İcapçı veteriner hekimlik

Arkadaşlar konu hakkında bilgisi olan bana yardımcı olursa sevinirim.
Ben Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalında 2016 yılından bu yana araştırma görevlisiyim. Fakültemize bağlı Hayvan Hastanesinde ben ve anabilim dalımızda görevli diğer iki araştırma görevlisi mesai saatleri içerisinde gelen hayvanların gerekli muayene ve tedavilerini yapıyoruz. Mesai saatleri dışında ise birer haftalık periyotlar ile sıra ile birimiz icapçı hekim olarak görevlendiriliyoruz. Yani icapçı olduğumuz hafta 7 gün/24 saat ne zaman hasta gelirse hastaneye çağrılıyoruz. Mesai saatleri dışında hastaneye hayvan getirildiğinde görevli memur tarafından telefon ile çağrılıyoruz. Yani icapçı olduğumuz hafta aklımız ve kulağımız sürekli telefonda olduğu için herhangi bir sosyal aktivite yapamıyoruz, akademik çalışmalarımıza odaklanamıyoruz, hatta uyurken bile rahat olamıyoruz ve dinlenemiyoruz.
Her bir araştırma görevlisi aylık olarak yaklaşık 200 saat (hatta bazı durumlarda 300 saat) icap nöbeti tutuyor. Tuttuğumuz icap nöbetlerinin karşılığı olarak hiçbir şekilde izin verilmiyor. İcap nöbeti süresine veya saatine göre ücret ödenmiyor. Yalnızca muayene ettiğimiz hayvandan alınan muayene ücretinin %40'ı (bu ücretten %18'lik KDV kesintisi yapıldıktan sonra) bize ödeniyor. Yaklaşık olarak muayene ettiğimiz hayvan başına 40-45 TL bize geri ödeniyor. Ancak bazen muayene makbuzu kesecek görevli memur olmadığı için muayene ücreti alınmıyor ve dolayısı ile 0 TL alıyoruz. Kısacası aldığımız ücret cüzi bir miktar ve çok daha fazlası bile veriliyor olsaydı yine de icaba gelmek istemezdim.
Ayrıca icaba geliş gidişlerde mecburen şahsi aracımızı kullanıyoruz çünkü kurum tarafından bize herhangi bir şekilde ulaşım aracı sağlanmıyor veya ulaşım için herhangi bir ödeme kesinlikle yapılmıyor.
Bize hiçbir zaman icaba gelmek isteyip istemediğimiz sorulmadı ve icaplara gelmemizin zorunlu olduğu söylendiği için mecburiyetten dolayı çağrıldığımız her hasta için resmi tatiller de dahil 7/24 gelmek zorunda kaldık. Bırakın icaba gitmemeyi, birbirimizin yerine icaba gittiğimizde bile başhekim tarafından defalarca soruşturma açılmakla tehdit edildik. Hastanemizde görevli çoğu (muhtemelen bütün) araştırma görevlisi arkadaşlar bu durumdan şikayetçi ve kendi isteği ile değil mecburiyetten geliyor. Ancak mobbing uygulanır korkusundan bu zamana kadar herhangi bir girişimde bulunamadık.
11.02.2021 tarihinde dekanımız ile yüz yüze görüşme talebinde bulundum ve durumu bizzat dekana anlattım. İcaba gelmemizin yasal bir gerekçesi var mı diye sordum ve madem ki icaba çağrılıyoruz o zaman yasalara göre icapçı hekimin hak ve yükümlülükleri ne ise uygulanmasını istiyorum dedim. Dekan işin yasal boyutunu bilmediğini ve araştıracağını söyledi. Dekan rektörlükten mesai dışı saatlerde çalıştırılmak için 4 veteriner hekim kadrosu istediğini ve biraz sabretmem gerektiğini söyledi. Ben de dekana bize yıllardır kadro istendiğinin söylendiğini ancak herhangi bir icraat görmediğimizi söyledim. Hastanemizin bölgedeki tek hayvan hastanesi olduğunu ve benim bir klinisyen hekim olarak fedakarlık yapmam gerektiğini ve icaba gelmem gerektiğini söyledi. Dekan konuşmamızın bir yerinde konumuz ile hiç alakası olmamasına rağmen üstü kapalı tehdit amacı ile bana ''senin doktora tezin bitmiş miydi?'' diye sordu. Ben de hayır bitmedi dedim, devamında dekan herhangi bir şey söylemedi ve asıl konumuza döndü. Sonra odasına -aynı zamanda bizim anabilim dalımızda öğretim üyesi olan- dekan yardımcısını çağırdı ve durumu anlattı.
