ÖYP Doktora Azami Süre

arslanmath

Öğrenci
Merhabalar,
doktorada 6 yıl sonunda savunmaya girip 6 aylık ek süre alabiliyormuyuz ?
Daha öncesinde YÖK ün sitesinde ÖYP başlığına girdiğimde, doktora için 6 yıl içerisinde bitirilmezse ek süre verilmez ilişiği kesilir yazıyordu. Şimdi ise Egitim Öğretim yönetmeliğine tabii olunur yazıyor. En guncel yönetmeliği aşağıdaki linkte yolluyorum. Yanlız kafam karıştı şimdi 6 yıl içerisinde bitiremediğim taktirde bana ne kadar ek süre verilecek ? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Yök lisansüstü yönetmelik:
http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Asp...arch=Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Merhabalar,
doktorada 6 yıl sonunda savunmaya girip 6 aylık ek süre alabiliyormuyuz ?
Daha öncesinde YÖK ün sitesinde ÖYP başlığına girdiğimde, doktora için 6 yıl içerisinde bitirilmezse ek süre verilmez ilişiği kesilir yazıyordu. Şimdi ise Egitim Öğretim yönetmeliğine tabii olunur yazıyor. En guncel yönetmeliği aşağıdaki linkte yolluyorum. Yanlız kafam karıştı şimdi 6 yıl içerisinde bitiremediğim taktirde bana ne kadar ek süre verilecek ? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Yök lisansüstü yönetmelik:
http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Asp...arch=Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği
Ek süre eğitim için veriliyor kadro için maalesef geçerli değil, 6 yıl sonunda ilişiği keserek kadronuzun bulunduğu üni.ye gönderiyorlar (en azından marmara sbe olarak bizler bu şekilde yapıyoruz) ve bu durumda YÖK kararına göre doktoradan da ilişiğiniz kesiliyor.

arslanmath

Öğrenci
YÖK ün sayfasında ÖYP yönetmeliğini değiştirmişler. Azami süre Lisansütü yönetmeliğine göre belirlenir yazıyor. Eskiden direk 6 yıl olarak yazıyordu şimdi yazmıyor. Lisansüstü yönetmeliğine göre de 6 yıl üzerine 6 ay ek süre verilebiliyor. Bu yazı universitelere 1 ay önce gönderilmiş. ODTU den bize bu şekilde bilgi verdiler ve Ekimden itibaren uygulanacamış. Sizin bir bilginiz varmı yeni gelişmeler hakkında?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
YÖK ün sayfasında ÖYP yönetmeliğini değiştirmişler. Azami süre Lisansütü yönetmeliğine göre belirlenir yazıyor. Eskiden direk 6 yıl olarak yazıyordu şimdi yazmıyor. Lisansüstü yönetmeliğine göre de 6 yıl üzerine 6 ay ek süre verilebiliyor. Bu yazı universitelere 1 ay önce gönderilmiş. ODTU den bize bu şekilde bilgi verdiler ve Ekimden itibaren uygulanacamış. Sizin bir bilginiz varmı yeni gelişmeler hakkında?

Evet hocam, ÖYP usul esasların yeni şekli 7 ay önce geldi. & ay ek süre alan ÖYP'lilerin de ilişikleri kesildi bizim enstitüde, YÖK'e sorulmuş onlar da kabul edilmemesi yönünde görüş bildirmiş onun dışında yeni bir yazı yok başka karar alındıysa ve Ekim ayında uygulnmaya başlayacaksa ondan haberimiz yok maalesef.

arslanmath

Öğrenci
Merhaba Nazmi hocam,
Ben daha önceden doktora öğrencisiyken ÖYP yi kazandım. Azami süre içisinde doktorayı bitiremediğim taktirde kadrom baglı oldugum universiteye aktarılacak ve öğrenciliğim devam edecek. Merak ettiğim şey, Baglı olduğum universitede tez çalışmalarıma uzaktan devam edebilirmiyim yoksa hakkımda dava mı açılır ?

tesekkurler

Gamze

Administrator
Merhaba Nazmi hocam,
Ben daha önceden doktora öğrencisiyken ÖYP yi kazandım. Azami süre içisinde doktorayı bitiremediğim taktirde kadrom baglı oldugum universiteye aktarılacak ve öğrenciliğim devam edecek. Merak ettiğim şey, Baglı olduğum universitede tez çalışmalarıma uzaktan devam edebilirmiyim yoksa hakkımda dava mı açılır ?

