ÖYP de YDS mi IELTS-TOEFL mı

mustafalinguist

Öğrenci
ÖYP de dil sürecini gecmede alternatiflerimiz var (YDS, IELTS, TOEFL). Dili gecme surecini TOEFL veya IELTS ile hallettigimizde doktora bitinceye kadar sorun yok, fakat doktoradan sonra yar doc gibi kadrolar icin tekrar bu sinavlara girmemiz gerekiyor. OYP dil gecme surecini YDS ile hallettigimizde profluga kadar yolu var.
Forumdaki arastirmam sonucunda vardigim sonuc bu. Yanildigim noktalar var mi? Tesekkurler arkadaslar.

sidneh

Profesör
ÖYP de dil sürecini gecmede alternatiflerimiz var (YDS, IELTS, TOEFL). Dili gecme surecini TOEFL veya IELTS ile hallettigimizde doktora bitinceye kadar sorun yok, fakat doktoradan sonra yar doc gibi kadrolar icin tekrar bu sinavlara girmemiz gerekiyor. OYP dil gecme surecini YDS ile hallettigimizde profluga kadar yolu var.
Forumdaki arastirmam sonucunda vardigim sonuc bu. Yanildigim noktalar var mi? Tesekkurler arkadaslar.

Doktora bitiminde degil, sinav gecerlilik suresi bittiginde (2 yil) yeniden sinava girmelisiniz.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cosmo Kramer

Öğrenci
Peki Öyp'de yükseğe başlayabilmek için 65 almamız gerekiyor ya, doktorada da bu puana ihtiyacımız yok sanırım ielts ya da toefl ile puan yenileyeceksek çünkü bazı okullarda doktoraya geçiş şartı 55 ya da 60 olabiliyor. Yani 60 isteyen bir yer için 60 aldık mı iş çözümlenmiş oluyor sanırım. Değil mi Sidneh hocam ?

Ayrıca öyp kapsamında yüksek lisans tezi bitti mi doktoraya geçerken tekrar bu zımbırtıları istememeleri gerekir. İşin ucunda senetler var sonuçta, bu tarz bir gariplikten insanlar yanmamalı. Ufak bir düzenleme ile bu ihtimal ortadan kaldırılsa ne çıkar.

sidneh

Profesör
65iniz olmadan OYP kapsaminda hicbir egitime devam edemezsiniz. Bu da docentlik basvurusunda takilmamaniz icin. OYP Ogretim Uyesi Yetistirme Programi oldugu icin, sizi docent olana kadar yetistirmek istiyor. Docentlik icin de sart 65 oldugundan 65i basta saglamaniz gerek.
YDS icin yazdiginiz dogru [MENTION=57951]mustafalinguist[/MENTION] hocam.

wasplisbeth

Öğrenci
65iniz olmadan OYP kapsaminda hicbir egitime devam edemezsiniz. Bu da docentlik basvurusunda takilmamaniz icin. OYP Ogretim Uyesi Yetistirme Programi oldugu icin, sizi docent olana kadar yetistirmek istiyor. Docentlik icin de sart 65 oldugundan 65i basta saglamaniz gerek.

hocam y.lisansı bitirdikten sonra doktora için üniversitenin asgari şartlarını sağlamamız yetmiyor mu? doktora için 60 isteyen bir öyp lisansüstü eğitim üniversitesine yüksek lisans bittikten sonra başvuramıyoz mu ?

Cosmo Kramer

Öğrenci

Sidneh hocam cevap için teşekkürler ama saçmalığın siz de farkındasınız değil mi ? Aynı programa öyp'li adam 65 ile devam etmek zorunda iken diğer arkadaşlar 55 ile devam edebiliyorlar. Çok ama çok ilginç. Enstitülerin sayfalarını inceliyordum az önce, hemen hemen birçoğunda 55 ile 60 aralığı isteniyor ama gelin görün ki öyp'liye bu da yok. Hayırlısı :)

sidneh

Profesör
Sidneh hocam cevap için teşekkürler ama saçmalığın siz de farkındasınız değil mi ? Aynı programa öyp'li adam 65 ile devam etmek zorunda iken diğer arkadaşlar 55 ile devam edebiliyorlar. Çok ama çok ilginç. Enstitülerin sayfalarını inceliyordum az önce, hemen hemen birçoğunda 55 ile 60 aralığı isteniyor ama gelin görün ki öyp'liye bu da yok. Hayırlısı :)

Hocam dedigim gibi sartlar yuksek ya da doktora sartlari dusunulerek degil docentlik dusunulerek konuluyor.

