Öyp yüksek lisans sonrası doktora

bjkonur

Öğrenci
Sayın hocalarım, malumunuz bütün öyp'liler olarak 50/d 'li olduk. önümüzdeki ay yüksek lisans tezimi teslim ederek yüksek lisansımı bitireceğim. yüksek lisansımı bitirdiğim okulda önümüzdeki dönem doktoraya başvurmak istiyorum. ancak, benim üniversitem henüz 5-6 yıllık bir üniversite ve "Doktora eğitimi için, ilgili anabilim dalının ÖYP kapsamına alınıp alınamayacağı, kuruluş tarihinden itibaren 10 yıl geçmeyen Yükseköğretim Kurumları için, YÖK Yürütme Kurulunca karar verilir. Diğer Yükseköğretim Kurumları kendi kadrolarına atanan araştırma görevlilerini YÖK Yürütme Kurulu kararı gerekmeksizin doktora eğitimine başlatabilirler." böyle bir madde de var.
1- Sizce yök'e bir dilekçe yazmalı mıyım? okulumda doktoraya başlayabilmem için?
2- eğer okulumda yapabileceksem okula dilekçe mi vermeliyim doktoraya başlamak için yoksa normal 50/d 'li gibi doktora başvurusu yapıp mülakatla mı doktoraya alınmalıyım?
Şimdiden teşekkürler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

eyüp19

Öğrenci
Sayın hocalarım, malumunuz bütün öyp'liler olarak 50/d 'li olduk. önümüzdeki ay yüksek lisans tezimi teslim ederek yüksek lisansımı bitireceğim. yüksek lisansımı bitirdiğim okulda önümüzdeki dönem doktoraya başvurmak istiyorum. ancak, benim üniversitem henüz 5-6 yıllık bir üniversite ve "Doktora eğitimi için, ilgili anabilim dalının ÖYP kapsamına alınıp alınamayacağı, kuruluş tarihinden itibaren 10 yıl geçmeyen Yükseköğretim Kurumları için, YÖK Yürütme Kurulunca karar verilir. Diğer Yükseköğretim Kurumları kendi kadrolarına atanan araştırma görevlilerini YÖK Yürütme Kurulu kararı gerekmeksizin doktora eğitimine başlatabilirler." böyle bir madde de var.
1- Sizce yök'e bir dilekçe yazmalı mıyım? okulumda doktoraya başlayabilmem için?
2- eğer okulumda yapabileceksem okula dilekçe mi vermeliyim doktoraya başlamak için yoksa normal 50/d 'li gibi doktora başvurusu yapıp mülakatla mı doktoraya alınmalıyım?
Şimdiden teşekkürler.

1-YÖK'e dilekçe yazılabilir önceden bilgi alma açısından faydalı olur görüşündeyim.
2-Bende bu dönem doktora için yüksek lisans yaptığım bölüme (enstitüye) dilekçe verdim, sağlık bilimleri enstitüsü bu dilekçeyi kabul etmedi yönetim kurulu toplantısında (Gerekçe olarak 50/d li olunması ve sınavla giriş sağlanacak olması ve bana geleceksen de tercihle gel dedi) aynı üni de eğitim bilimleri enstitüsünün dilekçeyi kabul ettiğini biliyorum. tamamen enstitü yönetim kurulu kararına göre hal aldı bizim ünide. Sonuç olarak ben dr öyp sisteminden tercih ederek doktoraya başvurdum ve sürdürüyorum.

bjkonur

Öğrenci
Şimdiden teşekkürler.

[MENTION=3]Nazmi[/MENTION] hocam konuyla ilgili bir görüşünüz olabilir mi?
Normal doktora programı ile öyp kapsamında doktora programı diye bir ayırım var mıdır?

D

Doktor adayı

Guest
Merhaba,
Yüksek lisansımı yaptığım üniversitede doktoramı yapmak konusunda kararsızım. Sebebi üniversitenin ağır mobbingine maruz kalmam. Yüksek lisans yaptığım üniversitede doktora programı var. Yüksek lisansa öyp tercihleriyle yerleştim, tezimi sunacağım bu ay içinde. Sorum şu:
1) doktora tercihi için öyp sistemi açılacak mı?
2) açılırsa sistem üzerinden tercih yaparak başka üniversiteye tekrar 35. madde görevlendirme alıp gidebilir miyim?
3) sistem açılmazsa başka üniversitede doktoraya başvurabilir miyim? Öyp dışı olduğu için öyp kapsamına alabilir miyim?
4) hiçbir olmazsa Yüksek lisansımı yaptığım üniversitede doktoraya dilekçe ile mi geçeceğim?

Cevaplarsanız çok sevinirim. Çok müşkül durumdayım. Şimdiden teşekkür ederim.

E

Endişeli

Guest
Merhaba,
Yüksek lisansımı yaptığım üniversitede doktoramı yapmak konusunda kararsızım. Sebebi üniversitenin ağır mobbingine maruz kalmam. Yüksek lisans yaptığım üniversitede doktora programı var. Yüksek lisansa öyp tercihleriyle yerleştim, tezimi sunacağım bu ay içinde. Sorum şu:
2) açılırsa sistem üzerinden tercih yaparak başka üniversiteye tekrar 35. madde görevlendirme alıp gidebilir miyim?
3) sistem açılmazsa başka üniversitede doktoraya başvurabilir miyim? Öyp dışı olduğu için öyp kapsamına alabilir miyim?
4) hiçbir olmazsa Yüksek lisansımı yaptığım üniversitede doktoraya dilekçe ile mi geçeceğim?

Merhaba, bu konuda bilgisi olan yok mu acaba?
Sormamın sebebi şu, kadromun olduğu üniversite artık ÖYP diye bir şey olmadığını söylüyor. bu durumda yüksek lisans/doktora tercihleri açılmayacaktır. O zaman benim farklı bir üniversiteye bilim sınavı yoluyla girmem gerekir. Bunu üniversitem kabul etmezse ne olur? Ve gerçekten ÖYP bitti mi, lisansüstü eğitim tercihleri açılmayacak mı?

finduilas

Profesör
Merhaba, bu konuda bilgisi olan yok mu acaba?
Sormamın sebebi şu, kadromun olduğu üniversite artık ÖYP diye bir şey olmadığını söylüyor. bu durumda yüksek lisans/doktora tercihleri açılmayacaktır. O zaman benim farklı bir üniversiteye bilim sınavı yoluyla girmem gerekir. Bunu üniversitem kabul etmezse ne olur? Ve gerçekten ÖYP bitti mi, lisansüstü eğitim tercihleri açılmayacak mı?
Evet OYP bitti ancak tercihler acilmayacak diye bir sey yok.

Sent from my SM-N950U using Tapatalk

E

Endişeli

Guest
Açılmazsa başka bir üniversitede doktora programı kazanırsam kayıt olabilirim ve sorun olmaz yani değil mi [MENTION=88281]finduilas[/MENTION]

ÖYP kapsamındaolmayan doktora programları kabul edilmiyordu ama ÖYP yoksa bu bir sorun olmaz, öyle değil mi?

iyiokur

Öğrenci
Merhaba,

Herkese merhaba,

tercih sistemi açılacak mı, bilgisi olan var mı?

Tercih sistemi açılır ve başka üniversiteye geçersem, kadromun bulunduğu üniversitenin bu durumu onaylamama durumu olur mu? Böyle bir risk var mı?

Bir de farklı üniversiteye geçeceksek doktorada 35 ile görevlendirilmiş olmamız engel olur mu?