ÖYP'de Kazanıp Gitmeme Durumunda Ne Oluyor?

lympia

Öğrenci
Forumu taradım fakat bazı yerlere denilmiş ki 'hiç bir yaptırımı yok' bazı yerlerde denilmiş ki %10 puan kesintisi oluyor.

Öncelikle biliyorum, insan gitmeyeceği yeri yazmamalı, konu baslığı altında bu tarz gitmeyeceğin yerleri yazma o zaman mesajları olmazsa iyi olur :) Cunku zaten biliyorum, ama insan merak edip sormak istiyor yine de...

Kazanıp gitmeme durumunda, bir yıllığına mı kesinti oluyor (Eğer oluyorsa?)

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
ÖYP kapsamında araştırma görevlisi kadrosuna atanmaya hak kazandığı halde göreve başlamayanlar, göreve başladıktan sonra istifa edenler, kendilerine avantaj sağlamak amacıyla yanlış beyan vererek ataması yapılmayanlar ile halen ÖYP araştırma görevlisi kadrosunda bulunanların yeniden ÖYP araştırma görevlisi kadrolarına başvurmaları halinde ÖYP puanları 1 yıl süreyle % 10 oranında düşürülecektir.

ferit86

Öğrenci
Şu an yüksek lisans yapıyorum. Öyp ile yerleştiğim takdirde tekrar lisansüstü tercihi yapmam gerekir mi yoksa yüksek lisansıma okuduğum okuldan devam edebilir miyim ? öyp ile yerleşme ihtimalim olan okul öyp kapsamında eğitim vermiyor bu durumda yüksek lisans yaptığım okul öyp kapsamında eğitim veriyorsa şubat ayında okul tercihi yapmadan kendi okulumda yüksek lisans devam edebilir miyim ? bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

- - - Güncellendi - - -

bu arada ingilizce puanım var. cevap verecek arkadaşlar bunu da göz önüne alırsa sevinirim.

Mr December

Baş Editör
Şu an yüksek lisans yapıyorum. Öyp ile yerleştiğim takdirde tekrar lisansüstü tercihi yapmam gerekir mi yoksa yüksek lisansıma okuduğum okuldan devam edebilir miyim ? öyp ile yerleşme ihtimalim olan okul öyp kapsamında eğitim vermiyor bu durumda yüksek lisans yaptığım okul öyp kapsamında eğitim veriyorsa şubat ayında okul tercihi yapmadan kendi okulumda yüksek lisans devam edebilir miyim ? bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

- - - Güncellendi - - -

bu arada ingilizce puanım var. cevap verecek arkadaşlar bunu da göz önüne alırsa sevinirim.

Evet edebilirsiniz.

ferit86

Öğrenci
Çok teşekkürler cevap için. Bu cevaba göre şu an yüksek lisans yaptığım okulda araştırma görevliliğine başlayacam şeklinde anlıyorum . Diyelim ki iki sınıf arkadaşım daha aynı şekilde öyp ile yerleşti , bu durumda üçümüzde kendi bölümümüzde araştırma görevlisi mi olmuş olacaz ?

Mr December

Baş Editör
Çok teşekkürler cevap için. Bu cevaba göre şu an yüksek lisans yaptığım okulda araştırma görevliliğine başlayacam şeklinde anlıyorum . Diyelim ki iki sınıf arkadaşım daha aynı şekilde öyp ile yerleşti , bu durumda üçümüzde kendi bölümümüzde araştırma görevlisi mi olmuş olacaz ?

Evet. Buna YÖK yönetim kurulu karar veriyor. Yüksek lisans yaptığınız yerdeki bölüm ve YÖK kurulu onaylarsa üçünüz de orda asistan olursunuz.

lasteresitas

Öğrenci
Evet. Buna YÖK yönetim kurulu karar veriyor. Yüksek lisans yaptığınız yerdeki bölüm ve YÖK kurulu onaylarsa üçünüz de orda asistan olursunuz.

