Öğretim Görevlisi Atama İptali

gunes26

Öğrenci
Sayın Hocalarım;
Bir devlet üniversitesinde DIŞ TİCARET ALANINDA YÜKSEK LİSANS YAPMIŞ OLMAK şartıyla açılan bir kadroyo başvurdum. Mezuniyet durumum şu şekildedir. Sosyal Bil. Ens. İşletme ana bilim dalında yüksek lisans yaptım ancak yüksek lisans tez konum, dış ticarette ithalat ve iharacat ın ekonomilere katkısı. ilana başvurum kabul edildi. sınavı da kazandım atamam yapıldı. öğr. gör olarak göreve başladım 3 ay görev yaptım. YOK e bir arkadaş ilan şartında geçen alan ifadesinin anabilim dalı olarak yorumlanması gerektiğini belirten dilekçe vermiş. YOK de atamamı iptal etti. Şİmdi arıyoz tarıyoz bu anabilim dalı alan ayrımı yapan bir kanun veya yönerge bulamıyoz.

Lütfen yardımcı olun

finduilas

Profesör
Atamaniz yanlis yapilmis, siz Dis Ticaret mezunu degilsiniz ki. Tezinizi Dis Ticaret uzerine yapmis olmaniz bir anlam ifade etmiyor. Dilekce veren kisi hakli ki zaten hakli oldugu icin atamaniz iptal olmus.

Sent from my SM-N920T using Tapatalk

gunes26

Öğrenci
dış ticaret anabilim dalı deseydi haklısınız. ancak alanı demiş. ayrıca dış ticaret işletme anabilim dalı altında bir alan

ran

Doçent
Merhaba,

YÖK'ün tez merkezinde Dış Ticaret adıyla ABD ya da BD bulunmuyor. Sadece Dış Ticaret Eğitimi adıyla geçen bir dal var. Tez merkezinde "resmi" olarak bu isimle ABD yokken nasıl böyle bir savunmayla atama iptal edilir ki ?

YOK e bir arkadaş ilan şartında geçen alan ifadesinin anabilim dalı olarak yorumlanması gerektiğini belirten dilekçe vermiş. YOK de atamamı iptal etti.

Madem alanı ifadesi anabilim dalı olarak yorumluyor, tez merkezinde niye bu alanda yapılmış tez yok ?

Araziden geliyorum, başıma güneş geçtiği için saçmalıyor olabilirim. Bir iki kere daha baktım yine aynı sonuca vardım. :)

nanofly

Öğrenci
Bu program var: Dokuz Eylül Üniversitesi Ders Katoloğu / Bilgi Paketi
Ama başvurunuzu kabul eden hocalarla konuşup, neye göre kabul ettiklerini öğrenip YÖK'na bir dilekçeyle başvurabilirsiniz. Tabii kabul edilmezse idari mahkemeye de gidebilirsiniz. Başvurunuz kabul edilmiş ve ilanda "hatalı başvurularda sınav kazanılmış olsa bile atama iptal edilecektir" gibi bir ibare yoksa, kazanılmış hakkınızı koruyun.

gunes26

Öğrenci
YÖK'ün tez merkezinde Dış Ticaret adıyla ABD ya da BD bulunmuyor. Sadece Dış Ticaret Eğitimi adıyla geçen bir dal var. Tez merkezinde "resmi" olarak bu isimle ABD yokken nasıl böyle bir savunmayla atama iptal edilir ki ?

yukarıdaki ifadenizi anlamadım ispat edemiyorum. jürideki hocalar haklısın diyor da, yaptığım araştırmada hiç bir yönerge ve yönetmenlikte alan tanımlaması yok. tez merkezi derken linki bana gönderebilirmisiniz
sayın ran

ran

Doçent
Bu program var: Dokuz Eylül Üniversitesi Ders Katoloğu / Bilgi Paketi
Ama başvurunuzu kabul eden hocalarla konuşup, neye göre kabul ettiklerini öğrenip YÖK'na bir dilekçeyle başvurabilirsiniz. Tabii kabul edilmezse idari mahkemeye de gidebilirsiniz. Başvurunuz kabul edilmiş ve ilanda "hatalı başvurularda sınav kazanılmış olsa bile atama iptal edilecektir" gibi bir ibare yoksa, kazanılmış hakkınızı koruyun.

