Özel Bir Soru: YLSY bursluyken yurtdışında evlenip farklı şehirlere dönmek

sametweb

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba.

Yurtdışında bulunduğum süre içerisinde kendim gibi bursiyer birisiyle evlenme gibi bir durumum var. Ancak ikimiz farklı şehirlere dönüyoruz. Ben üniversite kadrosuna, eş adayım TPAO'ya dönecek. TPAO'lu olduğu için de sadece master yapma hakkı var. Bu durumda 3 sorum var;

1- Ben masterdan sonra dönersem son yönetmelik değişikliğinde belirtildiği gibi tazminata mı düşerim? Çünkü üniversite kadrosunda olduğum için doktora da yapmam zorunlu yeni yönetmeliğe göre. (2013 bursiyeriyim)

2- Arkadaşıma TPAO doktora izni verir mi? Böyle bildiğiniz bir örnek var mı?

3- Masterdan sonra ikimiz de döndük bir şekilde diyelim. Onu benim şehrime veya beni onun şehrine atama gibi bir durum olur mu? Böyle bir şey isteyebilir miyiz?

Eleştiri ve kınama değil, bilgi ve tecrübe içeren mesajlarınızı bekliyorum arkadaşlar. Çok teşekkürler.

Mr December

Baş Editör
Arkadaşlar merhaba.

Yurtdışında bulunduğum süre içerisinde kendim gibi bursiyer birisiyle evlenme gibi bir durumum var. Ancak ikimiz farklı şehirlere dönüyoruz. Ben üniversite kadrosuna, eş adayım TPAO'ya dönecek. TPAO'lu olduğu için de sadece master yapma hakkı var. Bu durumda 3 sorum var;

1- Ben masterdan sonra dönersem son yönetmelik değişikliğinde belirtildiği gibi tazminata mı düşerim? Çünkü üniversite kadrosunda olduğum için doktora da yapmam zorunlu yeni yönetmeliğe göre. (2013 bursiyeriyim)

2- Arkadaşıma TPAO doktora izni verir mi? Böyle bildiğiniz bir örnek var mı?

3- Masterdan sonra ikimiz de döndük bir şekilde diyelim. Onu benim şehrime veya beni onun şehrine atama gibi bir durum olur mu? Böyle bir şey isteyebilir miyiz?

Eleştiri ve kınama değil, bilgi ve tecrübe içeren mesajlarınızı bekliyorum arkadaşlar. Çok teşekkürler.

1. Yeni yönetmeliği okumadığım için yorum yapamıyorum.
2. TPAO'daki kadro akademik kadro olmadığı için doktoraya büyük ihtimalle izin vermeyeceklerdir.
3. Zorunlu hizmetiniz olduğu için bir araya gelmeniz zor olabilir. Mantıksal olarak düşündüğümüzde siz akademide çalışacağınız için sizin gitmenizdense TPAO'daki memurun sizin olduğunuz yere gelmesi daha kolaydır ama ihtiyacımız var zorunlu hizmetini burada yapmak zorunda derler ise elden birşey gelmez.