past, Past Perfect - Past, Past Perfect Progressive - Past, Past Perfect - would V1, Past - would V1, Present - Present, Present - Future, Present Perfect - Future, since+ s. past Present Perfect ya da Present Perfect Progressive, past progressive - past progressive, past progressive - s. past) 2. Geçiş soruları: I used to smoke, but now I don't. She can't drive, but one she tried hard and was able to get her father's car out of the garage. but now'ın solu past, sağı present'tır; buna karşılık, but once'ın solu present, sağı pasttır. Ayrıca anlamsal olarak da geçişsiz bir derece past ya da present vardır. Dolayısı ile bu konu ancak 1 ay ders işledikten ve 400 - 500 alıştırmadan sonra yerleşebilir. Başarılar.