Program var ama anabilim dalı yok galiba. Arkadaşın iddiasına göre kadronun iptal edilme nedeni alanı ibaresinin anabilim dalı olarak yorumlanması...

Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Anabilim Dalına bağlı Dış Ticaret Tezli Yüksek Lisans Programı Üniversite Senatosunun ....

yukarıdaki ifadenizi anlamadım ispat edemiyorum. jürideki hocalar haklısın diyor da, yaptığım araştırmada hiç bir yönerge ve yönetmenlikte alan tanımlaması yok. tez merkezi derken linki bana gönderebilirmisiniz
sayın ran

Yüksek lisans tez konusunu belirlemeden önce YÖK Tez Merkezi'ne bakmadınız mı ? :) Şuradan bakabilirsiniz.

biophysics

Öğrenci
Bence iptal yerinde dış ticaret bölümünde yüksek lisans yapmamışsınız, hatalı olan başta atanmış olmanız. Bir de özel şart yalnızca bu kadar mıydı ? lisans ile ilgili bir şey belirtilmiş miydi ?

Ink Bottle

Moderator
Benim bildiğim alan kelimesi bölüm ya da anabilim dalını kapsıyor. Yani ya dış ticaret bölümünde yüksek lisans yapmalı ya da x bölümünün dış ticaret anabilim dalında.

Tez yazmış olmanız bence kesinlikle bu şartı yerine getirmez, öyle olsa disiplinlerarası çalışma yapan herkes başka yerlere kadro başvurusu yapabilirdi.

Gelelim ran hocanın bahsettiği şeye. Eğer öyle bir bölüm yoksa bu kadronun şartının sıkıntılı olduğunu yanlış belirlendiğini gösterir. "Dış ticaret alanında çalışma yapmış olmak" şeklinde olmalıydı ilan o zaman ki bu tarz ilanlar da çok sayıda açılmakta takip edenlerin malumudur.

Kısacası ben atamanızın iptalini bahsettiğiniz kadro şartı için doğru buluyorum. Bu benim şahsi fikrim tabii

Selamlar...

Son düzenleme:

ran

Doçent
Dış Ticaret olarak lisans bölümü yok, yalnızca önlisans bölümü vardır (Kaynak). Dış Ticaret adıyla anabilim dalı ya da bilim dalı da bulunmamaktadır (Kaynak). Kaynaklardan anlaşılacağı üzere YÖK'ün yalancısıyım.

Bu "cümlede" bir eksiklik olduğu herkesin malumudur. Ya ilan hatalı çıktı ya da arkadaşımız buraya yazarken eksik yazdı.

Kendi alanımdan örnek vereyim. Bizde biyoteknoloji olarak ABD ya da BD yok. 4 tane bilim dalımız var. Bu bilim dallarından herhangi birinde biyoteknoloji konusunda çalışmış/çalışıyor olabilirsiniz. Dolayısıyla bu şekilde bir ilan çıkarsa biyoteknoloji çalışan herkes başvuru yapabiliyor. Ancak, bizde ilan içerisinde yalnızca biyoteknoloji geçmez. "X anabilim dalında yüksek lisans öğrencisi/mezunu olup biyoteknoloji konusunda çalışmış olmak" gibi ibareler geçer.

Yani, yine en başa dönüyoruz. Bir yerde bir eksiklik var. Eksiklik yoksa Dış Ticaret çalışan herkes ama herkes bu ilana başvurabilirmiş. Yasal olarak başvurulamaz diyorsanız, lütfen sebebini ve dayanaklarını açıklayın. Teori yürütmeyi bırakıp ikna olalım.

