ÖYP ve Özel yetenek Sınavı İle Eğitim Veren Kadrolar

jacopastor

Öğrenci
http://www.yok.gov.tr/content/view/1236 adresinde ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRME PROGRAMINA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR'ın Lisansüstü eğitim kontenjanları ve yerleştirme bölümü 3. madde 2. paragrafında şu ibare var:

Özel yetenek sınavıyla lisansüstü eğitime öğrenci kabul eden anabilim dalları için ise ilgili Yükseköğretim Kurumunca özel yetenek sınavı
yapılır. Değerlendirme ve yerleştirme adayların ÖYP Puanının % 75’i ve ilgili Yükseköğretim Kurumunca yapılan
Özel Yetenek Sınavının % 25’i hesaplanarak yapılır. .. deniyor, ama özel yetenek sınavında ne tip sorular sorulacak,
enstrüman performansı mı, kulak ölçme mi, dikte-solfej bilgisi mi sorulacak hiç açıklama yapılmamış..
ben müzik öğretmenliği mezunuyum. bu soruların cevabını bilmeden boşuna ALES çalışmak istemiyorum.. lütfen yardım. özel yetenek sınavında başarısız olup da puanım düşerse ATANAMAM değil mi?

S

shockhan

Guest
İlk olarak ''Özel yetenek sınavıyla LİSANSÜSTÜ eğitime öğrenci kabul eden anabilim dalları için ise ilgili Yükseköğretim Kurumunca özel yetenek sınavı
yapılır. Değerlendirme ve yerleştirme adayların ÖYP Puanının % 75’i ve ilgili Yükseköğretim Kurumunca yapılan...''

ÖYP atamasını bu şekilde değil Lisansüstü Eğitime başlayacağınız zaman;ÖYP Puanının % 75’i ve ilgili Yükseköğretim Kurumunca yapılan
Özel Yetenek Sınavının % 25’i hesaplanarak yapılır. ..

Yani bu usül ÖYP Kadro atamasıyla İLGİLİ değil...

Sınav da, İlgili Kurumun Özel Yetenek Lisansüstü Sınavı ne ise aynısı olacak.

Tekrar dan belirteyim Bu sınava ÖYP yi kazandıktan sonra YL-DOKTORA yapacağınız zaman giriyorsunuz.

murat123456

Öğrenci
Önemli

hocam öyp yüksek lisanslari sonrasi kazandiğim universitenin yüksek lisans kaydina gittim, yetenek sinavina aldilar fakat yetenek sinavinda aşağidaki şekilde hesaplamadan önce kendi yaptiklari sinavdan 60 puan alti aldiğimdan başarisiz saydilar. Normalde %75 oyp + %25 yetenek sinav puani ile hesaplanirken direkt yapilan sinavin sonucunda (%25 lik hesaplanacak olan) 60 alti aldin denilip kabul edilmedim. Universitenin kendi yönergelerinde yazsa bile bunu yapmaya hakki var midir?

ilk olarak ''özel yetenek sınavıyla lisansüstü eğitime öğrenci kabul eden anabilim dalları için ise ilgili yükseköğretim kurumunca özel yetenek sınavı
yapılır. Değerlendirme ve yerleştirme adayların öyp puanının % 75’i ve ilgili yükseköğretim kurumunca yapılan...''

öyp atamasını bu şekilde değil lisansüstü eğitime başlayacağınız zaman;öyp puanının % 75’i ve ilgili yükseköğretim kurumunca yapılan
özel yetenek sınavının % 25’i hesaplanarak yapılır. ..

Yani bu usül öyp kadro atamasıyla ilgili değil...

Sınav da, ilgili kurumun özel yetenek lisansüstü sınavı ne ise aynısı olacak.

Tekrar dan belirteyim bu sınava öyp yi kazandıktan sonra yl-doktora yapacağınız zaman giriyorsunuz.

flautita

Öğrenci
YÖK kontenjanları açıkladı. Kontenjan açan üniversiteleri aradım. Onlara konudan haberdar değiller. Başvuru ve sınav tarihi yayınlamadılar henüz. YÖK'ün bilgilendirme mekanizmasında ciddi sıkıntı var. Bu arada benim alanımda sadece Sanatta Yeterlilik kontenjanı açılmış ama ben Doktora yapmak istiyorum. Ne biçim bir sistemdir bu? ÖYP li diye insanları sınırlıyorlar.