Öğretim Görevlisine Dönüştürülen Uzman Kadrosu

eczak

Yardımcı Editör
Uzman arkadaşlar,

7100 nolu kanun ile 06.03.2018 tarihinden itibaren öğretim görevlisi kardrosuna dönüştürüldük biliyorsunuz.

Üniversitemden herhangi bir yazı beklemeden ben kadro ünvanımı Öğr. Gör. Dr. olarak kullanmaya başadım malum resmi gazetede yayınlandı.

Üniversite personelinde hala uzman olarak görünüyorum ama yakın zamanda bunun değişeceğini düşünüyorum. Bunu da merakımdan geçen gün kimlik değiştirmek için aradığımda personel kimlik sorumlusu halen uzman olduğumu söyleyerek öğrendim.

Aynı kadroda uzmandan öğretim görevlisine dönüştürülen kadrolara ders verilmez olarak belirtilmiş ama "ders verilemez" gibi bir ibare konulmamış. Benim anladığım istenirse ders verilebileceği. Yani bölüm/ dekanlık veya rektörlüğün dönüştürülen kadrolara ders verme zorunluluğunun olmaması için bu madde konulmuş gibi geldi bana. İhtiyaç dahilinde öğretim görevlisi tanımında belirtildiği üzere ders verilebileceğini anladım.

Bu konudaki yorumlarınızı, düşüncelerinizi ve kadro değişiminden sonra görevinizde meydana gelebilecek değişiklikleri paylaşırsanız sevinirim. Rektörlük kadrolarındaki uzmanların ünvan dışında fazla etkileneceğini düşünmüyorum ama fakülte kadrosundakilere ders verilebilir veya eski fakülte kadrosunda olan öğretim görevlileri gibi davranılabilir diye düşündüm.

Bu başlık altında durumun güncel halini paylaşabiliriz.

biruzman

Öğrenci
Ben de rektörlük kadrosuna uzman olarak başvurdum. Ancak göreve başlayana kadar yeni yasa çıktı ve sistemde öğretim görevlisi olarak görünüyorum. Rektörlük kadrosunda olduğum için ders vermek benim için daha zor ancak kendi alanımda meslek yüksek okulunda ders verme konusunda sıkıntı çıkarırlar mı bilmiyorum. İçimde biraz pişmanlık biraz da belirsizlik var...

A

AkAForum1111

Guest
Bu konuyu bende cok merak edıyorum Dr unvanı olanlarımız ders verebilir mi dekanlık ve rektorluk onayı ıle sızce?

Mos

Öğrenci
Sevgili Meslektaşlarım;

Ben de rektörlük kadrosunda uzman olarak çalışıyorum ve çalışma tempom oldukça yoğun. Yeni kanunla birlikte eğer bana 12 saat ders yükü gibi bir zorunluluk gelseydi cidden çok zorlanırdım. Hoca değilim, işimin profesyoneliyim. Hayatımda ders anlatmadım ve anlatmak da istemiyorum. Bu sebeple, kanunda yer alan 'ders verilmez' ve 'görevlerini yapmaya devam ederler' ifadelerini çok yerinde buluyorum. Aksi halde ciddi bir kaos yaşanacaktı. Ama bu ifadenin ders vermeye engel olacağını da düşünmüyorum. Bundan sonra Öğr. Gör. atama ve görevlendirmelerinde görev tanımı belirleyici olacaktır. Ders vermekle yükümlüler ders verecek, belli bir işi yapmakla yükümlü olanlar da o işi yapacaklardır.