NOT: Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde de çalışan deneyimli akademisyen [MENTION=3]Nazmi[/MENTION] beyi konuya davet ediyoruz. :)

finduilas

Profesör
Bakin ustte DEU'nun linki paylasilmis, oradaki tanim her seyi ozetliyor aslinda. "Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Anabilim Dalına bağlı Dış Ticaret Tezli Yüksek Lisans Programı" Ilanda aranan sart tam olarak budur. Ogrenci belgenizle veya baska bir sekilde "Dis Ticaret Tezli Yuksek Lisans Programi"nda okudugunuzu ispatlarsaniz ilan sartini karsilamis olursunuz. Ilandaki "alan" ibaresinden kasit budur.

Eger kastedilen bu olmasaydi, ustte de belirtildigi gibi ilan "Dis Ticaret alaninda calisma yapmis olmak" seklinde cikardi. Dis Ticaret uzerine tez yapmak, Dis Ticaret alaninda calisma yapmaktir, Dis Ticaret alaninda yuksek lisans yapmis olmak degildir.

ran

Doçent
Bakin ustte DEU'nun linki paylasilmis, oradaki tanim her seyi ozetliyor aslinda. "Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Anabilim Dalına bağlı Dış Ticaret Tezli Yüksek Lisans Programı" Ilanda aranan sart tam olarak budur. Ogrenci belgenizle veya baska bir sekilde "Dis Ticaret Tezli Yuksek Lisans Programi"nda okudugunuzu ispatlarsaniz ilan sartini karsilamis olursunuz. Ilandaki "alan" ibaresinden kasit budur.

Eger kastedilen bu olmasaydi, ustte de belirtildigi gibi ilan "Dis Ticaret alaninda calisma yapmis olmak" seklinde cikardi. Dis Ticaret uzerine tez yapmak, Dis Ticaret alaninda calisma yapmaktir, Dis Ticaret alaninda yuksek lisans yapmis olmak degildir.

Açıklama için teşekkürler. YÖK Tezden dediğinize örnek bir tez gösterebilir misiniz ? Ben aradım ama bulamadım. Hangi üniversitelerin hangi ABD mezunları bu kategoriye giriyormuş merak ettim açıkçası.

Bir de dikkatimi bir şey çekti: arkadaşın verdiği ders kataloğunda "Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Anabilim Dalı" yazıyor. SBE'nin sitesinde programlar menüsü altında "Uluslararası İşletmecilik" yazıyor. Ancak, YÖK Tezde katalogdaki gibi bir ABD yok. "Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Anabilim Dalı" var.

Bir kez daha sosyal bilimci olmadığıma sevindim. Ne kadar karışık bir yapınız var. :))

finduilas

Profesör
YOK Tez Merkezinde veri olup olmamasi neden bu kadar onemli anlayamadim, acikcasi orayla hic isim olmadi bugune kadar, dolayisiyla icinde ne olup olmadigiyla ilgili bilgim yok.

ran

Doçent
YOK Tez Merkezinde veri olup olmamasi neden bu kadar onemli anlayamadim, acikcasi orayla hic isim olmadi bugune kadar, dolayisiyla icinde ne olup olmadigiyla ilgili bilgim yok.

Türkiye'deki bir üniversitede x alanda tez yapıldıysa orada vardır. Bu yüzden önemli. 1-2 üniversite kendilerinden dış ticaret diye yüksek lisans programı oluşturmuş olabilir. Bunu yasal olarak nereye "bağlamışlar" merak ettim. Neyse, cevabını almış oldum en azından. Tekrar teşekkürler.