Dekan yardımcısı zamanında kendisinin de yıllarca icaba geldiğini söyledi. Ben de ona siz geldiniz diye neden biz de gelmek zorunda olalım ki dedim ve eğer kanunlara göre icaba gelmemiz gerekiyorsa çalışma saatlerinin, ücretlerinin ve izin haklarının kanunların öngördüğü şekilde düzenlenmesini istediğimi söyledim. Yani sadece kanun neyse o uygulansın istiyorum dedim. Dekan yardımcısı bana ''beni sinirlendirme üstelik sen bizim anabilim dalımızda görevlisin neden böyle yapıyorsun?'' dedi. Benim ikna olmadığımı ve kararlı olduğumu anlayınca öyleyse bundan sonra icaba gelmek istemiyorum diye dekanlığa bir dilekçe yaz biz de değerlendirelim dedi.
12.02.2021 tarihinde dekanlığa icapçılığın yasal bir zorunluluk mu yoksa gönüllülük esasına mı bağlı olduğunu ve eğer yasal ise hangi kanun ve yönetmelikler ile belirlendiğini sordum.
24.02.2021 tarihinde dekanlıktan cevap geldi. Gelen cevapta benim asıl sorum olan ''icap yasal zorunluluk mu yoksa gönüllülük esasına mı dayalı'' sorusu yanıtlanmamış ve son derece muğlak ve çelişkili bir cevap verilmiş.
Konu hakkında bir avukat ile görüştüm ve bana icaba gitmemizin zorunlu olmadığını, gitmediğimiz takdirde dekanlığın yasal bir işlem yapamayacağını ve benim haklı olduğumu söyledi. Ancak aynı zamanda dekanlığın ileride çeşitli şekillerde baskı ve mobbing yapabileceği konusunda uyardı.
Sizce ben bu aşamada ne yapmalıyım? Dekanlığa tekrar dilekçe yazıp soruma açık ve net bir cevap verilmesini mi isteyeyim?
Bundan sonraki icaplara gitmeli miyim? Konuyu rektörlük, YÖK veya CİMER gibi daha üst makamlara mı taşıyayım?
Konuyu hangi aşamada yargıya taşımalıyım?
Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?
Aynı gün gönderdiğim dilekçemi ve gelen cevabı nasıl yükleyeceğimi bilmediğim için aşağıya kopyala-yapıştır yapıyorum.
1.dilekçem:
T.C.
FIRAT ÜNİVERSİTESİ
VETERİNER FAKÜLTESİ DEKANLIĞINA
26.02.2016 tarihinden bu yana İç Hastalıkları Anabilim Dalında araştırma görevlisi olarak çalışmaktayım. Göreve başladığım tarihten bu yana anabilim dalımızda görevli diğer araştırma görevlisi arkadaşlar ile dönüşümlü olarak mesai dışı ve hafta sonu icap nöbetlerine telefon ile çağrılmaktayız. İcap nöbetlerine gelmemizin zorunlu olduğu ve aksi halde idari yaptırımla karşılaşacağımız söylendiği için bugüne kadar çağrıldığım bütün icaplara mecburiyetten dolayı geldim. Ayrıca kurumumuz bize icap nöbetleri için herhangi bir vasıta göndermediği için bugüne kadar bütün icaplara şahsi aracımız ile gelmek zorunda kaldık.
Kurumumuzda araştırma görevlilerinin mesai dışı saatlerde icap için çağrıldığında icaba gelmeleri yasal bir zorunluluk mudur, yoksa gönüllülük esasına mı dayanmaktadır? Eğer var ise bu zorunluluk hangi yasal zemine dayanmaktadır? Kurumumuzda hangi kanun veya yönetmelik hükümlerine göre icap nöbetleri düzenlenmektedir?
Bilgi edinme kanunu çerçevesinde tarafıma yasal süre içinde yanıt verilmesini talep ediyorum.