tesekkurler

Önce doktora eğitimi aldığınız yere 35. madde ile görevlendirme istemeniz gerekiyor. Geçenlerde benzer bir sorusu olan bir üye YÖK'e dilekçe yazmıştı aldığı cevap bu yöndeydi. İlgili mesaj: http://www.akademikpersonel.org/8563-oyp-35-madde-islem-basamaklari-3.html#post390642 (36 nolu mesaj)

arslanmath

Öğrenci
Gamze hanım, ilgili mesaj benim sorumun cevabını içermiyor. Azami süreyi aştım. Fakat merkezi atamayla gelmediğim için öğrenciliğim devam ediyor. Bu durumda ÖYP ile ilişiğim kesiliyor ve kadrom baglı oldugum üni gönderiliypr. Bu durumda hakkımda dava açılırmı ? yoksa bağlı olduğum univ de uzaktan tezime devam edebilirmiyim ?

Gamze

Administrator
Gamze hanım, ilgili mesaj benim sorumun cevabını içermiyor. Azami süreyi aştım. Fakat merkezi atamayla gelmediğim için öğrenciliğim devam ediyor. Bu durumda ÖYP ile ilişiğim kesiliyor ve kadrom baglı oldugum üni gönderiliypr. Bu durumda hakkımda dava açılırmı ? yoksa bağlı olduğum univ de uzaktan tezime devam edebilirmiyim ?

Azami sürede doktorayı bitirdiğimde diye okumuşum kusura bakmayın. Azami süreyi aştığınız için kadronuz atandığınız okula iade edilecek evet. Ancak süresinde bitiremediğiniz için ÖYP programıyla tamamen ilişiğiniz kesiliyor yani araştırma görevliliği yapamıyorsunuz. Kadro iadeniz olan okulda da kadroyla ilişiğiniz kesilecek. Atanmadan önce doktoraya başladığınız için öğrenciliğinize devam edebilirsiniz dediğiniz gibi. Dava açılmadan ilişik kesiliyor ancak 35. madde ile görevlendirildiğiniz için senet sorunu ortaya çıkacak, siz senet için dava açabilirsiniz.

Ek süre alınabilir mi konusu için okulunuz bir yazı yollayabilir YÖK'e. Yukarıda bahsettiğiniz durum gibi belki ek süre ile ilgili bir yazı gönderebilir YÖK.

A

Akademik Forum

Guest
Evet hocam, ÖYP usul esasların yeni şekli 7 ay önce geldi. & ay ek süre alan ÖYP'lilerin de ilişikleri kesildi bizim enstitüde, YÖK'e sorulmuş onlar da kabul edilmemesi yönünde görüş bildirmiş onun dışında yeni bir yazı yok başka karar alındıysa ve Ekim ayında uygulnmaya başlayacaksa ondan haberimiz yok maalesef.

Ben 10 Eylülde doktora savunmamı verdim. 6 yıl+ 6 ay uzatmalı durumdaydım. Şimdi 1 aylık ciltletme sürem var. Bu durumda yeni YÖK kararı ile ilişkim kesilir mi? (azami süreyi doldurmuş denebilir mi?) yoksa mezun durumumu bildirerek kadro aktarımı olur mu? teşekkür ederim.

- - - Güncellendi - - -

Ben 10 Eylülde doktora savunmamı verdim. 6 yıl+ 6 ay uzatmalı durumdaydım. Şimdi 1 aylık ciltletme sürem var. Bu durumda yeni YÖK kararı ile ilişkim kesilir mi? (azami süreyi doldurmuş denebilir mi?) yoksa mezun durumumu bildirerek kadro aktarımı olur mu? teşekkür ederim.

- - - Güncellendi - - -

Azami sürede doktorayı bitirdiğimde diye okumuşum kusura bakmayın. Azami süreyi aştığınız için kadronuz atandığınız okula iade edilecek evet. Ancak süresinde bitiremediğiniz için ÖYP programıyla tamamen ilişiğiniz kesiliyor yani araştırma görevliliği yapamıyorsunuz. Kadro iadeniz olan okulda da kadroyla ilişiğiniz kesilecek. Atanmadan önce doktoraya başladığınız için öğrenciliğinize devam edebilirsiniz dediğiniz gibi. Dava açılmadan ilişik kesiliyor ancak 35. madde ile görevlendirildiğiniz için senet sorunu ortaya çıkacak, siz senet için dava açabilirsiniz.

Ek süre alınabilir mi konusu için okulunuz bir yazı yollayabilir YÖK'e. Yukarıda bahsettiğiniz durum gibi belki ek süre ile ilgili bir yazı gönderebilir YÖK.

