Dilbilgisi It is absurd that women _________be paid less thant men for doing the same work.

ceaser20055

Öğrenci
It is absurd that women _________be paid less thant men for doing the same work.

a)should b)would rather c)would d)are able to

doğru şık ve açıklamasını yapabilirmisiniz?

irmcskn

Ordinaryüs Profesör Doktor
Should diye düşünürdüm. Kadınlar kendileri değil verilen maaşlar o şekilde. "Kadınların aynı işi yapan erkeklerden daha az maaş almaları saçmalıktır."

B

baklava

Guest
doğru cevap bence should çünkü be paid le devam ediyor cümle pasif modal görünüyor o yüzden would rather ve be able to gider would ve should arasında kalınır bana hocam demiştiki geniş zamanda herhangi bir modal kullanacaksanız wouldu en son düşünün başka şık olmazsa genelde will pastı olarak düşünün ama olaki şıklarda would harici madal yoksa ve cevap modalsa o zaman would u düşünün demişti

sakura

Öğrenci
ama should da anlam olarak pek uymuyor sanki. cümlenin negatif anlamlı olmasıyla would un bir bağlantısı olamaz mı acaba biraz zorlama olacak ama

saithoca

Doçent
would rather olmaz mı aynı işi yapan kadınlara erkeklerden daha az ödenmesinin tercih edilmesi saçmalıktır şeklinde

"It is absurd that women SHOULD be paid less than men for doing the same work." şeklinde tamamlanması lazım, çünkü kadınların erkeklerden daha az maaş almasının gerekliliği/zorunluluğu saçma görülen şey. Sanki öyle bir kanun varmış/olması gerekirmiş gibi. Hatta şöyle bir kullanımda var:

There is no reason why you SHOULD fail the exam as long as you keep working as hard as this = Bu kadar sıkı çalıştıktan sonra sınavı geçmemen için bir neden görünmüyor.

sakura

Öğrenci
ben anlam olarak cümlenin "aynı işi yapan kadınlara erkeklerden daha fazla ödenmesi saçmalıktır" şeklinde düşünmüştüm peki cümlenin anlamı bu şekilde olsa herhalde boşluğa hiçbirşey gelmemesi gerekirdi di mi

saithoca

Doçent
ben anlam olarak cümlenin "aynı işi yapan kadınlara erkeklerden daha fazla ödenmesi saçmalıktır" şeklinde düşünmüştüm peki cümlenin anlamı bu şekilde olsa herhalde boşluğa hiçbirşey gelmemesi gerekirdi di mi

Yüklediğiniz anlam çok ilgisiz değil ancak boşluktan sonraki "BE" fiili ancak SUBJUNCTIVE yapıda boş kalabilir. Bu cümleyi SUBJUNTIVE mantıkla bakarsanız dediğiniz gibi boşluklu haliyle de doğru olur.