Gereğinin yapılmasını arz ederim. 12.02.2021
2.dilekçem:
Mesai dışı ve hafta sonu icap nöbetlerine bundan sonra gelmek istemiyorum. Gereğinin yapılmasını arz ederim
Gelen cevap:
Sayın: Arş. Gör. MEHMET ÇALIŞKAN
İlgi : a) 12.02.2021 tarihli, 14914 sayılı ve "Eğitim - Öğretim İşleri (Genel)" konulu yazı
b) 12.02.2021 tarihli, 14582 sayılı ve "Eğitim - Öğretim İşleri (Genel)" konulu yazı
12.02. 2021 tarihli 2 adet dilekçeniz incelenmiş ve tek bir yanıtın tanzim edilmesinin uygun
olacağına karar verilmiştir. Öncelikle "İcap nöbetlerine gelmenizin zorunlu olduğu ve aksi takdirde idari
yaptırımla karşılaşacağınız" şeklindeki iddianız asılsızdır. Bunu en iyi sizin bilmeniz gerekir çünkü
çağrıldığınızda gitmediğiniz durumlar olmuş ancak hakkınızda herhangi bir işlem yapılmamıştır.
Hayvan hastanesindeki faaliyetleriniz aşağıdaki mevzuatlar çerçevesinde belirlenmiştir:
-2547 sayılı kanunun Madde 33, a fıkrasına göre Araştırma görevlileri, yükseköğretim
kurumlarında yapılan araştırma, inceleme ve deneylerde yardımcı olan ve yetkili organlarca verilen ilgili
diğer görevleri yapan öğretim elemanıdır. 657 sayılı devlet memurları kanununun 101. Maddesinde
(Değişik:13/02/2011-6111/105 md) "Günün 24 saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde devlet
memurlarının çalışma saat ve şekilleri kurumlarınca düzenlenir" ifadesi yer almaktadır. Ayrıca, Danıştay
8. Dairesi'nin 2014/10203 Esas, 2015/5308 sayılı kararına göre öğretim üyelerinin mesaiye devam
konusunda diğer kamu görevlileri gibi değerlendirmelerine olanak olmadığı hükmedilmiştir.
-Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki
Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununa dayanılarak hazırlanmış olan Hayvan Hastaneleri Yönetmeliğine göre
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış bir hastanedir. Bu yönetmeliğe göre hastanenin
24 saat hizmet vermesi gerekmektedir. Bilindiği gibi, Elazığ ve çevre illerin çoğunda hayvan hastanesi
bulunmamaktadır. Bu bölgelerdeki hayvan yetiştiricilerinin ve Pet hayvan sahiplerinin acil durumlarda
başvurabilecekleri ve hastane hizmeti alabilecekleri tek kurum F.Ü. Hayvan Hastanesidir. Bu hizmeti
sağlamak Veteriner Hekimliği mesleğinin bir gereğidir.
-Hayvan hastanemiz Üniversitemiz senatosu tarafından kabul edilmiş olan "Hayvan Hastanesi
İşletme Yönergesi" (Hayvan Hastanesi İşletme Yönergesi | Hayvan Hastanesi
(firat.edu.tr)) hükümlerince işletilmektedir. Bu yönergenin Personel İhtiyacı başlığı altındaki Madde 16'
da "Başhekimliğin akademik, teknik ve idari personel ihtiyacı, 2547 sayılı Kanunun 13 üncü maddesi
uyarınca, Rektör tarafından görevlendirilecek personel tarafından karşılanır" ifadesi yer
almaktadır. Madde 17. de de Hastanede faaliyetlerini sürdüren Cerrahi, Doğum ve Jinekoloji, Dölerme
ve Suni Tohumlama, ve İç Hastalıkları Anabilim Dalları başkanlarının Hayvan Hastanesi hizmetlerinin
yürütülmesi ile ilgili tüm konularda başhekime karşı sorumlu olduğu bildirilmektedir.
Bu yönergede Başhekimin görevlerinin belirlendiği 10. Madde, J bendinde de "Hastanenin acil
biriminde nöbetçi ve icapçı olarak ihtiyaç duyulan akademik ve idari personelin (öğretim üyesi, araştırma
görevlisi, kadrolu veteriner hekim, veteriner sağlık teknisyeni ve ihtiyaç duyulan diğer idari personel)
aylık rotasyon listelerinin hazırlanmasını sağlar. Hastane dışı acil durumlarda görevlendirilecek
akademik personel ihtiyaç listesini oluşturur. Hastanın acil birimi ile ilgili diğer tüm düzenlemeleri
yapar." hükmü yer almaktadır.
Bilgilerinize rica ederim.