Nakilde Geliştirme Ödeneği

• Konbuyu başlatan ekaraca1989
  • Başlangıç tarihi
E

ekaraca1989

Guest
mesela ben öyp ile bir üniversiteyi kazandım baska bir yerde 35.maddeyle gittiğim üniversitede yuksege basladım gelıstırme odenegını alabılıyormuyum

erdek

Öğrenci
büyük üniversitelerde yüksek doktora yapacağın için geliştirme ödeneği olmaz. olsada çok az olur. doğuda maşallah 900 lirayı buluo ve bence bu çok haksızlık, batıda hayat daha pahalı. özendirmeyi teşvik edici başka yöntemler bulunmalı..

kaze

Doçent
büyük üniversitelerde yüksek doktora yapacağın için geliştirme ödeneği olmaz. olsada çok az olur. doğuda maşallah 900 lirayı buluo ve bence bu çok haksızlık, batıda hayat daha pahalı. özendirmeyi teşvik edici başka yöntemler bulunmalı..

mesala hocam ne olabilir size paranın dışında ne werilirse o ünileri tercih edersiniz?

Mr December

Baş Editör
Doğuda da hayat o kadar ucuz değil artı batıda bulabildiğin evleri doğuda bulamıyorsun! ankarada 300 liraya kalacağın evi doğuda 600 liraya buluyorsun! Artı doğuda o kadar kolay ısınamıyorsun.

thimsel

Öğrenci
lütfen artık bırakın bu klişe sözleri :) para ile akademisyenlik kelimeleri bir araya geldiğinde direk ''akademisyen olacaklar para için olmasın'' sözünü bence gereğinden fazla duymaya başladık ve bu akademisyenlere de büyük haksızlık. Tabi ki parası için akademisyen olunmaz;zaten, parasını düşünen de akademisyen olmaz.1.800 için akademisyen olmaya can atanlar varsa gerçekten helal olsun derim o arkadaşlara. Bunun dışında, akademisyenlerin de çok daha iyi maddi şartlara sahip olması şart. Ömrünü kitaplarla geçiren arkadaşlar iyi maddi imkanlara sahip olmadan neyin araştırmasını nasıl yapabilir ki?Evinizde sadece 200-300 kitaplık bir kütüphane bile oluşturmaya kalksanız düşünün ne kadar paraya ihtiyacınız olacak. O yüzden;evet, akademisyenliğin gerekirse sadece sahip olduğu maddi imkanlar açısından bile ilgi çekecek hale getirilmesi tüm akademisyen ve akademisyen adayı arkadaşlar için çok gerekli. Umarım akademisyen arkadaşlar gerçek anlamda, ''parası için akademisyen olmak isteyen varsa hiç olmasın.'' denmeyi hakedecek imkanlara kavuşurlar..

E

ekaraca1989

Guest
haklısınız yakında akademisyenlik bedava olsun diyecekler.milletvekili sekreteri bile 3bin alırken para için akademisyen olmayın diyenlere sasırıyorum.yani yüksek maaşı haketmiyorlar mı.

Salih06

Öğrenci
Toplum olarak kendimizi kandırmayı gerçekten iyi biliyoruz. 10-15 sene öncesine kadar araştırma görevliliği ve akademisyenliğe bu kadar talep var mıydı diye soru sorulursa sanırım hayır yanıtı verecek birçok insan vardır. Bu da demek oluyor ki genç nüfusta yaşanan işsizlik ve özel sektörde çalışma şartlarının kötüleşmesi ve ağırlaşması akademisyenliğe ilgiyi artırmıştır. Birdenbire herkesin bilim aşkı kabarmış değildir. İstisnalar elbette vardır ama istisna kaideyi bozmaz...

majestic23

Öğrenci

Doğu'da geliştirme ödeneğinin yüksek olması batidakine haksızlıkta siz de doğuyu tercih edin.. Hem daha düşük puanla girebilirsiniz. Yok tercih etmem dıyorsanız birakin da tercih edene fazla para versinler

turabe

Doçent
Doğu'da geliştirme ödeneğinin yüksek olması batidakine haksızlıkta siz de doğuyu tercih edin.. Hem daha düşük puanla girebilirsiniz. Yok tercih etmem dıyorsanız birakin da tercih edene fazla para versinler
kesinlikle katılıyorum. büyük üniversitelerdeki arş. gör.ler öyplilere verilecek olan ödeneği duyunca "biz yıllardır arş. gör.üz bize bir kuruş bile veren olmadı" diye isyana başladılar. "hadi seni de doğuya gönderelim sana da ödenek verelim" desen ona kimse yanaşmaz.

novgorod

Araştırma Görevlisi
Araştırma görevlisi maaşlarında elbette artış olmalıdır, "bilim"i ağızlara sakız edip de akademisyenlerin karın tokluğuna çalışması beklenemez. Bir sempozyuma gidiyorsunuz o ay sıkışıyorsunuz. Şayet yolluklu-yevmiyeli gidiyorsanız sonradan yapılıyor ödemesi ve sadece yol parası ile 1 günlük yemek parası ödeniyor. Katılım ücreti, konaklama... vs. size ait. Ancak durumu doğudaki arkadaşların ödenekleri üzerinden yorumlamayalım lütfen. Evet, batıda hayat daha pahalı olabilir ama onlar da Ağrı'da, Iğdır'da, Batman'da zor şartlarda çalışıyorlar. Bazılarımız puanımız yetse de tercih etmedik oraları, neden, çünkü orada yaşamak zor geldi. O kadar eziyete bir zahmet ödenekleri de oluversin arkadaşlarımızın. Yoksa memleketi orada olanlar dışında, kimse doğuya gitmek istemeyecek.

chekirdek41

Öğrenci
Arkadaşlar merak etmeyin. doğuda da çoğu fakültededeki arkadaşlarınızda alamıyor ödeneklerini çünkü öğretim üyesi olmadığı için fakültelerde öğrenci alımı yapılamıyor bunun sonucu olarak ta geliştirme ödeneği ödenmiyor. örnek olarak ben batman ünv bir arş gör olarak üniversitemizde 4 fakülte var sadece 2 fakkülte geliştirme ödeneğinden yararlanabiliyor. güzel sanatlar ve teknoloji fakültelerinde öğrenci olmadığı için gel. ödeneği de yok. çok acaip bir durumdur. geliş. ödeneği alan bir arş. gör. ödenek almayan bir yrd doç. daha fazla maaş alıyor (ek dersler hariç) velhasılı biz neden batıda alamıyoruz veya hayat batıda çok pahalı diyen arkadaşlar durumu tam olark bilsinler. ayrıca doğuda ki arkadşlar (öyp olmayanlar) yüksek veya doktoralarını yakın illerdeki eski ünv yaptıkları için bir de yol ve zman kayıpları var bunlarıda düşünelim. Selametle

senay1

Öğrenci
geliştirme ödeneği

merhaba arkadaşlar, AĞRI ünv. okutmanlık başvurusunda bulunacağım. ancak bazı konularda bilgim yok. öğrenmek istedim ama bu konuda verilen bilgilerde tatmin edici değil malesef. ünv. geliştirme ödeneği oran olarak belirli. AĞRI ünv. %500 ancak tl olarak kaça denk geliyor. okutmanlar için bu oran ne kadar? telefonla sordum farklı farklı cevaplar verildi.
1- 50 tl
2 - 550 tl
3 - okutmanların ödeneği % 250
4 - 400 tl diye bilgiler verildi. ben 800 tl civarında biliyorum ancak söylenenler çok farklı. bu konuda net bilgisi olan var mı acaba? teşekkürler