Gamze hanım ben de benzer durumdayım, doktora yapıyorken Oyp'yi kazandım ve süresinde bitiremedim. Enstitü beni arayıp kadromun öteki okula gönderileceğini söyledi. Ogrencilik durumumu sorduğumda devam edeceğini belirttiler. Şimdi ne olur ne olmaz, öğrencilikle de ilişkimi kesmek isterlerse hangi belgeyi göstermeliyim ya da neye dayanarak itiraz etmeliyim?

Şimdiden teşekkürler.

A

Akademik Forum

Guest

Bu konuda emin misiniz? Benimde doktoraya başlama tarihim Eylül 2010, ÖYP kadrosunda işe başlama tarihim Ocak 2011, ÖYP 35'li olarak doktoraya başlama tarihim Nisan 2012.

Şimdi bu son çıkan Şubat kararında "akademik kadroyla ilişkisi kesildiğinde öğrenciliği ile de ilişkisi kesilir" deniyordu. Şimdi bu doktoraya önce başlayanları kapsamıyor mu? Bunu nereden öğrendiniz? Ben doktoraya ne zaman başlarsa başlasın herkesi kapsar diye okumuştum

Gamze

Administrator
Bu konuda emin misiniz? Benimde doktoraya başlama tarihim Eylül 2010, ÖYP kadrosunda işe başlama tarihim Ocak 2011, ÖYP 35'li olarak doktoraya başlama tarihim Nisan 2012.

Şimdi bu son çıkan Şubat kararında "akademik kadroyla ilişkisi kesildiğinde öğrenciliği ile de ilişkisi kesilir" deniyordu. Şimdi bu doktoraya önce başlayanları kapsamıyor mu? Bunu nereden öğrendiniz? Ben doktoraya ne zaman başlarsa başlasın herkesi kapsar diye okumuştum

ÖYP Usul ve Esaslar Madde 10/ (4) YÖK tarafından ilan edilen lisansüstü eğitim kontenjanlarına yerleştirilen araştırma görevlilerinin ÖYP kadrosu ile ilişiklerinin kesilmesi halinde, lisansüstü eğitimle de ilişikleri kesilir.

Sizinkisi YÖK tarafından ilan edilen kontenjanlardan olmadığı için kadroyla ilişiğinizin kesilmesi eğitimle de ilişiğinizin kesilmesine neden olmaz.

iskender84

Öğrenci
Bu konuda bende sizinle aynı fikirdeyim. Ancak bağlı olduğum üniversitenin personeli ve eğitim gördüğüm 35. madde ile görevlendirildiğim enst sanırım böyle düşünmüyor. Ocak 2011 ek yerleştirmesinde de YÖK'ün ilan ettiği lisansüstü eğitim ve öğretim kontenjanlarına yerleştiğimizi kontenjan açıldığını düşünüyorlar herhalde.

Bir diğer sorumda doktorada zor ama master da 3 seneyi geçip akademik kadrosuna son verilip dava açan arkadaşlar var mı? Durumlarını mrk ettim kadroya dönen oldu mu? Nihayetinde bu bir yönetmelik ama ortada bir de kanun var.

Gamze

Administrator
Bu konuda bende sizinle aynı fikirdeyim. Ancak bağlı olduğum üniversitenin personeli ve eğitim gördüğüm 35. madde ile görevlendirildiğim enst sanırım böyle düşünmüyor. Ocak 2011 ek yerleştirmesinde de YÖK'ün ilan ettiği lisansüstü eğitim ve öğretim kontenjanlarına yerleştiğimizi kontenjan açıldığını düşünüyorlar herhalde.

Bir diğer sorumda doktorada zor ama master da 3 seneyi geçip akademik kadrosuna son verilip dava açan arkadaşlar var mı? Durumlarını mrk ettim kadroya dönen oldu mu? Nihayetinde bu bir yönetmelik ama ortada bir de kanun var.

Aldığınız eğitime atanmadan önce mi sonra mı kaydolduğunuz zaten tarihten belli olur. Onların sanması birşeyi değiştirmiyor. Usul ve esaslardaki ifade ÖYP lisansüstü kontenjanlarından yerleşen diye kesin bir şekilde belirtilmiş. İsterseniz YÖK'e görüş sordurtabilirsiniz. Resmi YÖK yazısıyla cevap gelirse siz de rahat etmiş olursunuz.

