Makalelerim hakkında (Google Scholar ve dergiler)

Torlakovski

Öğrenci
Merhabalar.
Sosyoloji bölümü 2. Sınıf öğrencisiyim. İleride akademik bir kariyer istediğim ve bölümüme son derece bağlı olduğum için araştırmalar yapıp makaleler yazıyorum. Şuan Google Scholar tarafından indexlenen 2 makalem var. 1 tane makalemde ingilizce öz kısmı olmadığı için indexlenmedi. Yani toplamda 3 makalem var. Daha lisans düzeyinde olduğum için bu makalelere güvensem dahi dergilere atmayı düşünmüyorum. Yüksek lisans seviyesine geldiğim zaman yeni yazdığım makaleleri atmayı planlıyorum. Sizce lisans seviyesi bitene kadar ortalama 10 makale yazsam ve
sadece Google Scholar tarafindan indexlense faydalı olur mu? bu makaleleri illa dergilere atmam mı gerekiyor? Mülakatlarda Google Scholar'da 10 makalem var demek sizce lisans öğrencisi için bir başarı mıdır? Biraz karışık oldu kusura bakmayın.

Umut Bahadır

Öğrenci
Merhabalar.
Sosyoloji bölümü 2. Sınıf öğrencisiyim. İleride akademik bir kariyer istediğim ve bölümüme son derece bağlı olduğum için araştırmalar yapıp makaleler yazıyorum. Şuan Google Scholar tarafından indexlenen 2 makalem var. 1 tane makalemde ingilizce öz kısmı olmadığı için indexlenmedi. Yani toplamda 3 makalem var. Daha lisans düzeyinde olduğum için bu makalelere güvensem dahi dergilere atmayı düşünmüyorum. Yüksek lisans seviyesine geldiğim zaman yeni yazdığım makaleleri atmayı planlıyorum. Sizce lisans seviyesi bitene kadar ortalama 10 makale yazsam ve
sadece Google Scholar tarafindan indexlense faydalı olur mu? bu makaleleri illa dergilere atmam mı gerekiyor? Mülakatlarda Google Scholar'da 10 makalem var demek sizce lisans öğrencisi için bir başarı mıdır? Biraz karışık oldu kusura bakmayın.

Henüz bir lisans öğrenicisi olarak gelecekteki mesleğine olan tutkunu ve ilgini takdir ettim. Makale konusuna gelecek olursak, öncelikle bir metnin bilimsel bir makale niteliği taşıyabilmesi için birtakım koşulları sağlaması gerekir. Makaleler genellikle Giriş, Materyal, Yöntem, Tartışma ve Sonuç bölümlerinden oluşur.

1- Yazmış olduğun 3 adet metinde bu bölümler yer alıyor mu?

Devam ediyorum. Makalelerde en önemli bölümlerden birisi ulaşmış olduğun sonuçlara hangi bilimsel yöntemleri kullanarak ulaştığını gösteren Yöntem bölümüdür.

2- Yazmış olduğun metinlerde hangi bilimsel metodları kullandın? Verileri nereden ve nasıl elde ettin? Bunları yaparken referans verdin mi? v.s v.s

Özetle, bilimsel nitelikte özgün bir makale yazabilmek oldukça uzun bir süreçtir. Sadece kullanılacak olan verileri elde edebilmek bile başlı başına ayrı bir planlama ve zaman gerektirir. Sevgili [MENTION=107856]Torlakovski[/MENTION], üzülerek belirtmem gerekir ki yazmış olduğun metinlerinin Google Scholar tarafından taranması bu metinlerin akademik bir makale olduğunu malasef belirtmiyor. Bu metinler şuanlık senin kişisel görüşlerini belirttiğin birer yazı dizisi veya ''deneme'' olarak değerlendirebilir. Araştırma tutkunu kaybetmemen dileği ile bilimle kal..