Kadro açılmadan atama yapılması

Hukukcu13

Öğrenci
Herkese merhaba,

Bir süredir takip ettiğim bir fakültede ilginç bir şekilde tek bir araştırma görevlisi görünüyor. Bu üniversiteyle ilgili ilanları da takip ettiğim için biliyorum ki söz konusu anabilim dalında bir kadro açılmadı ancak hem fakültenin sayfasında hem de yök akademikte bu kişi kadroda görünüyor.
Fakülte yeni açıldığı için kendisi dışında hiç kimse görünmüyor ve takibi de kolay oluyor bu nedenle :)

Bu nasıl mümkün olabilir? Kadro gözümden kaçtı diyeceğim ama her gece resmi gazeteyi kontrol eden biriyim, hatta özellikle ilan.gov.tr'den geçmiş ilanlara baktım ama bu konuyla ilgili tek bir ilan göremedim. :)

Bilgisi veya tecrübesi olan var mı bu konuyla ilgili?

xxxaaa

Öğrenci
Hocam 35 ile görevlendirmeyle gelmiş olabilir mi acaba başka bir üniversiteden ya da başka bir bilim anabilim dalından geçmiş de olabilir. Başka bir şey aklıma gelmiyor çünkü biri alınacaksa mecburen ilana çıkmak zorunda dediğiniz gibi

Hukukcu13

Öğrenci
İlgili üniversitede söz konusu anabilim dalıyla ilişkili pek bir bölüm yok aslında. 35 olması da pek mümkün görünmedi, açılan kadrodaki tek akademisyen olduğu için. Ne öğrencisi var ne de yüksek lisans-doktora imkanı.
Kişinin akademik geçmişine dair de hiçbir bilgi yok. Yaptığım araştırmada sadece yüksek lisans mezunu olduğunu tespit edebildim. YLSY de olamaz kanımca çünkü fakülte açılalı zaten birkaç ay oldu.
Çözemedim bir türlü.

finduilas

Profesör
İlgili üniversitede söz konusu anabilim dalıyla ilişkili pek bir bölüm yok aslında. 35 olması da pek mümkün görünmedi, açılan kadrodaki tek akademisyen olduğu için. Ne öğrencisi var ne de yüksek lisans-doktora imkanı.
Kişinin akademik geçmişine dair de hiçbir bilgi yok. Yaptığım araştırmada sadece yüksek lisans mezunu olduğunu tespit edebildim. YLSY de olamaz kanımca çünkü fakülte açılalı zaten birkaç ay oldu.
Çözemedim bir türlü.

YLSY bursiyeri olmasinin fakultenin acilmasiyla ilgisi yok yalniz. Henuz acilmamis bolumler de kontenjan acabiliyor.

Hukukcu13

Öğrenci
Peki YLSY bursiyerleri döndüklerinde araştırma görevlisi olarak atanabiliyorlar mı? Araştırdığım kadarıyla bu kişi yüksek lisansını Türkiye'de yapmış fakat sonrasıyla ilgili bir bilgim yok. Bu durumda YLSY kapsamında yurt dışında tekrar yüksek lisans yapıp mı dönmesi gerekecek bu durumun söz konusu olabilmesi için? Ya da doktorasını bitirdikten sonra döndüğünde bu kişiler araştırma görevlisi kadrosuna da atanabiliyorlar mı?

moonbless

Öğrenci
YLSY bursiyerleri eskiden döndüklerinde 33a'lı araştırma görevlisi olarak atanıyorlardı ancak artık 33a kalktığı için ve 50d'de eğitim şartı olduğundan doktora mezunu bile olsa dönen bursiyerleri öğretim görevlisi kadrosuna atıyorlar fakültelerde bile çünkü zorunlu hizmeti var 50d olamazlar. Bahsedildiği gibi 35. madde ile gelmiş olabilir, emin değilim ama eş durumu vs. ile üniversiteye gelme ihtimali olur mu. Ayrıca kapatılan bölümlerin kadrosundakiler yakın başka bölümlere geçirilebiliyor rektörlük tarafından. Yine benzer şekilde kurumun başka bir birimine atanması gerekiyorken kadro olmaması gibi nedenlerle boştaki bu kadroya atamış olabilirler. Öncelikli alan kadrosuyla almış olabilirler derdim ama doktora eğitimi yok bölümün diyorsunuz.

finduilas

Profesör
Peki YLSY bursiyerleri döndüklerinde araştırma görevlisi olarak atanabiliyorlar mı? Araştırdığım kadarıyla bu kişi yüksek lisansını Türkiye'de yapmış fakat sonrasıyla ilgili bir bilgim yok. Bu durumda YLSY kapsamında yurt dışında tekrar yüksek lisans yapıp mı dönmesi gerekecek bu durumun söz konusu olabilmesi için? Ya da doktorasını bitirdikten sonra döndüğünde bu kişiler araştırma görevlisi kadrosuna da atanabiliyorlar mı?

Hayir, arastirma gorevlisi olarak atanamiyorlar, eger arastirma gorevlisi ise YLSY bursiyeri olamaz evet. Muhtemelen baska bolumden gorevlendirme ile gelmistir.

Hukukcu13

Öğrenci
Biraz daha araştırma yaptım ve öğrendiğim kadarıyla bu kişi KHK ile açığa alınmış veya ihraç edilmiş. Sanıyorum ki şimdi göreve iade edilmiş ama daha önce görev yaptığı üniversiteye değil, başka bir üniversiteye ataması yapılmış.
Bu durumda ilan açılmamış ama yeni açılan bir fakülteye atamasını yapmışlar. Kafamdaki soru işaretleri şimdi çözüldü, aydınlandım. :)