Dava konusunda açılmış veya sonuçlanmış bir dava var mı maalesef bilgim yok.

moonbless

Öğrenci
Merhaba, cevap bulamadığım ve kafamı karıştıran bir soru var. ÖYP doktorada 6 yıl dolmadan da başarısızlık nedeniyle ilişik kesilebilir mi?
Ben ÖYP kapsamında kadromun bulunduğu üniversitede doktora yapıyorum. Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde doktora ders aşamasını tamamlamanın azami süresi 4 yarıyıl olduğuna dair ve ayrıca en geç 5. yarıyıl sonuna kadar yeterlik sınavına girilmesi gerektiğini belirten maddeler var.
Eğer doktora ders aşaması 5. yarıyıla uzarsa yukarıdaki maddeler nedeniyle öyp kadrosu ile ilişiğim kesilir mi?

honestguy25

Öğrenci
Arkadaşlar selamlar.. Ben 2010 da doktoraya başladım. fakat 2011 de öyp ye atandım ve 2012 martında yeni öyp kadromun olduğu üniversiyeye ÖYP doktorası olarak eski doktoramdan yatay geçiş yaptm. Benim ÖYP doktora sürem 2010 mu yoksa 2012 mi baz alınarak hesaplanacak?

zfr

Öğrenci
Ek süre eğitim için veriliyor kadro için maalesef geçerli değil, 6 yıl sonunda ilişiği keserek kadronuzun bulunduğu üni.ye gönderiyorlar (en azından marmara sbe olarak bizler bu şekilde yapıyoruz) ve bu durumda YÖK kararına göre doktoradan da ilişiğiniz kesiliyor.

Benim azami süre konusunda önemli bir sorum var, cevaplarsanız çok sevinirim.
Doktora sırasında ÖYP desteğiyle yurt dışına araştırma amaçlı gidersek, yurt dışında kaldığımız süre azami süreye eklenir mi? Örneğin 1 yıl yurt dışında kalırsak, azami süre doktora başlangıcından itibaren 7 yıl mı olur yoksa yine 6 yılda mezun olmak zorunda mıyız?

A

Akademik Forum

Guest
Soru

Merhaba,
2009 yılında Doktora eğitimime başladım.35. maddeye istinaden geçici görevle başka bir üniversiteye atandım ve yüksek lisansım bittikten sonra doktoraya başladım. Bağlı olduğum kurum tarafından doktora eğitimim için bana, 8 yıl (96 ay) içinde eğitimimi tamamlayıp geri dönmem hususunda senet imzalattılar. Bu süre temmuz 2016da doluyor. Ancak 2015Mayıs ayında doktora için tanınan 6 yıllık sürenin dolduğuna dair enstitü tarafından bilgi verildi ve ilişiğimin kesileceğini söylediler. Ancak vermiş olduğum bir dilekçenin yazışması devam ettiği için işlem yapılamadı. Kasım 2016da süremin dolduğuna dair Yok'e bilgi verildi ve ilişiğimin kesilmesi için yazı geldi. Ancak ilişiğimin kesilmesi yönündeki kararın alındı günden bir gün sonra Doktora mezuniyet jürisine çıktım ve 7 mart 2016 itibariyle doktoradan mezun olduğuma dair hem bağlı olduğum üniversiteye hem de Yok'e bilgi yazısı gitti. Şu anda bağlı olduğum üniversite başarısız mı yoksa başarılı mı olduğuma dair Yok'ten yazı beklemekte. Benim merak ettiğim şu: ben yasal sürede bitirmediğim için başarısız sayılıp tazminat mı ödeyeceğim yoksa yazışma sürerken mezun olduğum için başarılı mı sayılacağım. Verilecek olan cevap için şimdiden teşekkür ederi iyi günler dilerim.

[email protected]

zeyzey

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar,
Benzer konuları okudum ama aradığım cevabı bulamadım. ÖYP'de doktoranın azami süresi bazı sitelerde 6 yıl, bazılarında ise 12 yarıyıl olarak ifade edilmiş. Bunlardan hangisi geçerli? Ben 10 Ekim 2011'de ÖYPli olarak doktoraya başladım. Benim sürem 10 Ekim 2017'de mi yoksa 12. dönem sonununda (herhalde Haziran sonudur?) mı dolacak? Yani benim şu an maksimum kaç aylık sürem kaldı? Zira Haziran ile Ekim arasında 3 ay var, eğer imkanım varsa ben Ekim 2017'ye kadar uzatmak istiyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

silbira

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar,
Benzer konuları okudum ama aradığım cevabı bulamadım. ÖYP'de doktoranın azami süresi bazı sitelerde 6 yıl, bazılarında ise 12 yarıyıl olarak ifade edilmiş. Bunlardan hangisi geçerli? Ben 10 Ekim 2011'de ÖYPli olarak doktoraya başladım. Benim sürem 10 Ekim 2017'de mi yoksa 12. dönem sonununda (herhalde Haziran sonudur?) mı dolacak? Yani benim şu an maksimum kaç aylık sürem kaldı? Zira Haziran ile Ekim arasında 3 ay var, eğer imkanım varsa ben Ekim 2017'ye kadar uzatmak istiyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Hocam geç bir cevap ama yine de yazmak istedim: 2017-2018 güz döneminin başlangıç tarihine kadar süreniz var. Mesela kendi okulumda bu tarih akademik takvimde 'İlkbahar Yarıyılı sonu itibari ile tez jürilerine girilebilecek son gün-8 Eylül' olarak ilan edilmiş. Kendi okulunuzun akademik takvimine bakmanızda fayda var

chemeng85

Öğrenci
Merhaba Arkadaşlar;