BlackAndWhite

Öğrenci
ielts ile toefl aynı tür sınav değil mi? tek farkı biri canlı sınav biri bilgisayar karşısında oluyor diye biliyorum? bu ikisinin farkını söyleyebilecek kimse varmı? [MENTION=16613]sidneh[/MENTION]

sidneh

Profesör
ielts ile toefl aynı tür sınav değil mi? tek farkı biri canlı sınav biri bilgisayar karşısında oluyor diye biliyorum? bu ikisinin farkını söyleyebilecek kimse varmı? [MENTION=16613]sidneh[/MENTION]

Hocam TOEFL Amerikan, IELTS Ingiliz usulu, o yuzden listening aksaninda farklilik var. Onun disinda internet tabanli olmasi farki var evet.

Cosmo Kramer

Öğrenci
Hocam dedigim gibi sartlar yuksek ya da doktora sartlari dusunulerek degil docentlik dusunulerek konuluyor.

Anladım hocam. Doçentlik derken henüz yüksek bitişinde 5-10 puana yanmaz kimse umarım.

Ayrıca Yds gibi bir sınavın puanının ömür boyu geçerli olması, buna karşın ielts'in olmuyor olması da inanılmaz. Tamam ielts için kurum kendisi 2 yılda bir güncelle diyor orasını anladım da yds'de de bunun gibi bir süre kıstası getirilmeli bence. "Doçentler eşit şartlarda yarışısın". Değil mi hocam :D

sidneh

Profesör
Anladım hocam. Doçentlik derken henüz yüksek bitişinde 5-10 puana yanmaz kimse umarım.

Ayrıca Yds gibi bir sınavın puanının ömür boyu geçerli olması, buna karşın ielts'in olmuyor olması da inanılmaz. Tamam ielts için kurum kendisi 2 yılda bir güncelle diyor orasını anladım da yds'de de bunun gibi bir süre kıstası getirilmeli bence. "Doçentler eşit şartlarda yarışısın". Değil mi hocam :D

Valla hocam YDS hakkinda soyleyecek cok seyim var da yeri degil :D

mustafalinguist

Öğrenci

sidneh hocam dil konusunda ( degisiklik olmazsa) soru isaretlerini gidermis oldunuz tesekkurler. Dilde 65 barajini da acikcasi mantikli buluyorum. Keske normal yl ve dr programlari icinde ayni sart olsa. Bolume gore degisebilir fakat dil olmadan nasil arastirma yapilabilsin tez vs hazirlanabilsin. Su anda ikinci yuksek yapiyorum ve durum icler acisi. 65 yds demek dil ogrenmek degil denilebilir fakat yds 65 olan biri en azindan bilimsel makale okuyup anlayabilir bilimsel bir surecte gerekli olan materyallere erisip kullanabilir. Yerinde bir uygulama bence.

Cosmo Kramer

Öğrenci
Hocam tartışmak değil de bilgi vermek amaçlı yazıyorum. Yds'si 85 civarı olan bir arkadaşım yabancı heyetlerin karşılanacağı bir organizasyonda sürekli ortalıktan kaybolmak zorunda kaldı. :) Biz 45-50 puanlı yds'liler 2 saat oturduk sohbet ettik kendileriyle. Birlikte formlar doldurduk vs.. Görev bitince geri geldi arkadaşımız meğersem midesi rahatsızlanmış. Ne tesadüf ama :)

Yani Yds'den 65 alan biri daha bu dili unutmaz ve yetkin bir şekilde kullanır varsayımının hangi akademik çalışma sonucu elde edildiğini merak ediyorum.

Not: Bu arada kendisi that'leri pek sever which'leri de çok sayar :)