Peki alan dışı da olsa buna izin verilebiliyor mu? Mesela, ZİHİN ENGELLİLER EĞİTİMİ abd'nın özel eğitim bölümüne atandım ve odyoloji'de yüksek lisans yapıyorum diyelim, gittiğim yerdeki anabilim dalı'da bu bölümde devam etmemi onaylarsa ve karşı taraf da OK.lerse bir sorun olur mu? yok illa özel eğitimde yapacaksın diye YÖK kurulundan bir baskı gelebilir mi?

ferit86

Öğrenci
Peki YÖK ve bölümüm onay vermezse araştırma görevliliğini nerde yapacağım ? Okulum istanbulda , öyp ile yerleşme ihtimalim il ise çok uzakta, yani git gel yapma durumu yok. O zaman nasıl bir çözüm olur sizce?

Mr December

Baş Editör
Peki YÖK ve bölümüm onay vermezse araştırma görevliliğini nerde yapacağım ? Okulum istanbulda , öyp ile yerleşme ihtimalim il ise çok uzakta, yani git gel yapma durumu yok. O zaman nasıl bir çözüm olur sizce?

YÖK'ün eğitim kontenjanlarından tercih yapacaksınız o zaman. Öncelikle ÖYP sıkça sorulan sorular kısmını okur musunuz?

ÖYP Sık Sorulan Sorular » ÖYP 2012-ÖYP 2013-ÖYP Başvuru-ÖYP Nedir-ÖYP Puan Hesaplama

- - - Güncellendi - - -

Peki alan dışı da olsa buna izin verilebiliyor mu? Mesela, ZİHİN ENGELLİLER EĞİTİMİ abd'nın özel eğitim bölümüne atandım ve odyoloji'de yüksek lisans yapıyorum diyelim, gittiğim yerdeki anabilim dalı'da bu bölümde devam etmemi onaylarsa ve karşı taraf da OK.lerse bir sorun olur mu? yok illa özel eğitimde yapacaksın diye YÖK kurulundan bir baskı gelebilir mi?

Alan dışı olamaz. Aynı bölümün altındaki anabilimdalları olabilir ancak. Bu değişimi de dekanlığınızın yapması lazım.
Aksi durumda bu bölümde kalayım ama başka bölümden yüksek lisansa görevlendirme alayım olmuyor.

raven

Öğrenci
ÖYP kapsamında araştırma görevlisi kadrosuna atanmaya hak kazandığı halde göreve başlamayanlar, göreve başladıktan sonra istifa edenler, kendilerine avantaj sağlamak amacıyla yanlış beyan vererek ataması yapılmayanlar ile halen ÖYP araştırma görevlisi kadrosunda bulunanların yeniden ÖYP araştırma görevlisi kadrolarına başvurmaları halinde ÖYP puanları 1 yıl süreyle % 10 oranında düşürülecektir.

Hocam buradaki 1 yıl halen ÖYP'li araştırma görevlisi için geçerli değil sanırım artık, değil mi? Şu an ÖYP'li olan artık ne zaman tercih yaparsa yapsın puanı %10 düşecek diye anladım ben..

raven

Öğrenci
ÖYP'nin şu anlık değişimlerinden bunaldım artık...3 yıl oldu hala bir düzine belirsizlik, sürekli bir değişiklik..

exchange03

Öğrenci
Hocam, öyp den once cariye basvurmustum, oyp yi bir yeri kazandim ancak cari mulakat fln derken oyp basvurularindan sonra aciklandi ve kazandim simdi oyp ye gitmeyip cariye gitmemde sıkıntı olurmu, lutfen kimse yanlis anlamsin sonucta bilerek kadro yakmak istemez kimse

hangi alan kaç puanla kazandınız hocam meraktan soruyorum, ben de araştırdım biraz o durumu bir yaptırımı yok bulduğum kadarıyla