A

Akademik Forum

Guest
Hocam, İşletme ABD Başkanlığına başvur, danışman hocaninda imzalayacagi bir evrakla bunu enstitüye gönderiyor. Enstitüde "İŞLETME ABD - Dış Ticaret Alaninda Yüksek lisans yapmıştır" şeklinde bir yazı veriyor sana.
Genelde Abd/Alan sorunu taşra üniversitelerinde lisansustu eğitim alanlarin başına geldiği için, konuyu biliyorum.
Alacağınız yazı gerekirse mahkemede dahi kazanmanizi sağlar

gunes26

Öğrenci
yazdığım ilan şartında eksiklik yok. ilanda lisans ile ilgili ifade yok DIŞ TİCARET ALANINDA YÜKSEK LİSANS YAPMIŞ OLMAK ifadesi. yer almaktadır. Dış ticaret ana bilim diye bir ana bilim dalının herhangi bir üniversite tarafından kurulması buraki ilanda yer alan dış ticaret alanı ifadesini bence anabilim dalı yapmaz.
Bugun işletme anabilm dalı altında dış ticaret, lojistik, bankacılık, sigortacılık, muhasebe, pazarlama, yönetim organızasyon gibi alanların olduğu aşikardır. Alan demek çalışma alanı demektir. Doçentlik atamalarında ne diyo mesala bankacılık alanında çalışmış olmak bu ifade ne demek banakcılık alanında makaleleri bulunması demek. veya yrd doç atamasında ilan da ne diyor muhasebe ve vergi uygulamaları alanlarında çalışmalar yapmış olmak diyor.

biophysics

Öğrenci
yazdığım ilan şartında eksiklik yok. ilanda lisans ile ilgili ifade yok DIŞ TİCARET ALANINDA YÜKSEK LİSANS YAPMIŞ OLMAK ifadesi. yer almaktadır. Dış ticaret ana bilim diye bir ana bilim dalının herhangi bir üniversite tarafından kurulması buraki ilanda yer alan dış ticaret alanı ifadesini bence anabilim dalı yapmaz.
Bugun işletme anabilm dalı altında dış ticaret, lojistik, bankacılık, sigortacılık, muhasebe, pazarlama, yönetim organızasyon gibi alanların olduğu aşikardır. Alan demek çalışma alanı demektir. Doçentlik atamalarında ne diyo mesala bankacılık alanında çalışmış olmak bu ifade ne demek banakcılık alanında makaleleri bulunması demek. veya yrd doç atamasında ilan da ne diyor muhasebe ve vergi uygulamaları alanlarında çalışmalar yapmış olmak diyor.

Siz yine davanızı açın ama benim görüşüm kaybedersiniz, çünkü haklı değilsiniz. Dış Ticaret alanında yüksek lisans yapmanız gerekirdi siz İşletme alanında yapmışsınız

finduilas

Profesör

Kendiniz söylüyorsunuz, "Bankacılık alanında çalışmış olmak" diyor, evet o ifade sizin dediğiniz anlama geliyor. Ama sizin ilanınızda "... alanında yüksek lisans yapmış olmak" diyor, "çalışmış olmak" demiyor. "Yüksek lisans yapmış olmak" ifadesi de sizin o anabilim dalında ya da o bilim dalında yüksek lisans yapmanız gerektiği anlamına geliyor.

ÖYP ilanlarını da incelerseniz onlarda da aynı durum olduğunu, hatta YÖK"ün, "İlanda geçen alan ifadesi, kadronun açıldığı bölüm/anabilim dalı olarak değerlendirilir." şeklinde açıklama yaptığını görebilirsiniz.

Ekleme: Bir önceki sayfada belirtilen "İşletme Anabilim Dalı Dış Ticaret Alanında yüksek lisans yapmıştır." yazısını alabilirseniz enstitünüzden, o zaman haklı olursunuz. Alamazsanız haklı değilsiniz maalesef.

Son düzenleme:

gunes26

Öğrenci
Oyp fakultelere atama yapar fakultedeki bolumlerin AMA bilin dallati var haklusiniz myo her program in ana bilim dali yoktur. Smdi atama yapilan program in ana bilim dali yoksa NE olacak mevzu o zaten

finduilas

Profesör
Oyp fakultelere atama yapar fakultedeki bolumlerin AMA bilin dallati var haklusiniz myo her program in ana bilim dali yoktur. Smdi atama yapilan program in ana bilim dali yoksa NE olacak mevzu o zaten
MYOda anabilim dali olup olmamasinin bir onemi yok. Siz ilan sartini karsilamiyorsunuz, durum bundan ibaret.