"Mezuniyet" notum yok ki!?

aydın türk

Öğrenci
Merhabalar,

Öncelikle bu soru daha önce sorulmuş ve cevaplanmışsa kusura bakmayınız. Gayret etmeme rağmen bulamadım...

Sorum: ÖYP programına lisans eğitiminden mezun olanların ve "mezun olabilecek durumda" olanların katılabileceğini biliyorum.

Ben son sınıf öğrencisiyim. 11 Temmuz'da başvurular sona erecek. Okuduğum lisans programının akademik takvimi 15 Temmuz'da bitiyor. Notların kesin olarak belirlenmesi, buna göre mezun olup olamayacağımız ancak ağustos başı gibi kesin olarak belirlenecektir. Şuan transkripimdeki değer değişecektir...

Bununla birlikte sisteme giriş yapmak, ÖYP puanını hesaplamak için "mezuniyet notu" isteniyor. Duyuruda bu puan "genel not ortalaması" şeklinde de geçmiş.

Bu durumda -sanırım- mevcut not ortalamamı sisteme girmem gerekecek? Doğru mudur?

Ayrıca yalan beyana karşı bazı yaptırımlar uygulanacağından bahsedilmiş. Oysa henüz ne mezuniyet ortalamam ne de mezun olup olamayacağım belli değil. Ben bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim?

Şimdiden teşekkür ederim.

gülay

Öğrenci
Merhabalar,

Öncelikle bu soru daha önce sorulmuş ve cevaplanmışsa kusura bakmayınız. Gayret etmeme rağmen bulamadım...

Sorum: ÖYP programına lisans eğitiminden mezun olanların ve "mezun olabilecek durumda" olanların katılabileceğini biliyorum.

Ben son sınıf öğrencisiyim. 11 Temmuz'da başvurular sona erecek. Okuduğum lisans programının akademik takvimi 15 Temmuz'da bitiyor. Notların kesin olarak belirlenmesi, buna göre mezun olup olamayacağımız ancak ağustos başı gibi kesin olarak belirlenecektir. Şuan transkripimdeki değer değişecektir...

Bununla birlikte sisteme giriş yapmak, ÖYP puanını hesaplamak için "mezuniyet notu" isteniyor. Duyuruda bu puan "genel not ortalaması" şeklinde de geçmiş.

Bu durumda -sanırım- mevcut not ortalamamı sisteme girmem gerekecek? Doğru mudur?

Ayrıca yalan beyana karşı bazı yaptırımlar uygulanacağından bahsedilmiş. Oysa henüz ne mezuniyet ortalamam ne de mezun olup olamayacağım belli değil. Ben bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim?

Şimdiden teşekkür ederim.

hatırladığıma göre sen başvuru yapamıyorsun aydın hocam ne yazıkki 11 temmuza kadar mezun olamadığın için bu haktan mahrum olmuş oluyorsun. sen yine e yökü ara istersen tabiii cevap verirlerse...

aydın türk

Öğrenci
Kötü haber :)

Teşekkür ederim...

Hayırlısı bakalım, ben en kısa zamanda arayacağım. Yine de bu konuda başka bilgisi-tecrübesi olan arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim.

oyp-gmz

Öğrenci
Aydın Hocam, emin olmamakla birlikte başvurabileceğinizi düşünüyorum çünkü sene ortasında yapılan alımda henüz mezun olmak için 1 dönemi kalanlar başvurabiliyordu.ben başvuruyu kaçırdım o dönemde.Benim de son dönem notum henüz belli değil çünkü ben de birkaç gün sonra mezun oluyorum inşallah ama başvuruyu kaçırmam diye düşünüyorum.Tabi sizinki biraz daha farklı yine de yök ü arayın isterseniz.sadece bilgimi paylaşmak istedim..

ninjaers

Öğrenci
benim lisans not ortalamam 100lük sistemde 78,680 ve 4lük sistemde 2,86 öyp başvurusu sırasında hangisini yazmam gerek. yök ün sayfasından indirdiğim çizelgede 4lük sistemdeki 2,86 notun karşılığı 73 küsürlü birşeydi. başvuruda hangisini yazmalıyım. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

azraeltr

Doçent
benim lisans not ortalamam 100lük sistemde 78,680 ve 4lük sistemde 2,86 öyp başvurusu sırasında hangisini yazmam gerek. yök ün sayfasından indirdiğim çizelgede 4lük sistemdeki 2,86 notun karşılığı 73 küsürlü birşeydi. başvuruda hangisini yazmalıyım. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Transkriptte her ikisi de yazıyorsa, 2.86 nın yök karşılığı olan 73 küsür ü kullanacaksınız. Eğer transkriptte sadece 76.680 yazıyorsa da bu notu kullanacaksınız. Ama sanırım sizin transkriptte her ikisi de yazıyor, o yüzden 73 küsürü kullanacaksınız hocam.

bahadır

Öğrenci
istanbul üniv sanırım :) aynı durum bende de var. finalde tüm dersleri vereceksin harfler yazacak sende hesaplayıp mezuniyet notunu gireceksin eğer büt kalırsa o zaman basvuramıyoruz ne yazıkkı ama istersen bir de yökü ara bildiğim böyle

azraeltr

Doçent
istanbul üniv sanırım :) aynı durum bende de var. finalde tüm dersleri vereceksin harfler yazacak sende hesaplayıp mezuniyet notunu gireceksin eğer büt kalırsa o zaman basvuramıyoruz ne yazıkkı ama istersen bir de yökü ara bildiğim böyle

Bildiğiniz doğru, en son notunuzu kesin olarak 11 temmuz a kadar bilirseniz başvuru yapabilirsiniz. Aksi takdirde 0,01 lik bir yanlış bile ceza almanıza ve yök tarafından yerleştirilseniz dahi atamanızın yapılmamasına neden olacaktır. Birde yanlış beyandan dolayı 1 yıl tercih yapamama cezası alırsınız.