Kadromun bulunduğu X üniversitesi 50d den 33a ya alma kriteri olarak ''doktora yeterlilik sınavını geçmek'' şartını koymuştu. Ben bu şartı sağlıyordum hatta doktoram bitmek üzereydi. Benim mağduriyetim ''doktorada azami bitirme süresi'' ile ilgili. Şuan Y üniversitesinde doktorada 6 senemi doldurdum ve 6 aylık tez düzeltme süresi aldık. Bu 6 aylık süreyi de kafamıza göre değil, daha tez savunma sınavına girmeden Y üniversitesinin enstitüsüne danışarak aldık. Şayet 6 aylık düzeltme süresi alırsak bu benim gerek öğrencilik gerekse memuriyetime olumsuz bir yansıması olurmu diye sorduk. Çünkü ÖYP Yönetmeliğinde de bu açıkça belirtilmemiş. 12 yarı yıl içinde başarılı olmak gerekiyor yazıyor. Tez düzeltmesinin bu 12 yarı yıla dahil/hariç olacağı açıkça belirtilmediği için enstitüye telefonla sorduk. Enstitü 6 ay düzeltme süresi alabiliyorsunuz gerek öğrencilik gerekse memuriyetime olumsuz bir yansıması olmaz denildi. Bende 6 senemin içinde savunma sınavıma girdim ve 6 ay düzeltme süresi aldım.

Sınavdan 3 ay sonra (tabi sınavdan sonra öğrenciliğimde devam ediyor maaşta alıyorum 3 ay maaşım yattı) kadromun olduğu X üniversitesi Y üniversitesini arıyor benim yeterliliği geçip geçmediğimi soruyor. Ona göre 33a ya geçireceklerini YÖK e liste göndereceklerini söylüyor. Y üniversiteside benim yeteliliği çoktan geçtiğimi savunma sınavıma dahi girdiğimi ayrıca 6 ay düzeltme süresi aldığımı belirtiyor. Bunun üzerine X üniversitesi neden 6 ay ek süre verdiniz, 6 senede bitiremediyse kadrosunu bize aide etmeniz gerekirdi yönetmliğe aykırı hareket ettiniz diyor. Y üniversitesi hatasını farkedip kadromu X üniversitesine gönderiyor.

50d den 33a ya geçişler için son gün olan 29 Aralık günü X üniversitesinin 33a kriterini sağlamama rağmen sırf Y üniversitesi enstitüsünün beni ve danışman hocamı yanlış yönlendirmesi sonucu aldığım 6 aylık düzeltme süremi gerekçe göstererek 33a ya alınmayıp 50 d de bırakıldığımı öğrendim. Yeni yıla bu şekilde girdim. Bu durumu YÖK ede dilekçemde belirttiysem de Y üniversitesinin enstitüsü hatayı kendilerinde görmek istemiyorlar. Onlara telkinde bulundum bu hatayı siz yaptınız düzeltmekte size düşer diye ama sonuç yok. Sanırım mahkemeye gitmekten başka çarem kalmadı. Bir kaç sorumu cevaplarsanız çok sevinirim:

1: Ben bu durumda şuan Y üniversitesinin bulunduğu şehirde yaşıyorum. Hem Y hemde X üniversitelerini ayrı ayrımı idare mahkemelerine dava etmem gerekiyor? Hem maddi hem manevi davamı açmalıyım?
2: 1 Ocak itibari ile maaşım kesilecekmi? Yoksa Tezimi enstitüye teslim edene kadar maaş almaya devammı edeceğim. Şuan 50d liyim fakat Y üniversitesinde bulunuyorum. Kadrom X üniversitesine gitmiş olacakki beni 50 d de bırakmışlar.
3: Şayet mahkeme 1-2 yıl sürerse ve benim lehime sonuçlanırsa bu 1-2 yıllık magduriyetimden dolayı ödenmeyen maaşlarımı toplu olarak alabilecekmiyim?

Teşekkürler...