IELTS Eşdeğeri ve YÖK Çevirimi

lonicera88

Öğrenci
ielts sinavinda general ile gerekli puani alirsam bir sorun yasar miyim ? Oyp li arastirma gorevlisiyim ve 7 nisan benim son hakkim bende ielts ye girmeyi dusunuyorum general cok daha kolay sansim daha fazla kesin bir seyi nereden ogrene bilirim

Mr December

Baş Editör
ielts sinavinda general ile gerekli puani alirsam bir sorun yasar miyim ? Oyp li arastirma gorevlisiyim ve 7 nisan benim son hakkim bende ielts ye girmeyi dusunuyorum general cok daha kolay sansim daha fazla kesin bir seyi nereden ogrene bilirim

Diğer konuda da cevapladığım gibi sorun yaşamazsınız.
Aynı şeyleri farklı yerlerde sormayalım lütfen.

ersinyılmaz

Öğrenci
Merhaba,
Dokuz Eylül Üniversitesi'nin ÖYP sitesinde, Sıkça Sorulan Sorular bölümünde, Başarı Kriteri başlığı altında, "IELTS puanı olarak 7.0 puan" kriteri getirilmiş ve yukarısında da "bu puanı almış olan adaylar" ifadesi yer alıyor. Benim ÖYP Puanım yeterli olsa bile IELTS'den örneğin 6.0 puan almışsam geçerli olmuyor mu?
Çünkü sadece ÖYP Puanıyla yerleştirildiğimizi sanıyordum. Ayrı olarak uygulanan bir dil sınavı kriteri yoktu.
Ek olarak eşdeğerlilik tablosuna bakarsak, IELTS'te 7.0 puan demek, YDS'de 92 puan demek. bu çok yüksek bir kriter olmaz mı?
Sıkça Sorulan Sorular < buradan kontrol edilebilir.

Gamze

Administrator
Merhaba,
Dokuz Eylül Üniversitesi'nin ÖYP sitesinde, Sıkça Sorulan Sorular bölümünde, Başarı Kriteri başlığı altında, "IELTS puanı olarak 7.0 puan" kriteri getirilmiş ve yukarısında da "bu puanı almış olan adaylar" ifadesi yer alıyor. Benim ÖYP Puanım yeterli olsa bile IELTS'den örneğin 6.0 puan almışsam geçerli olmuyor mu?
Çünkü sadece ÖYP Puanıyla yerleştirildiğimizi sanıyordum. Ayrı olarak uygulanan bir dil sınavı kriteri yoktu.
Ek olarak eşdeğerlilik tablosuna bakarsak, IELTS'te 7.0 puan demek, YDS'de 92 puan demek. bu çok yüksek bir kriter olmaz mı?
Sıkça Sorulan Sorular < buradan kontrol edilebilir.

ÖYP kadroları için belirli bir dil barajı yok verilen süreler içerisinde 65 puanı geçmeniz yeterli. Lisansüstü eğitimlerde de dediğiniz gibi ÖYP puanıyla tercih yapılıyor. Ancak bazı istisnalar var. Bazı üniversiteler (ODTÜ, Boğaziçi gibi) lisansüstü eğitimleri için ayrıca kriterler belirliyorlar. Bu özel şartları sağlamadığınız durumlarda o üniversitelerde lisansüstü eğitime başvuramıyorsunuz. Dokuz Eylül Üniversitesi de dil barajı koyan üniversitelerden biri. Lisansüstü eğitimleri için bu barajı geçmelisiniz. Zaten soru olarak ''Yüksek lisans/Doktora programlarına başvuru için hangi İngilizce sınavları kabul ediliyor ve bu puanlar kaç olmalı?'' şeklinde sorulmuş orda da.

Lisansüstü eğitimi Dokuz Eylül'de almak için dilden onların şartlarını yerine getirmelisiniz.

ersinyılmaz

Öğrenci
Anladığım kadarıyla atanmamda sorun yok ama Dokuz Eylül'de lisansüstü eğitim yapabilmem için bu şartı yerine getirmem gerek. Çok teşekkürler.

medre

Öğrenci
nazmi hocam acil cevap bekliyorum sizden ielts general puanımı kullanarak atandım ancak bugün ösymyi aradım sadece academic modülü kabul ediyoruz dediler ne yapmam lazım

Hocam merakımı mazur görün ama IELTS'e girmeyi düşünüp akademik mi genel mi diye kararsız kalanlar için ( bu kişi bizzat ben oluyorum :stung: ) soruyorum da atama durumunuz noldu acaba sıkıntı çıktı mı yoksa atama yapıldı mı ?

braveheart34

Öğrenci
Merhabalar. sorununuz hakkında size sorum olacaktı. Bende ielts sınavına girmeyi düşünüyorum ama genel olanı akademik olana göre daha kolay. Öyp atamanız onaylandı mı diye sorucaktım? İELTS genel puanı ile atamada sorun çıkmadıysa ben de akademik sınavına girmektense genel sınavına girecegim.

Evet arkadaşım hiç bi sorun çıkmadı genel ile atanabilirsiniz. Ancak ben academic modulün daha kolay ( yani daha az soruya daha çok puan veriliyor) bi sistemini olduğunu öğrendim british council bünyesinde çalışan bi hocadan o yüzden önümüzdeki günlerde ielts academic için başvuru yapıcam

- - - Güncellendi - - -

Şaka yapıyorum hocam biz hiç bir şeyi karşılıklı yapmadık :) İllerde buluşmalarımız oluyor yakında eskişehir ve istanbul olacak yeni atanan arkadaşlarımızla görüşmek tanışmak için o zaman bir kahvenizi içerim ;)

Nazmi hocam göreve başladım her şey için çok teşekkürler. Allah sizden razı olsun. Sizden Vahdet hocamdan, sidneh'den diğer tüm editörlerden ve yardımcı olan arkadaşlardan. Şunu söylemeden geçemiycem malesef malesef memurlar hiç bi iş yapmıyor bi çok devlet dairesindeki gibi o yüzden buraya bakınca akademikpersonel.org, öyp facebook sayfası, öyp-der vs. benzeri akademik kuruluşlar, kuruluşlar diyorum çünkü yökten çok çok daha mantıklı açıklamalar yapıp çok çok daha mantıklı işler yapıyolar o yüzden her şey için teşekkür ediyorum

Harunhull

Öğrenci
Hocam Merhaba,
Ben bu yıl öyp yi düşünüyorum. Benim A1 den C1 e kadar city & guilds den uluslararası ESOL sertifikalarım var. C1'in denkliği 95. Şimdi bunun denkliğini onaylatıyormuyuz bir yerden yoksa direk atandığımız universiteye böylecemi götürüyoruz?
Teşekkürler