Kampüs Dışı Veritabanı Kullanımı

Chemist2959

Öğrenci
Sürekli üniversitede olamıyorum bu yüzden akademik makalelere kampüs dışı ulaşım için e-posta aldım birde proxy ayalarının değişmesi gerekiyormuş.. 1.sorum bu e-postayla mı makale indirecem özellikle sciendirect gibi yerlerden..?2.sorum bu durum yasal mıdır yani kampüs dışından okulun bana verdiği e-postayla makale indirmenin bir sakıncası herhangi riski varmıdır...?ve son olarak ncbi sitesinden makale indirimi nasıl yapılıyor...?

Gamze

Administrator
Sürekli üniversitede olamıyorum bu yüzden akademik makalelere kampüs dışı ulaşım için e-posta aldım birde proxy ayalarının değişmesi gerekiyormuş.. 1.sorum bu e-postayla mı makale indirecem özellikle sciendirect gibi yerlerden..?2.sorum bu durum yasal mıdır yani kampüs dışından okulun bana verdiği e-postayla makale indirmenin bir sakıncası herhangi riski varmıdır...?ve son olarak ncbi sitesinden makale indirimi nasıl yapılıyor...?

proxy ayarları yasaldır. İllegal bir durum yoktur. Bu ayarların nasıl yapıldığını okulunuzun internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Google üzerinden 'x üniversitesi proxy ayarları' diye aratırsanız okulunuzun proxy ayarlarını nasıl yapıldığını anlatan sayfasını bulabilirsiniz. Proxy ayarlarını yaptıktan sonra okulunuzun anlaşması olduğu tüm makale sitelerinden makale indirebilirsiniz.