ÖYP Puan Hesaplama

• Konbuyu başlatan Ömür
  • Başlangıç tarihi

yrdc33

Öğrenci
ömür bey ben birşey sormak istiyorum,şimdi bu öypyi kazanan adaylar kontenjanlara yerleştirilmeye gelince mesela önümzde bir ales sınavı var,alesten daha yüksek puan almaları takdirde o puanı güncelleyebiliyorlar mı, yoksa baştan girmiş oldukları ales puanlarımı geçerli oluyor, ben ek kontenjanla yerleştirme sonucu girdim,ve muhtemelen yök kadroarı açıkladıgı zaman elimde daha yüksek bir ales puanı olursa omu geçerli oluyor,yoksa sistemin başında girdigm ales mi,yardımcı olursanız sevinirim..

mrtaygn38

Öğrenci
hocam benim 2 sorum olucak;
1.si; benim genel ortalamam 4 üzerinden 2.07, 100 üzerinden ise 73, mezun oldugum okulda geçme notu yani CC 70 olarak alınmıştı o yüzden böyle bir durum oluştu ben şimdi öyp puanı hesaplarken 73 üzerinden mi yoksa diğeri üzerinden mi hesaplama yapıcam?

2.sorumda; eğer bir okula öyp ile kabul edilirsek maaş alıyormuyuz? alıyorsak ne kadar? bilgilendirirseniz çok sevinirim..

SEFER

Doçent
hocam benim 2 sorum olucak;
1.si; benim genel ortalamam 4 üzerinden 2.07, 100 üzerinden ise 73, mezun oldugum okulda geçme notu yani CC 70 olarak alınmıştı o yüzden böyle bir durum oluştu ben şimdi öyp puanı hesaplarken 73 üzerinden mi yoksa diğeri üzerinden mi hesaplama yapıcam?

2.sorumda; eğer bir okula öyp ile kabul edilirsek maaş alıyormuyuz? alıyorsak ne kadar? bilgilendirirseniz çok sevinirim..

73 olanı kullanacaksın. öyp ile kabul edilip atandıktan sonra en geç 15 gün sonra ilk maaşını alıyorsun ve her ay maaşını düzenli alacaksın.

mrtaygn38

Öğrenci
teşekkür ederim bilgilendirdiğin için.. peki maaş ne kadar bi bilgin var mı geçinmek için başka bir işte çalışmak gerekir mi diye soruyorum

mrtaygn38

Öğrenci
ben üds ye girmedim şu an üds için kursa basladım ekimdeki sınav için hazırlanıyorum öyp'ye basvurursam dil sınavına girmediğim için büyük bi kaybım olur mu, ya da ekimde gireceğim sınavın öyp'ye faydası olur mu? ales:80 g.o: 73 bu şekilde iyi üniversitelerde kendime yer bulabilirmiyim

instructor

Öğrenci
ben üds ye girmedim şu an üds için kursa basladım ekimdeki sınav için hazırlanıyorum öyp'ye basvurursam dil sınavına girmediğim için büyük bi kaybım olur mu, ya da ekimde gireceğim sınavın öyp'ye faydası olur mu? ales:80 g.o: 73 bu şekilde iyi üniversitelerde kendime yer bulabilirmiyim
kaybın %15 açık ve net kendin karar ver . ales ve ortalamanda vasat olduğu için kaybın büyük olur bence ekimdeki üds ek kontenjanlara yetişirse bide 50 aldığını varsaysak öyp puanının 7.5 puan artar. tabi genede şansını dene...

instructor

Öğrenci
73 olanı kullanacaksın. öyp ile kabul edilip atandıktan sonra en geç 15 gün sonra ilk maaşını alıyorsun ve her ay maaşını düzenli alacaksın.

sefer arkadaşın transcript inde yazıyorsa 73 onu kullanmayacak 2.07 yi yök ün çevirisne bakıp onu kullancak çünkü anladığım kadarıyla arkadaşın transcripte hem 4 lük hem 100 lük sisteme göre nou var bu durumda yök kendi çevirisini kabul ediyor bu durmda yöke göre 2.07=54.96 yani 54.96 yı kullanacaksın sakın yanlış yapma yoksa 2 sene başvuramazsın

SEFER

Doçent
teşekkür ederim bilgilendirdiğin için.. peki maaş ne kadar bi bilgin var mı geçinmek için başka bir işte çalışmak gerekir mi diye soruyorum

bilgim var zaten halihazırda zaten maaş alıyorum. maaş bu ay yeni gelecek zamla beraber 1.800 civarında ancak doğuda bir üniversite isen ayrıca geliştirme ödeneği alıyorsun maaşın 2.500 liraya kadar çıkabiliyor ne kadar doğu okadar fazla maaş :) ama bu başlangıç yani ilerde ders vereceğin zaman 3-4 liradan az almazsın

hewreman

Öğrenci
hocam benim bir sorum var.. benim kpds puanım 64 . diyelimki öyp ye başvurdum ve alındım ve 6 ay kursa gittim ve bir sene içerisinde 50 nin altında aldım..benim elimde olan 64 puan kpds ile araştırma görevlisi olarak kalabiliyormuyum..çünkü benim derdim şu ben şuan meb te stajyer kadroluyum.eger başvurursam istifa etmek zorundayım ve bir daha da geri dönemem stajyerliğim kalkmadıgı için..eger ki oyp den atanırsam kadrolu olarak artık kadroyu elimde varsayabilirmyiim en kotü ihtimalle araştrıma görevlisi olarak kalıp???

instructor

Öğrenci
hocam benim bir sorum var.. benim kpds puanım 64 . diyelimki öyp ye başvurdum ve alındım ve 6 ay kursa gittim ve bir sene içerisinde 50 nin altında aldım..benim elimde olan 64 puan kpds ile araştırma görevlisi olarak kalabiliyormuyum..çünkü benim derdim şu ben şuan meb te stajyer kadroluyum.eger başvurursam istifa etmek zorundayım ve bir daha da geri dönemem stajyerliğim kalkmadıgı için..eger ki oyp den atanırsam kadrolu olarak artık kadroyu elimde varsayabilirmyiim en kotü ihtimalle araştrıma görevlisi olarak kalıp???
hocam kpds 64 ünü kullanabilirsin rahat ol....

hewreman

Öğrenci
yani deniliyork o altı aylık süre içinde eğitim alıp başarılı olamayanlar oyp den yararlanamıyorlar .benim de cok kafam karıştı..sonuçta riskli bir iş. 50 nin altında da alabilirim belli olmaz ..ama herhalukarda araştırma görevilisi kadrosu elimde olacak değil mi ??