Sözel Ales mi Türkçe-Matematik Ales mi?

yeniumut

Öğrenci
İngilizce öğretmenliği mezunuyum. Eğitim Programları, Teftişi veya Ölçme Değerlendirmeye başvurmak istiyorum. Benim hangi Ales puanını kullanmam gerekiyor.
Alanım Sözel fakat bu programlar TM programları. TM puanım düşük olduğu için başvurmayı düşünmüyordum.
Sözelse eğer başvurmak istiyorum, lütfen cevaplar mısınız?

brooklynnn

Öğrenci
uluslararası ilişkiler mezunu olarak alese girdim
kendi bölümümden yüksek lisans yapmak istiyordum fakat sınavda 100 mat 50 sözel çözmem gerekiyormuş
bende tarihten yaparım diyerek sözel 100 matematik 50 soru çözdüm ve 84 puan aldım

öyp diye birşeyden haberim bile yoktu ta ki bu siteyi bulana kadar
bakınıyorum fakat aklım çok karıştı

öyp'ye başvuru yaparsam hangi puanı kullanmam gerekir ? uluslararası ilişkiler değil de tarih üzerine çalışmak istiyorum
sözel ales puanımın işe yaramasını istiyorum ne yapmam gerekir ? nerden yeterli bilgi sahibi olabilirim ?

mynet

Doçent
uluslararası ilişkiler mezunu olarak alese girdim
kendi bölümümden yüksek lisans yapmak istiyordum fakat sınavda 100 mat 50 sözel çözmem gerekiyormuş
bende tarihten yaparım diyerek sözel 100 matematik 50 soru çözdüm ve 84 puan aldım

öyp diye birşeyden haberim bile yoktu ta ki bu siteyi bulana kadar
bakınıyorum fakat aklım çok karıştı

öyp'ye başvuru yaparsam hangi puanı kullanmam gerekir ? uluslararası ilişkiler değil de tarih üzerine çalışmak istiyorum
sözel ales puanımın işe yaramasını istiyorum ne yapmam gerekir ? nerden yeterli bilgi sahibi olabilirim ?

ÖYP'ye sadece lisans alanınızdan ve o programın ales türünden başvurabilirsiniz. ÖYP'de başka alanda YL yapamazsınız.

Yani ÖYP'ye başvuracaksanız ALES EA'yı kullanacaksınız ve sadece uluslararası ilişkiler üzerine uzmanlaşacaksınız.

Tarih üzerine gidecekseniz ÖYP'den vazgeçeceksiniz ve kendi imkanlarınızla YL-doktora yapmaya çalışacaksınız, bu sırada cari araştırma görevlisi ilanlarını sık sık takip edin, size uygun bir ilan bulabilirsiniz. YL yaptığınız üni ile aranız çok çok iyi olursa kendinize kadro da açtırabilirsiniz.

zeynep_h

Öğrenci
nazmi hocam kafam çok karıştı soruma cevap verebilirseniz çok sevinirim.gazi ünv.sey.işlt.turizm rehberliği öğrt. mezunuyum bölümüme ea dan girdim.ama yök bize turizm rehberliği kadrolarına başvurabileceğimize dair denklik verdi.turizm rehebrliği kadroları sözel den öğrenci alıyor.ben başvuru yaparken sözel ales mi kullanacağım ea ales mi? atanacağım üniv.lerde sözelden öğrenci alıyor.

Mr December

Baş Editör
nazmi hocam kafam çok karıştı soruma cevap verebilirseniz çok sevinirim.gazi ünv.sey.işlt.turizm rehberliği öğrt. mezunuyum bölümüme ea dan girdim.ama yök bize turizm rehberliği kadrolarına başvurabileceğimize dair denklik verdi.turizm rehebrliği kadroları sözel den öğrenci alıyor.ben başvuru yaparken sözel ales mi kullanacağım ea ales mi? atanacağım üniv.lerde sözelden öğrenci alıyor.
Kendi alanınızın mezuniyet türü ne ise her zaman onu kullanacaksınız. Atandığınız bölüm değil sizin mezuniyet alanınız önemli olan.

seeu2nite

Öğrenci
merhabalar
ben turist rehberligi bolumu okumustum universitede, sozel ve dil puani ile girmistim, suan alese girip akademik personel olmak icin) ancak hangi bolumden girecegimi bilmiyorum sozel mi ea mi ? simdiden tesekkurler cevaplariniz icin

zzehra

Öğrenci
merhabalar ben psikolojik danışmanlık ve rehberlik üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum. ilköğretim matematik öğretmenliği bölümü mezunuyum. hangi puan türünü kullanmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

F

financier

Guest
merhabalar ben psikolojik danışmanlık ve rehberlik üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum. ilköğretim matematik öğretmenliği bölümü mezunuyum. hangi puan türünü kullanmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.
hocam YL yapmak istediğiniz alan EA il öğrenci aldığı için o puan türünü isterler. yani EA puanınız. ilan şartlarında hangi puan türünü kullanacağınız belirtilir.
kolay gelsin.

cigdemkaymaz

Öğrenci
Merhabalar, Ben okul öncesi öğretmeniliği mezunuyum. Çocuk gelişimi bolumunde yuksek lisans yapiyorum. Çocuk gelişimi kadrosu için öyp de hangi tür ales puanı ile tercih yapabiliyorum acaba? Sözel mi yoksa eşit ağırlık mı? tesekkur ediyorum

A

Akademik Forum

Guest
hangi puan

Sınıf öğretmeniyim yüksek lisans yapmak istiyorum fakat say-2 yapamıyorum. sözel puanımla tercih yapıp ilerleme şansım var mıdır öğretim görevlisi olma yolunda?

gyilmaz124

Öğrenci
Durumunuz ne oldu? aynı durumdayım şuan ve hangi ALES puanını kullanacağımı bilmiyorum

- - - Güncellendi - - -

Durumunuz ne oldu? aynı durumdayım şuan ve hangi ALES puanını kullanacağımı bilmiyorum

Merhabalar, Ben okul öncesi öğretmeniliği mezunuyum. Çocuk gelişimi bolumunde yuksek lisans yapiyorum. Çocuk gelişimi kadrosu için öyp de hangi tür ales puanı ile tercih yapabiliyorum acaba? Sözel mi yoksa eşit ağırlık mı? tesekkur ediyorum

A

Akademik Forum

Guest
Merhaba ben uluslararası ilişkiler mezunuyum alese girmek istiyorum fakat hangi alandan gireceğimi bilmiyorum. Sayısal1 sayısal 2 mi çözeceğim yoksa sözel 1 sözel 2 mi yoksa karışık mı?

parafiskalite

Yardımcı Editör
mrb bolumunuz hngı puan turunden alıyor ae ise % 50 sözel % 50 sayısal cozeceksnz

Yanlıs bılgı vermıssınız. %50 dedıgımız puan hesaplanmasındakı soruların agırlık yuzdesı. Yanı eskı mantıga gore katsayısı.
Herkes 100 sorudan sorumlu. Sayısalcı da, sozelcı de, esıt agırlıkcılar da aynı soruları cozecek.