ÖSYM ve 20 Ocak Kararı IELTS Geçerlilik

composer

Öğrenci
Ekli dosyayı görüntüle 4537

http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2015/genel/EsdegerlikTablosu14012015.pdf

"Diğer Yabancı Dil Sınavlarının KPDS-ÜDS-YDS Eşdeğerliği
Herhangi bir yabancı dil sınavının KPDS, ÜDS veya YDS’ye eşdeğer olarak kabul edilmesinde öncelikle sınavın uluslararası geçerliliğe sahip olmasına ve sınavı hazırlayan kurumun sadece bağlı olduğu ülkenin resmî dili/dillerinde yaptığı sınavların eşdeğer kabul edilmesine karar verilmiştir.
Tüm yabancı diller için dil belgesinin üzerinde bir geçerlik tarihi belirtilmediyse Eylül 2005 ve sonrası tarihli yabancı dil belgelerinin geçerli kabul edilmesine karar verilmiştir.
"

14 Şubat 2014'ten önce alınan IELTS'lerin geçerlilik süresi iki yıl değil mi bu durumda? Sınav sonuç belgesinin üzerinde "iki yıl sonra yenilenmesi tavsiye edilir" yazıyor.:confused:

Son düzenleme:

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Ekli dosyayı görüntüle 4537

http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2015/genel/EsdegerlikTablosu14012015.pdf

"Diğer Yabancı Dil Sınavlarının KPDS-ÜDS-YDS Eşdeğerliği
Herhangi bir yabancı dil sınavının KPDS, ÜDS veya YDS’ye eşdeğer olarak kabul edilmesinde öncelikle sınavın uluslararası geçerliliğe sahip olmasına ve sınavı hazırlayan kurumun sadece bağlı olduğu ülkenin resmî dili/dillerinde yaptığı sınavların eşdeğer kabul edilmesine karar verilmiştir.
Tüm yabancı diller için dil belgesinin üzerinde bir geçerlik tarihi belirtilmediyse Eylül 2005 ve sonrası tarihli yabancı dil belgelerinin geçerli kabul edilmesine karar verilmiştir.
"

14 Şubat 2014'ten önce alınan IELTS'lerin geçerlilik süresi iki yıl değil mi bu durumda? Sınav sonuç belgesinin üzerinde "iki yıl sonra yenilenmesi tavsiye edilir" yazıyor.:confused:

Bu "Tüm yabancı diller için dil belgesinin üzerinde bir geçerlik tarihi belirtilmediyse Eylül 2005 ve sonrası tarihli yabancı dil belgelerinin geçerli kabul edilmesine karar verilmiştir." ibare 4 yıldır var zaten değişiklik yok. IELST için ise British Coluncil'e soruldu ve 2 yıl denildiği için ÖSYM öyle kabul etti sınavı yapan kurum karar veriyor.

A

Akademik Forum

Guest
Yani hocam benim anlamadığım bir olay var şimdi benim 2013 eylülde ieltsdan geçerli notum var bildiğim kadarı ile 2 sene geçerliliği var yani 2015eylüle kadar hala geçerliliği mevcut değilmi? Bugün açıklanan eşdeğerlilik açıklamısından hiç birşey anlamadım bağzı sitelerde artık ielts olmadığı için geçerliliği kalmamıştır diye yazılanlar var kafam iyice karıştı konu hakkında doğru bilgiye sahip hocalarım açıklarlarsa çok sevinirim.

A

Akademik Forum

Guest
Bir Türkçeci olarak "tavsiye edilir" ve "... yıl geçerlidir" ibaresi arasında dağlar kadar anlam farkı olduğu aşikar; lakin ÖSYM'nin bunu kendi istediği gibi algılaması da su götürmez bir tartışma konusu yaratmakta.

chemeng85

Öğrenci
Bende öyle biliyorum aslında ama kafam çok karışık. Neden derseniz: ÖYP araştırma görevlileri doktora eğitimlerinin tez aşamasında en fazla 1 seneye kadar yurt dışında araştırma yapmak için bulunabiliyorlar. Ben başvuru koşullarına bakmıştım. Orada son 5 yıl içinde alınan yabancı dil bilgisinin 65 ve üstü belge isteniyor. Buradaki 5 yılda ne demek oluyor. Eğer benim 2010 yılında aldığım yabancı dil bilgisi ömür boyu geçerli ise burada kullanamayacakmıyım? Diyelim 1 sene sonra başvurcam bu programa. Ozamana kadar 6. yıl geçmiş olacak.