Son YDS ile Puanını 65 ve Üzeri Yapan ÖYP'lilerin Dil Merkezi Tercihleri Hakkında

morningglory

Öğrenci
Merhabalar,
Oyp 2014 temmuz dönemini kazanip dil puani olmayan arkadaslar şuan dil okulunu bekliyor bugün yani 7 eylül yds de 65 alirsak hala dil okulları acilmamis olacak, nasil bir yol izleyeceğiz
Tesekkurler
Not: kadromuzun olduğu okulda eğitim programı varsa değişen birsey olurmu ?

Son düzenleme:

Sercan

Profesör
Merhabalar,
Oyp 2014 temmuz dönemini kazanip dil puani olmayan arkadaslar şuan dil okulunu bekliyor bugün yani 7 eylül yds de 65 alirsak hala dil okulları acilmamis olacak, nasil bir yol izleyeceğiz
Tesekkurler
Not: kadromuzun olduğu okulda eğitim programı varsa değişen birsey olurmu ?

Güncel dil puanınız YÖK'e bildirilir hocam, Dil tercihine tabii olmazsınız.

morningglory

Öğrenci
Tesekkurler, ama ozaman eğitim donemini kacirmis olmuyormuyum, ben yinede dil egitimine gitmek isteyemezmiyim, yani ben bildirmek istemezsem bildirmemek gibi bir sansim varmi

Sercan

Profesör
Tesekkurler, ama ozaman eğitim donemini kacirmis olmuyormuyum, ben yinede dil egitimine gitmek isteyemezmiyim, yani ben bildirmek istemezsem bildirmemek gibi bir sansim varmi

Evet hocam YÖK'ün bu sene lisans üstü tercihlerini açıklama zamanı çok tartışılmıştı. Şuanda 65 puanı geçen adaylar bir sonraki tercih dönemine kadar (Daha önceden kayıtlı YL'leri ve atandıkları kurumda ilgili alanda YL'leri yoksa) atandıkları kurumda beklemek durumundalar. Dil puanınızı güncelletmeden dil kursuna gidebilir misiniz o konuda net bilgim yok ama bu durum anlaşılırsa YÖK sorun yaratabilir diye düşünüyorum. Ayrıca dil kursuna gittiniz ama bir sonraki YDS'den 65 puanı geçemezseniz, ya ben aslında daha önceden dili geçmiştim ama size söylemedim mi diyeceksiniz? :adoration:

morningglory

Öğrenci
Doğru denmez herhalde :) peki demissiniz ya atandigimiz kurumda yl varsa ozaman bekleme olmaz, ama ders kayit donemi geçmiş olursa nasil olacak

morningglory

Öğrenci
Bugün oyp kordinotorluguyle konuştum, usul ve esaslarda bu konuyla ilgili bisey yok dedi, gitmek isterseniz dil okuluna gidebilirsiniz heralde dedi, benim gibi olan tecrübeli arkadaslarimiz varmi:)

Sercan

Profesör
Nazmi hocamızın bugün yetkili kişiler ile yaptığı görüşme neticesinde;

-Son YDS ile puanını 65 ve üzerine üzeri yapan ÖYP'liler için dil merkezi, zorunlu değildir.

-Yabancı dil puanı için Arapça kullanan ÖYP'liler, dil merkezi tercihlerinde Arapça kursunu seçmesi zorunludur.

-Başka bir dilde yabancı dil puanı kullanan ÖYP'liler, o dilde kurs açılmamışsa İngilizce kursunu seçecektir.

Yusufsan21

Araştırma Görevlisi
Haydi bakalım hayirli ugurlu olsun.

Peki hocam, ben gecen yil girdiğim ingilizce ile tercih yapamaz miyim? Arapçayla yerleştim diye Arapça eğitim mi alacağım? (Sanirim öyle ama belki değildir diye sordum.)

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici

Peki hocam, ben gecen yil girdiğim ingilizce ile tercih yapamaz miyim? Arapçayla yerleştim diye Arapça eğitim mi alacağım? (Sanirim öyle ama belki değildir diye sordum.)

O kadar detaya giremedik :D sadece arapça ile yerleşenlerin bu seneden itibaren yerleştikleri dilde eğitim alması uygun görülmüş denildi :(

Sercan

Profesör

Ben yapabileceğinizi düşünüyorum. Sonuçta 65'i geçenler için dil merkezi zorunlu değil denildi. Zorunlu değilse dil kursuna gidebilecekleri anlamına geliyor. Gidebilmeleri için daha önceki dil puanlarını kullanmaları gerekecektir. O halde siz de daha önceki puanlarınızı kullanabilirsiniz mantık olarak.

Son düzenleme:

Yusufsan21

Araştırma Görevlisi
O kadar detaya giremedik :D sadece arapça ile yerleşenlerin bu seneden itibaren yerleştikleri dilde eğitim alması uygun görülmüş denildi :(
İlginiz için çok teşekkür ederim hocam.
Ben yapabileceğinizi düşünüyorum. Sonuçta 65'i geçenler için dil merkezi zorunlu değil denildi. Zorunlu değilse dil kursuna gidebilecekleri anlamına geliyor. Gidebilmeleri için daha önceki dil puanlarını kullanmaları gerekecektir. O halde siz de daha önceki puanlarınızı kullanabilirsiniz mantık olarak.
Peki YÖK'te mantık aranır mı? :D

Yusufsan21

Araştırma Görevlisi
Hocam YÖK'e pek güvenmiyorum şahsen. Son zamanlarda tartışmalı kararlar almakta inanılmaz derecede çekinmeyen bir kurum. Bence şansınızı fazla zorlamayın ve bu dayatılan sistemde yerinizi biran önce alın :02.47-tranquillity:
Haklısınız valla, gidip güzelce Arapça öğrenip geleyim. İngilizce'ye de Allah Kerim. :)