Ayrıca; kafaların zaman zaman karıştığı bir kadro olarak uzmanlığın kaldırılmasını ve öğr. gör.'e çevrilmesini bizim açımızdan olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyorum. Hepimize hayırlı olsun.

eczak

Yardımcı Editör
Sevgili Meslektaşlarım;

Ben de rektörlük kadrosunda uzman olarak çalışıyorum ve çalışma tempom oldukça yoğun. Yeni kanunla birlikte eğer bana 12 saat ders yükü gibi bir zorunluluk gelseydi cidden çok zorlanırdım. Hoca değilim, işimin profesyoneliyim. Hayatımda ders anlatmadım ve anlatmak da istemiyorum. Bu sebeple, kanunda yer alan 'ders verilmez' ve 'görevlerini yapmaya devam ederler' ifadelerini çok yerinde buluyorum. Aksi halde ciddi bir kaos yaşanacaktı. Ama bu ifadenin ders vermeye engel olacağını da düşünmüyorum. Bundan sonra Öğr. Gör. atama ve görevlendirmelerinde görev tanımı belirleyici olacaktır. Ders vermekle yükümlüler ders verecek, belli bir işi yapmakla yükümlü olanlar da o işi yapacaklardır.

Ayrıca; kafaların zaman zaman karıştığı bir kadro olarak uzmanlığın kaldırılmasını ve öğr. gör.'e çevrilmesini bizim açımızdan olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyorum. Hepimize hayırlı olsun.

Haklısınız hocam. "Ders verilmez" ibaresini yanlış yorumlamamak gerekiyor. Fakülte kadrosunda olup ders vermek isteyen öğretim görevlisi dr. lerin bu konuda önüne geçilmemesi lazım. Rektörlük, merkez lab. veya spesifik olarak uzman olarak alınan kişilerin göreve devam etmesi normal tabii.
Yeni açılan kadrolarda Öğr. Gör. olanlara dikkat ederseniz özel şart belirtilmemiş. Yani yeni alınan herkes normal öğr. gör. olarak alınıyor. Sadece eskiden uzmandan dönüştürülenlere ayrımcılık yapılmamalı. Yeni ilanlarda alet/ cihaz kullanacaktır vs. ibareler olsa kadrosu dönüştürülenlerle ayrımcılık olmayacaktı ama şu anda öyle bir durum yok görünüyor.
Uzmanların öğr. gör. lsine dönüştürülmeleri karışıklığın düzelmesi açısından çok iyi oldu gerçekten. Uzmanım deyince neyin uzmanı ne iş yapıyor vs. gibi anlamsız bir durum oluyordu. Zaten akademik camiada olmayanlara öğretim görevlisiyim demeye başlamıştım ben :) Çünkü uzmanım da desem dönüp dolaşıp "öğretim görevlisiymiş" tepkisi alıyordum. Başlangıçta dönüştürülen misin değil misin gibi bir karışıklık olsa da ilerde bu karışıklığın düzeltileceğini düşünüyorum. Bundan 5-10 yıl sonra hala öğr. gör. lisi isek ve ders verilmek istense örneğin "10 yıl önce bu uzmanmış ders vermeyelim" gibi bir tepki oluşacağını sanmıyorum. Umarım hakkımızda hayırlısı olur.

Ö

Öğr Grv

Guest
Öğretim Görevlisi

Arkadaşlar merhaba, Fakülte kadrosunda uzman iken 7100 sayılı yasa ile öğretim görevlisi kadrosuna geçirilen arkadaşlar anabilimdalı toplantılarına davet edilip oy kullanan var mı? Kurul kararlarına imza atabiliyormusunuz? Normal de öğretim görevlileri Anabilimdalı başkanlığı seçiminde ve anabilimdalı toplantılarında oy kullanmaktaydı.

giacometti

Öğrenci
Ben bir devlet üniversitesinin tıp fakültesine bağlı çalışan uzman doktorum ve bahsettiğiniz yasa ile ben de öğretim görevlisi kadrosuna geçtim. Henüz üniversitenin bilgi sisteminde hala uzman olarak görünüyorum. Çalıştığım bölümün akademik kurul toplantılarına katılma konusunda ben de birşey bilmiyorum henüz. Bu konuda bilgisi olan varsa cevaplarsa çok sevinirim.