Senet İçin Geçici 53. Madde

pofi

Öğrenci
merhaba yök bölümlere zorunlu hizmetle ilgili yeni bir yazı gönderdi. Burada zorunlu hizmet ve senet iptali gibi bir şeyin söz konusu olamayacağı yönünde karar bildirilmiş. Ayrıca geçici madde 53 (5535-2. madde) diye bir maddeden bahsediliyor. Mecburi hizmetini yapmadan ayrılanların mecburi hizmetini nasıl yerine getireceğiyle ilgili bir madde. Ben bu maddenin öypliler için şu son durumda geçerli olup olmadığı kısmını anlamadım. Bu maddeden yararlanabiliyor muyuz? Bu maddeyle ilgili bilgisi olan var mı? teşekkür ederim

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
merhaba yök bölümlere zorunlu hizmetle ilgili yeni bir yazı gönderdi. Burada zorunlu hizmet ve senet iptali gibi bir şeyin söz konusu olamayacağı yönünde karar bildirilmiş. Ayrıca geçici madde 53 (5535-2. madde) diye bir maddeden bahsediliyor. Mecburi hizmetini yapmadan ayrılanların mecburi hizmetini nasıl yerine getireceğiyle ilgili bir madde. Ben bu maddenin öypliler için şu son durumda geçerli olup olmadığı kısmını anlamadım. Bu maddeden yararlanabiliyor muyuz? Bu maddeyle ilgili bilgisi olan var mı? teşekkür ederim
Şahsen yazıyı görmedim ne zaman gönderilmiş? Tarihi ve sayısı varsa kontrol edelim. ÖYP'li diye ayrılmaz madde tüm senet işlemlerini yerine getirenler için geçerlidir.

emre79

Öğrenci
o yazı 2006 da cıktı ve geçici idi. dolayısıyla şimdikileri kapsamıyor. o maddeyi 35. madde görevlendirmelerinin mecburi hizmetinin olduğunu ispat için kullanılıyor sadece . ve deniliyor ki kanun koyucu 35. maddelilerin mecburi hizmetini kaldırmış olsaydı 2006 da 35. maddelilerin mecburi hizmetinin olduğunu kabul etmezdi

- - - Güncellendi - - -

2006 daki geçici 53, yani 1996 daki ek 35. maddesindeki yurtiçinde okutulanlara mecburi hizmet getirilemez maddesini çürütüyor. dolayısıyla mahkeme artık 35. maddelilerin mecburi hizmetini kaldıramıyor artık

pofi

Öğrenci
Şahsen yazıyı görmedim ne zaman gönderilmiş? Tarihi ve sayısı varsa kontrol edelim. ÖYP'li diye ayrılmaz madde tüm senet işlemlerini yerine getirenler için geçerlidir.
15.01.2014 tarih ve 2462 sayılı yazı diyor hocam. Anladığım kadarıyla bir kereye mahsus böyle bir düzenleme yapıldı ve şu an geçerli değil o zaman.